Wielki Wybuch nie był początkiem czasu, ale zaledwie jednym z cykli w dziejach Wszechświata. Wciąż można odnaleźć ślady eksplozji z poprzednich cykli. I właśnie te blizny bada prof. Penrose z pomocą fizyków z Warszawy. Rozmowa z Rogerem Penrose'em.

Sir Roger Penrose - 84-letni brytyjski fizyk i matematyk. Przed laty wraz ze Stephenem Hawkingiem udowodnił, że równania Einsteina nieuchronnie prowadzą do osobliwości, tj. Wielkiego Wybuchu. Badacz czarnych dziur, a także świadomości, odkrywca nieokresowego pokrycia powierzchni - tzw. parkietażu Penrose'a. Autor "Nowego umysłu cesarza" i "Dróg do rzeczywistości".

Podobno zaraz po wykładzie w Centrum Nauki "Kopernik" wybiera się pan do klasztoru w Czerwińsku nad Wisłą?

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Komentarze
Chciałem zgłosić poprawkę dotyczącą stosunku sił elektrycznych do grawitacyjnych (zapewne błąd osoby piszącej artykuł). W tekście jest : Stosunek tych dwóch sił wynosi 1040. Powinno być: 10 do potęgi 40.
@gt1971 no właśnie, coś mi tu nie grało. 1040 to nie jest jakaś szczególnie wielka liczba.  
już oceniałe(a)ś
5
0
Podejrzewam wrednie, że ci co doczytali się do tego miejsca raczej nie wierzą w bogów... I całe szczęście, bo to oznacza że potrafią myśleć. Uznanie dla Redakcji, że ma nadzieję że warto dla nich publikować takie artykuły.
już oceniałe(a)ś
18
5
Fascynujące! Facet ma 84 lata, a umysł bardziej żywy niż niejeden trzydziestolatek . Taka myśł mnie naszła: Jeśli przed Wielkim Wybuchem była nieskończona liczba eonów, to przecież w dalekiej przeszłości w jednym z eonów mogła powstac zaawansowana cywilizacja i dojść do takiego stopnia rozwoju, że znalazła sposób na przeżywanie Wielkich Wybuchów i przechodzenie do nowych eonów. Byliby teraz tak potężni... jak Bóg
@agentkgb81 On to rzekł do niewiasty: «Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu?» 2 Niewiasta odpowiedziała wężowi: «Owoce z drzew tego ogrodu jeść możemy, 3 tylko o owocach z drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: Nie wolno wam jeść z niego, a nawet go dotykać, abyście nie pomarli». 4 Wtedy rzekł wąż do niewiasty: «Na pewno nie umrzecie! 5 Ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło». -------------------------------------- ...naprawdę sądzisz tak, że cokolwiek może być potężne jak Bóg...?
już oceniałe(a)ś
1
11
@mlot_na_pogan Pomarli?
już oceniałe(a)ś
0
2
@mlot_na_pogan Ale o którego Boga ci chodzi? masz na myśli Zeusa, Swarożyca, Allaha, Krisznę?
już oceniałe(a)ś
6
1
@mlot_na_pogan Wrednie spytam : Czy "Bóg" mógł stworzyć człowieka który kiedyś tak zmądrzeje że przestanie w niego wierzyć...?
już oceniałe(a)ś
9
1
@agentkg"b81
Byliby teraz tak potężni... jak Bóg" Dla nas tak. A przeżywanie kolejnego końca i początku? Nic prostszego - jest pewna "Restauracja na końcu wszechświata" :) .
już oceniałe(a)ś
0
0
I co ? Bóg odpowiedział ? A na jakiej platformie ?
@wjw
Po prostu nadal uparcie nie istnieje.
już oceniałe(a)ś
5
0
Takie tam. .. Jakby tak się zastanowić to jesteśmy snem. Teorią pewnego bytu. Właściwie to składamy się z pustki.
już oceniałe(a)ś
0
0
Podobno zaraz po wykładzie w Centrum Nauki "Kopernik" wybiera się pan do klasztoru w Czerwińsku nad Wisłą? Wg. Centrum Nauki Kopernik wykład się odbył 19 listopada. Panie Cieśliński, sprzedaje Pan nieświeży towar.
już oceniałe(a)ś
1
5
Dla mnie znaczace jest to ze profesorowie beda rozmawiac o swoich teoriach nie na uniwersytecie a w klasztorze. To mowi samo za siebie. Ja raczej sklaniam sie ku temu co powiedzial kiedys Stanislaw Lem. "Gdy czlowiek ma 80 lat lub wiecej to raczej juz nic nie wymysli"
już oceniałe(a)ś
4
13