Najpierw wrzucamy w Wikipedię hasło "autyzm". Kieruje nas do hasła "spektrum autystyczne". Tam znajdujemy definicję: "szerokie pojęcie, obejmujące różne typy osób o cechach autystycznych, wykazujących odmienne mechanizmy lub przyczyny powodujące trudności rozwojowe i mające często odrębne wymagania wobec środowiska". Do tego redaktorzy przypominają, że trudności te "charakteryzują się znacznymi zaburzeniami interakcji społecznych".
Pod spodem znajdujemy m.in. smutną informację, że autyzm jest nieuleczalny. Jest też zdjęcie chłopca, który rozrzucone na łóżku zabawki ułożył w prostej linii.
Laikowi to ostatnie mówi więcej niż tysiąc słów.
Hasło nie jest specjalnie rozbudowane - zwłaszcza w porównaniu z wersją anglojęzyczną. To wkrótce może się zmienić, i to dzięki samym autykom. Stowarzyszenie Wikimedia Polska, które działa na rzecz Wikipedii, rozpoczęło szkolenia dla autyków. Wikipedyści uczą ich, jak redagować hasła. Pierwsze takie zajęcia odbyły się w Opolu, kolejne w Warszawie. - Ale to dopiero początek - mówi Krzysztof Machocki, rzecznik stowarzyszenia.
Specjaliści szacują, że na autyzm w Polsce cierpi ponad 30 tys. osób. Choroba cztery-pięć razy częściej dotyka chłopców.
Więcej czytaj jutro w "Wyborczej"
Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie
Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.
Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny