MEN szykuje zmiany w Karcie nauczyciela. Sławomir Broniarz, szef ZNP, uważa, że słuszne. Ale zaznacza: - Dlaczego całą winę za miałkość naszej edukacji i wszystkie obowiązki przerzuca się na nauczycieli?

Wakacje krótsze o tydzień, żadnego wolnego w szkolnych przerwach świątecznych. Jeśli nauczyciel zechce jechać na narty przed sylwestrem, będzie musiał oddać część wakacji. To propozycje zmian w Karcie nauczyciela, które ogłosi minister edukacji Krystyna Szumilas, o czym pisaliśmy w "Gazecie Wyborczej" . Jak te zmiany oceniają nauczycielskie związki?

Aleksandra Pezda: Kilka dni mniej wakacji - to duża zmiana?

Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego: To żadna rewolucja. Nie będzie krótszych wakacji. Propozycja MEN tylko porządkuje przepisy. Nigdzie dotąd nie było napisane, że nauczyciele mają wolne zawsze wtedy, kiedy uczniów nie ma w szkole. Tak naprawdę mieli urlop tylko podczas ferii i wakacji oraz kilka dni na czas egzaminów. W okresie między świętami powinni normalnie pracować, ale działało prawo zwyczajowe i dyrektorzy dawali im wolne.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Wczasach znienawidzonej komuny, w szkołach działały świetlice i stołówki. Dzieci nie były głodne, bo za niewielką opłatą dostawały szklankę mleka i obiad. Do biedniejszych dopłacano. Nie wiem, czy samorząd, czy ministerstwo. W szkole była też pielęgniarka, tzw. higienistka, Ten model jest najprostszym i najskuteczniejszym sposobem zadbania o dzieci.
    @leov A lekcje religii wywalono do salek katechetycznych! Nie bylo "szpiegow biskupa", nauczyciele sie nie bali! Byl jeden podrecznik z przedmiotu na cala Polske! Teraz w szkolach panuje "terror katolicki", cale zlo naszej edukacji!
    już oceniałe(a)ś
    17
    5
    @stupid_writer "Byl jeden podrecznik z przedmiotu na cala Polske! " To akurat nie zawsze dobrze. Jak sobie przypomnę np. podręczniki do historii to dreszcz przechodzi. I nie mówię o szacie graficznej.
    już oceniałe(a)ś
    4
    3
    "Dlaczego całą winę za miałkość naszej edukacji i wszystkie obowiązki przerzuca się na nauczycieli?" -------------------------------------- To chyba oczywiste? Żeby zrzucić z siebie odpowiedzialność i tuszować niekompetencję kolejnych głąbów od lat obejmujących resort. "Cudownym" pomysłem było też przekazanie "opieki" nad szkołami samorządom. W ten sposób stworzono wspaniałe pole do popisu dla lokalnych koterii i gdzie nie spojrzeć rządzą prywatne animozje.
    @antropoid To smutne, ale masz rację.
    już oceniałe(a)ś
    18
    2
    Smutne? To jest przede wszystkim do bólu wk...jące. A smutne to jest to, że Polacy jako samodzielna społeczność okazują niegospodarnymi i krótkowzrocznymi cwaniaczkami, kłótliwymi głupcami dużo tylko gadającymi pod publiczkę o wzniosłych sprawach, a tak naprawdę chcącymi potopić się wzajemnie w łyżce wody. Można się zżymać na beznadziejne partie polityczne, ale jakby nie patrzeć to przecież nic innego, jak reprezentanci narodu...
    już oceniałe(a)ś
    8
    1
    @antropoid : "Cudownym" pomysłem było też przekazanie "opieki" nad szkołami samorządom. W ten sposób stworzono wspaniałe pole do popisu dla lokalnych koterii i gdzie nie spojrzeć rządzą prywatne animozje. Problem może nie w samym przekazaniu szkół samorządom ale w nieprzekazaniu im odpowiednich pieniędzy na te szkoły.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @tanczacy.z.myslami Niestety - problem i w jednym i w drugim.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    ludzie, opamiętajcie się co Wy chcecie od nauczycieli, powinniście paść przed nimi na kolana i dziękować Bogu, że chcą za takie marne pieniądze zajmować się Waszymi naprawdę niezbyt rozgarniętymi dziećmi i zmusić je żeby choć trochę popracowały i logicznie pomyślały, dzieci są bardzo oporne na wiedzę
    już oceniałe(a)ś
    64
    15
    Odnoszę wrażenie, że od pewnego czasu istnieje w ministerstwie oświaty lobby usiłujące zniszczyć szkolnictwo publiczne. Może z czasem będzie jak w państwach zachodniej Europy, że po rzetelne wykształcenie trzeba będzie uczęszczać do elitarnych szkół prywatnych, a szkoły publiczne kształcić będą półanalfabetów i przyszłych bezrobotnych. Jeśli się nie mylę taki "oszczędny" system szkolnictwa ma Wielka Brytania i w podobnym kierunku (niestety) zmierza demokratyczna Francja. Może jestem w błędzie - wtedy proszę o przykłady zaprzeczające moim słowom. Myślę że po obecnym załamaniu rynku pracy dla zdolnych i twórczych nauczycieli - odrodzi się on z czasem w formie elitarnego szkolnictwa prywatnego. Mam nadzieję i modlę się o to do Boga, aby polskiego szkolnictwa prywatnego nie zdominowało katolickie lobby finansowe. Szkolnictwo publiczne jak przypuszczam zostało skazane na zagładę.
    już oceniałe(a)ś
    28
    0
    "w końcu to pracownik sam decyduje, kiedy bierze urlop. " Będzie fajnie jeśli np. wszyscy nauczyciele w liceum wpiszą sobie urlop na czas matur - co wtedy? "nauczyciele są gotowi do pracy z dziećmi, zawsze byli. Będą w szkole wtedy, kiedy się tego od nich zażąda. " Tyko będzie po co tam być? Bo uczniowie nie zawsze są w szkole, kiedy się od nich tego żąda... Już widzę te tłumy gimnazjalistów idących spędzać wolny czas _w_ferie_ w szkolnych murach...
    już oceniałe(a)ś
    28
    3
    "Zawsze powtarzam, że wiele problemów polskiej edukacji zniknie, kiedy dyrektorzy zaczną postępować zgodnie z przepisami." To niech pan przestanie powtarzać. Szczęśliwie dyrektorzy nie egzekwują wszystkich przepisów , np. o tzw. kontroli zarządczej, bo inaczej nauczyciele po prostu nie mieliby czasu uczyć. Nie wygrzebaliby się spod stosów żądanych od nich sprawozdań, tabelek, statystyk itp.
    już oceniałe(a)ś
    17
    1
    Nauczyciele sie po prostu boja! Katecheci to "czujki" lokalnych abepe, kto watpi jest glupi! Pani minister ma za glowne zadanie utrzymac etaty katechetow oraz dyscypline nauczycieli wobec "patriotyczno-katolickich" wzorcow mlodziezy! Dyrektor jak podskoczy abepe, to jutro go nie ma! I jak w takich "bur...lu" mozna prawidlowo uczyc i wychowywac? Za komuny bylo podobnie, byl sekretarz PZPR, ale Boze daj nam tamten poziom nauczania!
    już oceniałe(a)ś
    17
    8
    A jednak postawiono na MĘTNĄ WODĘ Dlaczego przy zmianie Karty Nauczyciela nie wspomina się ani słowem o roli wychowawczej szkoły. Czyżby elitom intelektualnym wszystkich liczących się opcji politycznych było wygodnie utrzymywać rosnący relatywizm moralny naszego społeczeństwa?! Ucieczka MEN - u od brania stosownej odpowiedzialności za wychowanie młodego pokolenia jest postępowaniem cynicznym i pozbawia ten resort prawa do obowiązującej obecnie nazwy. W pojęciu ,,edukacja" występuje bowiem jako główny pierwiastek ,,wychowanie". Proponuję aby zajrzeć do pierwszego lepszego słownika, leksykonu lub encyklopedii. To Ministerstwo powinno zmienić nazwę na ,, Ministerstwo Kształcenia Narodowego" lub ...,, Ogólnopolskie Centrum Szkolenia Młodego Pokolenia". Proszę przeanalizować jak rozwiązano poruszaną kwestię chociażby na przykładzie Stanów Zjednoczonych Dr Ferdynand Froissart Przewodniczący zespołu edukacyjnego, którego owocem 5 - cio letniej pracy było powstanie projektów: ,,Kodeksu ucznia" ,,Kodeksu etycznego Nauczyciela". Projekty te znajdują się na wielu witrynach w internecie.
    Zacznijmy od tego, że obowiązek wychowania i odpowiedzialności już dawno zdjęto z rodziców. Szkoła ma wspomagać w wychowaniu a nie wychowywać. Kazać szkole wychowywać to jak twierdzić że dziecko ma się chować w bidulu a nie w rodzinie. Po za tym mam zagwozdkę jak wychowywać młodego człowieka który na dzień dobry rzuca "ku...mi", wynosi ze szkoły co się da, pali w toalecie albo centralnie pod wejściem do szkoły bo ma na wszysto wylane, bo jest bezkarny, a w domu imprezuje w najlepsze tak że na drugi dzień przychodzi na kacu. I takich mam wielu uczniów choć na szczęście jeszcze nie większość.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @korela W fragmencie ,, Ucieczka MEN - u od brania stosownej odpowiedzialności za wychowanie młodego pokolenia" zawarta jest myśl wspomagania szkoły w wychowywaniu dzieci przez rodziców. Fachowa pomoc z udział Czyżby podany przez Panią dramatyczny obraz stanu wychowania w szkole i w domu miał być powodem zaniechania wysiłków przeciwdziałających postępującej degeneracji młodego pokolenia?! Niech czytelnicy odpowiedzą sobie sami na tak postawione pytanie. Dr Ferdynand Froissart
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @korela (poprawiony) W fragmencie ,, Ucieczka MEN - u od brania stosownej odpowiedzialności za wychowanie młodego pokolenia" zawarta jest myśl wspomagania szkoły w wychowywaniu dzieci przez rodziców. Fachowa pomoc z udziałem pedagogów powinna również służyć dzieciom w przyszłości gdy zostaną rodzicami. Czyżby podany przez Panią dramatyczny obraz stanu wychowania w szkole i w domu miał być powodem zaniechania wysiłków przeciwdziałających postępującej degeneracji młodego pokolenia?! Niech czytelnicy odpowiedzą sobie sami na tak postawione pytanie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0