W trakcie uroczystego otwarcia V Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie 9 września Andrzej Wajda otrzymał Platynową Szablę za całokształt twórczości filmowej.

Nagroda Platynowej Szabli dla Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych prosi się o mały komentarz - przypomnienie.

Twórca filmowego "Kanału", "Lotnej", "Popiołów", "Wesela", syn przedwojennego oficera, wychowany w pobliżu koszar, wśród wojskowych uroczystości i parad, jako mały chłopiec ubierany w ułańskie czako - nigdy nie wyzwolił się od obrazów wrześniowej klęski.

Przypominał ją nam w swoich filmach, od "Lotnej" po "Katyń". Jest autorem najostrzejszych w polskim kinie filmów antywojennych. Jego malarskim mistrzami nie byli Kossakowie, tylko Goya i jego "Okropności wojny". Wajda ukazuję wojnę, jako pęd ku śmierci. Tragizm jego wielkich filmów z czasów "szkoły polskiej" polegał na zderzeniu wojny z młodością, przepełnioną wolą życia.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Komentarze