- Poseł Marcin Romanowski będzie domagał się od skarbu państwa 200 tys. zł tytułem zadośćuczynienia - zapowiada jego adwokat. Chodzi o zatrzymanie 15 lipca tego roku.
Trybunał Julii Przyłębskiej rozstrzygał dziś spór o zmianę władzy w prokuraturze krajowej. Uznał, że Dariusz Barski był skutecznie powołany na stanowisko jej szefa. A interpretacja przepisów, którą przedstawił Adam Bodnar, usuwając Barskiego ze...
Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wstrzymanie wykonania postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy o powołaniu Pawła Grzegorczyka, "starego" sędziego z Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.
Wiceministrowie Zbigniewa Ziobry za rządów PiS gnębili media i krytyków procesami. Płaciło Ministerstwo Sprawiedliwości. Teraz do zwrotu pieniędzy wezwał ich Adam Bodnar - ustaliła nieoficjalnie "Wyborcza".
Prok. Michał Ostrowski, zwany "Ostrym", pisze: "Won od mojego życia prywatnego i manipulacji. Wara od ujawniania takich danych! Za to będą konsekwencje, więc nie brnijcie w to dalej".
Choć ekspertyzy wykazywały, że lekarze postępowali prawidłowo, śledztwo ws. operacji kolana żony prominentnego śledczego ciągnęło się pięć lat. I było nadzorowane na najwyższym szczeblu.
Wytyczne nie mają charakteru wiążących poleceń, ale dla prokuratorów są jasnym sygnałem, że śledczy nie będą odpowiadali dyscyplinarnie za kwestionowanie powołań neosędziów.
Aby prawo wymierzone w zastraszające dziennikarzy i aktywistów pozwy było skuteczne, nie wystarczy przepisanie unijnej dyrektywy. Polski ustawodawca powinien wprowadzić kilka koniecznych elementów - mówi "Wyborczej" Konrad Siemaszko, prawnik...
Po zeszłorocznych wyborach nowe władze skończyły z praktyką nękania mediów i organizacji pozwami. Ale to nie znaczy, że SLAPP-y zniknęły. - Konieczna jest zmiana przepisów, która w przyszłości zapobiegnie zastraszaniu dziennikarzy i aktywistów -...
Wrocławscy śledczy chcą oskarżyć byłego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, przekraczanie uprawnień, bezprawne przetwarzanie danych osobowych i ujawnianie danych o charakterze wrażliwym. Grozi...
Wrocławscy śledczy chcą oskarżyć byłego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. W sumie chcą mu postawić 19 zarzutów. "Wyborcza" przeanlizowała ich wniosek o uchylenie mu immunitetu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargi dwóch "starych" sędziów Sądu Najwyższego na kontrasygnatę premiera. Donald Tusk złożył ją na postanowieniu Andrzeja Dudy o powołaniu "komisarza" przeprowadzającego zgromadzenie wyborcze w...
Czy prominentni śledczy Zbigniewa Ziobry niezgodnie z prawem dostawali dodatki specjalne sięgające nawet 40 proc. pensji? Jak dowiedziała się "Wyborcza", sprawie przygląda się Prokuratura Okręgowa w Koninie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargi sędziów Sądu Najwyższego na postanowienie prezydenta. Chodzi o decyzję Andrzeja Dudy o powołaniu "komisarza" przeprowadzającego zgromadzenie wyborcze w Izbie Cywilnej SN.
- Co miesiąc wpływają środki na moje konto, ale w zmniejszonej wysokości. Pewnie pan prokurator generalny traktuje je jako uposażenie prokuratora w stanie spoczynku - mówi "Wyborczej" Dariusz Barski. Były prokurator krajowy uważa, że nadal jest...
Według śledczych sędzia Jakub Iwaniec pomagał w rozsyłaniu dyskredytującego anonimu z pomówieniami dotyczącymi sędziego Krystiana Markiewicza.
Andrzej Duda odpowiedział na skargę "starych" sędziów Sądu Najwyższego, którzy zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie jego postanowienie o powołaniu "komisarza" Izby Cywilnej SN.
Precedensowe orzeczenie sądu dyscyplinarnego przy Prokuratorze Generalnym. Dyscyplinarka prok. Krzysztofa Parchimowicza, pierwszego prezesa stowarzyszenia Lex Super Omnia, w czasach Ziobry nękanego rekordową liczbą postępowań, została umorzona.
Sąd Najwyższy rozpoznał w środę kasację, jaką były prokurator generalny Marcin Warchoł złożył na korzyść skazanego przestępcy narkotykowego. Nie zostawił na niej suchej nitki.
Były wiceminister sprawiedliwości i polityk Suwerennej Polski Marcin Romanowski we wtorek rano stawił się w Prokuraturze Krajowej. Wychodząc z przesłuchania dowodził, że nie ma zarzutów i nie jest podejrzanym. Prokuratura ma inne zdanie: zarzuty...
