To pytanie najczęściej zadawane w wakacje: będzie słońce czy nie będzie? Z lubością grzejemy się w cieple pochodzącym z fuzji jądrowej naszej gwiazdy, a co o niej tak naprawdę wiemy? Rozszczelnia gazociągi, zrzuca satelity, wywołuje pożary, resetuje komputery, niszczy dane, utrudnia łączność i - jak utrzymują niektórzy - podżega do rewolucji.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wydawało się nie mieć przed astronomami większych tajemnic. Bo w końcu cóż prostszego niż wielka kula gazu, skupiona siłami grawitacji, poddana znanym regułom łączącym ciśnienie i temperaturę. Fuzja termojądrowa, będąca źródłem nieprawdopodobnej wręcz ilości energii produkowanej przez gwiazdy, została opisana już w 1939 r. Modele gwiazd opracowane w latach 50. przez długi czas wydawały się tak doskonałe, że wiele podręczników astronomii dumnie deklarowało, iż wnętrze Słońca zostało poznane lepiej niż wnętrze Ziemi.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Michał Olszewski poleca
Podobne artykuły
Komentarze
Widać, że ten tekst pisany był przez autorkę mało obeznaną z astrofizyką, zapewne na podstawie kilku rozmów z ludźmi znającymi zagadnienie. Takie uprawianie dziennikarstwa naukowego jest pułapką. Dlaczego redakcja nie poprosi o napisanie artykułu o tematyce naukowej kogoś z kręgu fachowców?
@zbigniewszarycz Stary problem - jak fachowiec to niepismienny a pismienny to niefachowiec. Zreszta to samo dotyczy programistow i fachowcow "w temacie"
już oceniałe(a)ś
6
15
@zbigniewszarycz A konkretnie to co Ci nie pasuje? Akurat jestem trochę w temacie i powiem tak - z żeby wszystkie artykuły popularnonaukowe miały ten poziom. Wg mnie na dzisiejsze standardy spokojnie 9/10. Jest kilka miejsc które można było sformułować trafniej (np. w tabelce opis "chłodny środek" - może wprowadzić w błąd... lub sprowokować do poszukiwań odpowiedzi gdzieś dalej) ale nie zapominajmy że to artykuł taki do poopalania, "na słońce".
już oceniałe(a)ś
4
0