To my - Polacy - razem odzyskaliśmy niepodległość w 1918 roku. Razem zapewniliśmy trwanie polskiej państwowości w strukturach Państwa Podziemnego. Razem zwyciężyła solidarność. To właśnie dzięki wspólnemu działaniu sprostaliśmy największym wyzwaniom w historii.

Od dwóch lat drobnym, lecz widocznym symbolem wspólnego i radosnego obchodzenia 11 listopada są biało-czerwone kotyliony. Wepnijmy je również w tym roku w klapy naszych płaszczy i kurtek - także jako znak świętowania "Razem dla Niepodległej", a nie przeciw komukolwiek.

Do przyłączenia się do akcji kotylionowej, po raz kolejny, w szczególny sposób pragnę zachęcić Państwa - dziennikarzy i wszystkich ludzi mediów. Wierzę, że za Państwa przykładem podąży wiele osób w całej Polsce.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Partyjniactwo najbardziej dzieli Polaków,bardziej od jadu i nienawiści pisowców.Każda sfera życia została upartyjniona,wiara,moralność także.Dzieło szatana w dzieleniu Polaków dzielnie rozwijają hierarchowie na czele z Rydzykiem.
    już oceniałe(a)ś
    14
    2
    Od kiedy jestem dorosłym człowiekiem czyli od paru lat, nie uczestniczę w tego typu demonstracjach. Powód jest prosty nacjonalizm i katolicka otoczka tworzą tak ciężką atmosferę hipokryzji, że nie sposób na nich oddychać. Święta takie jak 11 listopada wydają się dobre w teorii, mając wyrobić poczucie dumy z bycia Polakiem. Większość obywateli nie odczuwa potrzeby takiego dowartościowania, jedynie osoby mające wyjątkowo niską samoocenę, potrzebują tego typu świąt by szanować siebie samych bo z pewnością nie prowadzą one do szacunku względem współobywateli. Jedyne co umacniają to nacjonalizm i fobie społeczne. oraz prowadzą do nieustannych utarczek polityków debatujących nad pojęciem ,,Polskości''. Polski patriotyzm jest bardzo specyficzny a charakteryzuje się brakiem poszanowania dla odmienności jednostek, jako anomalii nie pasującej do konformizmu narodowych chrześcijan, oraz brakiem poszanowania dla władzy niezależnie jakiej gdyż opór względem władzy stanowi podstawę tych ideologii. Więc apele Pana Prezydenta przyjmuję z naiwną nadzieją ,iż pozwoli to uniknąć kolejnych zamieszek, kłócącą się z racjonalnym osądem ,który wskazuje iż dzień ten stanie się świętem jedynie dla osób mających dziecinne wyobrażenie moralności opierające się na narodowości i religii jako czynnikach kształtujących akceptowane społecznie postawy.
    @rhobar A możesz powiedzieć na czym Ty budujesz swoją samoocenę i jaka jest różnica pomiedzy twoim sposobem budowania tej samooceny, a np. budowaniu jej na wspólnoscie- takiej czy innej? Bo samo powtarzanie -częściowe- Schopenhauera+trochę osobistych wycieczek to trochę mało, jak dla mnie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @rhobar Brawo! Też tak myślę!
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @komuna2012 Jeżeli uprzednio użyłem cytatu to nieświadomie, teraz jednak zupełnie świadomie zacytuje Kanta ,,Wszystka wiedza pochodzi z doświadczenia. Doświadczenie jest produktem rozumu'' Tak więc rozwijając nieco tą myśl opieram swoją samoocenę na doświadczeniach te będąc produktem rozumu są również efektem wpływu otoczenia na moje przemyślenia, jednak poddając się jedynie opinii otoczenia stałbym się konformistą. Szanuje własne otoczenie, zależy mi na przyjaznych relacjach z innymi natomiast patriotyzm i religia o których wspomniałem wcześniej , nie są dla mnie dobrym materiałem do budowania relacji z otoczeniem i wspólnotą, Może to zbytni defetyzm ale mam wrażenie, że ideały do których odwołują się patrioci są jedynie pustymi słowami wynikającymi z próżności jednostek nie zaś z miłości do otoczenia. Na poparcie słuszność tej tezy pozwolę sobie zauważyć iż w naszym kraju debata nad patriotyzmem nie służy budowaniu wzajemnego szacunku do dziedzictwa naszego kraju, a jest jedynie narzędziem wykorzystywanym przez polityków którzy nie mając własnych zasług próbują sobie przypisywać zasługi dawno minionych pokoleń.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Jeżeli uprzednio użyłem cytatu to nieświadomie, teraz jednak zupełnie świadomie zacytuje Kanta ,,Wszystka wiedza pochodzi z doświadczenia. Doświadczenie jest produktem rozumu'' Tak więc rozwijając nieco tą myśl opieram swoją samoocenę na doświadczeniach te będąc produktem rozumu są również efektem wpływu otoczenia na moje przemyślenia, jednak poddając się jedynie opinii otoczenia stałbym się konformistą. Szanuje własne otoczenie, zależy mi na przyjaznych relacjach z innymi natomiast patriotyzm i religia o których wspomniałem wcześniej , nie są dla mnie dobrym materiałem do budowania relacji z otoczeniem i wspólnotą, Może to zbytni defetyzm ale mam wrażenie, że ideały do których odwołują się patrioci są jedynie pustymi słowami wynikającymi z próżności jednostek nie zaś z miłości do otoczenia. Na poparcie słuszność tej tezy pozwolę sobie zauważyć iż w naszym kraju debata nad patriotyzmem nie służy budowaniu wzajemnego szacunku do dziedzictwa naszego kraju, a jest jedynie narzędziem wykorzystywanym przez polityków którzy nie mając własnych zasług próbują sobie przypisywać zasługi dawno minionych pokoleń.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Bardzo proszę Panie Prezydencie o mały gest służący umacnianiu narodowej wspólnoty i dumy w tym szczególnym dniu i nie mieszania kościoła katolickiego do państwowych i typowo świeckich świąt! Czy jest Pan w stanie zrobić ten mały gest?
