Komiksowa historia Holocaustu? Mało śmieszne. A może to świetny pomysł? O Arcie Spiegelmanie i jego książce "Maus" opowiada Lawrence Weschler

Od "Gazety": Właśnie ukazało się mocno spóźnione polskie wydanie pierwszego tomu "Maus". W ciągu ponad dziesięciu lat, jakie minęły od pierwszego wydania amerykańskiego, tom ten (a także następny, po raz pierwszy wydany w Stanach w 1991 roku) przetłumaczony został na ponad 20 języków; stał się międzynarodowym bestsellerem i otrzymał niezliczoną ilość nagród, w tym Pulitzera. Tym bardziej osobliwa wydaje się dotychczasowa nieobecność wydania polskiego, zwłaszcza że większa część opisanych w książce wydarzeń ma miejsce w Polsce i dotyczy kwestii, które w ostatnim dziesięcioleciu znowu zaczęły wzbudzać zainteresowanie. Z drugiej strony jest pewien szczególny kłopot związany z tą książką i być może to z jego powodu polscy wydawcy do tej pory woleli nie ryzykować; teraz zobaczymy, jak przyjmą ją polscy czytelnicy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze