Czy za aktywność naszego mózgu odpowiadają związki chemiczne - neurotransmitery, które pobudzają neurony? A może mechanizm snu i czuwania jest znacznie prostszy?

Nowe badania wskazują, że najważniejszy cykl aktywności mózgu - snu i czuwania - może być sterowany na zaskakująco prostym poziomie - jonów.

W sprawie porannych pobudek panuje względna naukowa zgoda. Budzimy się, bo mózg zalewa koktajl pobudzających neurotransmiterów, takich jak acetylocholina, hipokretyna, serotonina, noradrenalina i dopamina, które wydzielają się w głębszych strukturach mózgu i jego pniu. Ten poranny drink pobudza neurony w korze mózgowej i innych częściach mózgu odpowiedzialnych za pamięć i myślenie, co sprawia, że stajemy rano na nogi.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Hmm, a pislamistam nie włącza miliardów neuronów przez całe ich zycie, jak to mozliwe, że jada na kilkaset połączenień? Może wystarczy do jedzenia, spania i powtarzania głupot. Ciekawy temat na doktorat.
    @kiks11 O kochany, są także ssaki "rozumne", którym do życia wystarczają totalne głupoty wygłaszane przez kapłanów i jeszcze im za to owieczki tępe płacą, zamiast kupić sobie leki...
    już oceniałe(a)ś
    1
    1