    już oceniałe(a)ś
    8
    1
    Coś się Panu Prezydentowi pomyliło. Od lat państwo polskie stara się, jak może, żeby podzielić obywateli. Posłowie dzielą obywateli przywilejami - jedni płacą daniny państwu, drudzy nie. Państwo pokazuje, jak poważnie podchodzi do Konstytucji - najnowsze osiągnięcie - okradzenie prawie połowy emerytów z waloryzacji. Państwo pokazuje jak sprawnie działa wymiar sprawiedliwości, gdzie nie można usadzić mafii pruszkowskiej, kobieta podejrzana o zabójstwo chodzi na wolności, a sąd zbierze się, kiedy będzie miał czas w sprawie nakazu aresztowania....... Jako obywatelka DYSKRYMINOWANA w tym państwie - bo płacę procentowe wszelkie daniny i nie mam żadnych przywilejów, a nadto zostałam okradziona z waloryzaji - w tym roku nie wywieszę flagi, bo to nie jest MOJE państwo.
    Bardzo dobra wypowiedź. Niestety Polacy w ogromnej większosci szukają wroga posród zwykłych obywateli a każdą krytykę władzy odbierają jako zamach na demokrcję. Przy obecnym układzie politycznym odbierają to również, jako poparcie dla PiS, narodowców, KK. Nie chcą widzieć oczywistych rzeczy. To nie mohery stanowią prawo w Polsce. To nie mohery odpowiadają za naukę. To nie mohery robią milionowe wałki przetargowe, przekręty i fuszerki. To nie mohery biją obywateli na ulicy(często bez powodu). To nie mohery są odpowiedzialne za wymiar sprawiedliwości.To jest pochodna naszej pseudo demokracji. Tak jest najłatwiej, poszukać sobie winnego, który nie może się bronić i de facto winny nie jest. Zawsze łatwo rzucić "moherem", a że moher też całe zycie pracował na ten kraj- to nieważne. Teraz niech spada się pomodlić, bo i tak nic nie rozumie. Niech nam nie przeszkadza budować nowoczesnego kraju.To jest tego typu myślenie.
    już oceniałe(a)ś
    1
    3
    @ewa1-23 Niezależnie od poglądów politycznych, uważam, że demokracja ma sens wśród "równych sobie", co oznacza równość praw i obowiązków. I nikt nie podważa autorytetu państwa skuteczniej, niż samo państwo - od czczych obietnic polityków począwszy, poprzez nagminne łamanie przez nich prawa, poprzez lekceważenie prawa przez wymiar sprawiedliwości, skończywszy na skundlonych mediach, gdzie nawet superdziennikarze BOJĄ SIĘ zadawać politykom niewygodne pytania. To nie jest moje państwo!
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Panie prezydencie, Bóg zapłać za HOMILIĘ !!! <a href="http://glosmichnika.blox.pl/2012/11/Homila-Prezydenta.html" target="_blank" rel="nofollow">glosmichnika.blox.pl/2012/11/Homila-Prezydenta.html</a>
    już oceniałe(a)ś
    7
    2
    P. PREZYDENCIE, piekne slowa, tak chcialoby sie by trafialy do wszystkich,ale jak dlugo KK, bedzie uprawial polityke z ambon, tak dlugo panskie slowa beda slabo slyszalne.
    już oceniałe(a)ś
    12
    7
    Z wielkim bulem przyjalem wiadomosc o usunieciu mojego komentarza... aczkolwiek dziekuje Panu Komorowskiemu (badz co badz bylemu wykladowcy w seminarium duchownym) za brak w jego liscie/odezwie jakichkolwiek odwolan do niebianskich sil nadprzyrodzonych i "personelu naziemnego" ( K.Janda) ich reprezentujacych....To jednak pewien postep...
    już oceniałe(a)ś
    8
    4
    Solidarności zawdzięczamy obłudę, biedę, bezrobocie, niesprawiedliwość społeczną i narzucony siłą państwowy katolicyzm!
    już oceniałe(a)ś
    5
    3