Piotr Szulkin lubi pewne sprawy przemilczać, zaś Polski Słownik Biograficzny - powodowany rzetelnością naukową - przemilczać ich nie może - pisze Andrzej Romanowski, redaktor słownika

"Wybitny reżyser Piotr Szulkin pozywa Polski Słownik Biograficzny" - napisała "Wyborcza" w poniedziałek. Na mocy postanowienia Sądu Okręgowego w Krakowie najnowszy, już wydrukowany zeszyt PSB został objęty tzw. zabezpieczeniem. Na razie nie będzie go można rozpowszechniać przez rok.

Artysta zarzuca redakcji Słownika, że przekłamała fakty z życia jego ojca, profesora fizyki Pawła Szulkina. Błędy w biogramie miały jego zdaniem dotyczyć przede wszystkim dorobku naukowego ojca.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Roman Imielski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    ludzie, wszyscy tu ujadajacy na PSB, mieliscie przynajmniej raz w zyciu przynajmniej jeden z zeszytow PSB w rece? Korzystaliscie z tego wydawnictwa, zeby teraz sie autorytarnie i ach jakzez rzeczowo wypowiadac o jego zwartosci i merytorycznym opracowaniu? Czy tylko na wikipedii wyroslicie "intelekualnie" i "historycznie"? PSB mial w ciagu 80 lat istnienia rozne fazy i pod kolejnymi dyrektorami roznie sobie radzil Spojrzcie jna ostatnie np. 10 lat: jak tam biogramy sa jednorodnie pisane. W biografistyce zawsze musi byc podana informacja o rodzicach, rodzinie, pochodzeniu itp... I tych z PSB calkowicie to nie rusza, czy ojciec mial na imie Mordechaj a babka Tauba! Onoi robia swoja robote. To paranoja lustacyjna osiagnela w POlsce apogeum, niehistorykom sie teraz wydaje, ze tylko oni moga najepej napisac historie, w tym biografie (pardon, raczej apologetyke albo hagiografie) wlasnego tatusia. Czytajciez PSB, korzytajciez z niego czesciej, to sobie wtedy wyrobicie wlasne zdanie.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Profesor Romanowski. Wikipedia. Najważniejsze publikacje Rozkwitały pąki białych róż 1990). Przed złotym czasem 1991). Pokój z Sowietami spiszem bagnetami. 1994). Młoda Polska wileńska (2000). Podróż na wschód (2001). Ludzie tamtego czasu (2002). Jak oszukać Rosję. (2002). Pozytywizm na Litwie (2003). Skrzydlate słowa 2007). Prawdziwy koniec Rzeczy Pospolitej (2007). Rozkosze lustracji (2007), Polski Słownik Biograficzny. Przeszłość, teraźniejszość, perspektywy (2010). Wielkość i upadek Tygodnika Powszechnego (2011)
    @salt1 Sadzac po tematach prac - kresowianin, "pozny" Polak i to potwierdza tylko jego nadgorliwosc w sledzeniu orzeni innych, aby odwrocic nasza uwage od jego wlasnych. Znany jest z tego niejaki "inteligent zoliborski".
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @salt1 Najbardziej ironiczne w tym wszystkim jest to, że Romanowski jest bodaj najbardziej wymownym przeciwnikiem lustracji i wielokrotnie protestował przeciwko "lustracyjnemu szaleństwu".
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    Oj, cos nieladnie to pachnie, panie Romanowski. Sieganie do dziadkow zle sie nam Polakom kojarzy, chyba, ze ktores z nich bylo wybitne i zapisalo sie w naszej historii, ale podawac od razu "pochodzenie"? Komu to jest potrzebne, jedynie Szulkin moze o tym zadecydowac, jak daleko cofac sie we wlasnej historii, nie Pan, Romanowski (notabene typowe zydowskie nazwisko w Europie od Roma - Rzym - skad wyrzuceni z Jerozolimy w 70 r. ne Zydzi rozeszli sie po Europie i wczesnie trafili takze do Polski. Prosze sprawdzic wlasne pochodzenie i podac nam - Kiedy.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Oj, coś pan kręci profesorze !
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Oj, coś pan kręci profesorze!
    @boum11 Kreci, spojrzcie tylko na jego fizjonomie, co powiedzialby na nia hitlerowiec podczas wojny w Warszawie?
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Redaktor PSB prof. Romanowski łaknie rozgłosu jak niedoceniony celebryta. Któryś dzień z rzędu miota oparami swej manii. Kogo to obchodzi? Po co redakcja ulega jego zachciankom. Ciągnie wątek semicki wątek semicki w pochodzeniu dziadków reżysera Piotra Szulkina ponad granice przyzwoitości, Jaki to ma sens? Czy pan redaktor Romanowski ma z tym jakiś problem? Czy w biografii naukowca fizyka, profesora Pawła Szulkina jest to informacja aż tak ważna? W 1968 roku takie praktyki były rzeczą normalną, ale mamy rok 2014! Sąd wydając orzeczenie o zabezpieczeniu przedmiotu sporu kierował się nie tylko tą przesłanką, więc tych wątpliwych prawd w biogramie było więcej? Redaktor naczelny po raz któryś krzyczy "cenzura", lecz nie powstrzymało to PSB od zlekceważenia orzeczenia sądu i dopuszczeniu do kolportażu zeszytu z oprotestowanym biogramem. Więc jak redaktorze naczelny pisze pan kolejny pełen jadu tekst lecz jednocześnie łamie pan prawo lekceważąc orzeczenie sądu. Szuka pan wątpliwej proweniencji popularności stawiając siebie poza prawem i dobrym obyczajem.
    już oceniałe(a)ś
    3
    7
    Z tym zamachem to lekka przesada...
    @ajednaknie Znajac obecnych pseudo polskich patriotow to nie przesada ale juz praktyka.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Z tych zamachem to lekka przesada...
    już oceniałe(a)ś
    2
    9