W nowym spektaklu Piotra Ratajczaka "On wrócił" Hitler wraca do Berlina. Bez trudu zdobywa program w telewizji, uznanie prasy i szacunek intelektualistów.

Hitler w szoku. Jak to możliwe, że przez środek niemieckiej stolicy biegnie ulica Żydowska, Jüdenstrasse? I skąd tu tylu Turków, czyżby dołączyli do państw Osi? Jest luty 2016 r., a w centrum miasta stoi Führer w pełnym mundurze NSDAP i ze swastyką na ramieniu. Przechodnie biorą go za performera, komika, twórcę stand-upów. W końcu facet zachowuje się, jakby wojna nigdy się nie skończyła.

A że jest wyjątkowo przekonujący, szybko wpada w tryby medialnej machiny. Ma prowadzić show wspólnie z tureckim komikiem (Paweł Parczewski). Nowa gwiazda nie potrzebuje ghost writerów, tekstami sypie jak z rękawa. I nigdy nie wypada z roli. A że kierownictwo stacji z góry zabrania "Hitlerowi z YouTube'a" opowiadania na antenie żartów o Żydach? Zgadza się bez problemu, w końcu dla przywódcy Rzeszy w stanie spoczynku żydowskie zagrożenie to temat poważny.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Aleksandra Sobczak poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Jakiego to polskiego polityk mi ta postać przypomina..? Medialność, posłuch w społeczeństwie, zrozumienie obaw zwykłych ludzi., proste argumenty. Kto to może być?
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    Hmm. Te Hitler, z wyglądu, pewną Beatę przypomina...
    @Alejaja Izbak Proponuję wizytę u okulisty. Albo od razu u psychiatry, bo to może być obsesja...
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Na końcu recenzent wypadł z roli lub zapomniał, że recenzuje sztukę satyryczną "co innego Hitler - prezes krzyczący w finale o "dobrej zmianie" czy "powoływaniu komisji". Można nie lubić powrotu IV Rzeczypospolitej, ale zrównywanie jej liderów z przywódcami III Rzeszy jest nadużyciem." W swym patosie wszyscy ci nieduzi ludzie są komiczni, jednak praktyczne skutki ich rządów dla społeczeństwa - przerażające.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1