W trzech katalońskich szkołach prawdziwą rewolucję nauczania wprowadzają jezuici. Uczniowie nie mają zwykłych przedmiotów, lekcji, dzwonków ani egzaminów. Nie mają nawet katechezy

Szkoła Claver w miejscowości Raimat pod Lleidą jest jedną z trzech, w których jezuici prowadzą pilotażowy eksperyment edukacyjny. Ruszył we wrześniu ub. roku w trzech rocznikach: przedszkolu dla trzylatków, piątej klasie podstawówki oraz pierwszej licealnej. Hiszpański zakon jezuitów rozpoczął w ten sposób projekt, który stopniowo będzie obejmował kolejne szkoły przez nich prowadzone. W samej Katalonii jezuici mają ich 8, a uczy się w nich 13 tys. uczniów.

Uczący się po nowemu uczniowie zajmują jedną stronę korytarza, w której podłoga ma kolor żółty. Po drugiej, pomalowanej na szaro, uczy się większość uczniów pozostających w tradycyjnym systemie. Uczniowie mówią, że przechodząc z jednej strony na drugą, przechodzą z XX do XXI wieku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    @ Na ówczesne czasy uczyli nowocześnie, promowali debatę i rywalizację. A nie można napisać "na tamte czasy" ? - że odezwie się stara maruda.
    już oceniałe(a)ś
    10
    0
    "Nie mają nawet katechezy." Oddzielnie, bo jest we wszystkich zajęciach, które wszak nie są, z wyjątkiem angielskiego i niemieckiego, niczym oddielone. Taka jezuicka sztuczka.
    już oceniałe(a)ś
    12
    3
    syllabus, sylabus 1. informator zawierający program nauki danego przedmiotu, wymagania i kryteria egzaminacyjne oraz przykładowe zadania 2. wykaz nauk i twierdzeń potępionych przez Kościół katolicki (Słownik Języka Polskiego)
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Jezuici w Hiszpanii dostali od Kościoła "propozycję nie do odrzucenia". Albo wychowają nowe zastępy kapłanów, albo klasztory nie dostaną dotacji z Watykanu. Proponuję zakonnikom emigrację do Polski, tu nie muszą się martwić o pieniądze... ( 60 uczniów i 3 nauczycieli w jednej klasie, musi być wesoło...)
    już oceniałe(a)ś
    8
    5
    Pytanie retoryczne: czy Polski kościół ma zaplecze intelektualne by wprowadzać tak nowatorskie projekty?
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    wooow ;D ściągnęliśmy od lewackich Finów pomysł, a teraz będziemy to promować jako jezuicka rewolucja ;P co jak co, ale speców od marketingu to oni mają ;P ;P ;P
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Jezuici ogarniają z duchem czasów. A u nas katechezy coraz więcej.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1