Były sędzia Wojciech Łączewski chce zostać adwokatem, ale Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie odmówiła mu wpisu na listę. W swej uchwale uznała, że nie spełnia wymogu nieskazitelnego charakteru.
Uchwały Sejmu o uchyleniu immunitetów dwóch byłych wiceministrów Zbigniewa Ziobry - Marcina Romanowskiego i Michała Wosia - pozostają w mocy - uważa marszałek Sejmu Szymon Hołownia
Marcin Romanowski został wezwany do prokuratury w charakterze podejrzanego na poniedziałek na godz. 9. Były wiceminister sprawiedliwości i polityk Suwerennej Polski nie stawił się jednak na przesłuchanie ze względu na zaplanowany wyjazd na Węgry.
Prokuratura wróciła do sprawy dodatków mieszkaniowych pobieranych przez kluczowych prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Śledztwo może pogrążyć prokuratorów z Ad Vocem. Wyjaśniamy dlaczego.
Za czasów Zbigniewa Ziobry z komisji egzaminacyjnych na aplikacje prawnicze wyeliminowani zostali niepokorni prokuratorzy, ich zagwarantowane ustawowo kadencje zostały przerwane. Śledczy z Zielonej Góry prowadzą w tej sprawie śledztwo.
- Nie ma powodów, aby wątpić, że oskarżenie Marcina Romanowskiego ma na celu wyłącznie prawidłowe wymierzenie sprawiedliwości - uznało ZPRE.
Czy Marcin Romanowski ma skutecznie postawione zarzuty? Czy będzie można go zatrzymać lub tymczasowo aresztować? A może - jak chce obrońca - sprawa zostanie umorzona?
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie podjął jeszcze decyzji w sprawie skarg "starych" sędziów SN na kontrasygnatę premiera i postanowienie prezydenta o powołaniu "komisarza" Izby Cywilnej SN. Prezydent wciąż nie odpowiedział bowiem na...
Zgodnie z przewidywaniami prezydent Andrzej Duda powołał na nowego prezesa Izby Cywilnej SN Joannę Misztal-Konecką, dotychczasową prezes izby. Nowa-stara prezes pokieruje izbą przez najbliższe trzy lata. "Starzy" sędziowie zbojkotowali zgromadzenie...
Barski wrócił ze stanu spoczynku. Jego powołanie na stanowisko prokuratora krajowego było skuteczne. Podobnie jak jego decyzje o powołaniu asesorów. Kluczową dla prokuratury sprawę rozstrzygnął skład trzech neosędziów. Zdaniem prokuratora...
Kierownictwo Prokuratury Krajowej przedstawiło opinię o projekcie nowelizacji Prawa o prokuraturze autorstwa resortu sprawiedliwości Adama Bodnara. Jest dalekie od zachwytów.
Prokuratura depcze po piętach antybohaterowi afery hejterskiej. Uchylenia immunitetu sędziego chce Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej, prokuratura kielecka oraz wrocławska, która złożyła w tej sprawie drugi już wniosek.
Prokuratura Krajowa chce wyłączenia neosędziów ze sprawy dotyczącej statusu Barskiego. Jej wniosek trafił jednak do neosędziego.
Czy prominentni śledczy z czasów Zbigniewa Ziobry, który nękali innych prokuratorów, poniosą odpowiedzialność karną? Jest taka szansa, bo śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej.
Najważniejszy spór w prokuraturze co do skuteczności powołania w 2022 r. Dariusza Barskiego na prokuratora krajowego ma rozstrzygnąć 27 września w Sądzie Najwyższym skład złożony z trzech neosędziów. Ale wszystko może się jeszcze zmienić. Jak bowiem...
W 2016 r. tymczasowo aresztowanych było 4,9 tys. osób, a w 2023 r. już 8,4 tys. Sądy uwzględniają ok. 90 proc. wniosków o tymczasowy areszt. Skuteczność zażaleń jest niewielka, sądy w ostatnich latach uwzględniały je w zaledwie 3-4 proc.spraw.
Doświadczeni, profesjonalni i posiadający piękną ścieżkę kariery prokuratorzy z "krajówki" nie mają się czego obawiać. A stanowisko w prokuraturze nie jest żadnym prawem nabytym.
W piątek Sejm zaakceptował zdecydowaną większość senackich poprawek do dwóch ustaw reformujących Trybunał Konstytucyjny po latach rządów PiS. Prezydent Andrzej Duda prawdopodobnie nie złoży pod nimi podpisu.
Neosędziowie z Izby Cywilnej SN wybrali trzech kandydatów na nowego prezesa izby. Stwierdzili, że cofnięcie kontrasygnaty premiera Donalda Tuska nic tu nie zmienia.
Andrzej Duda chciał, by zgromadzeniem wyborczym sędziów Izby Cywilnej pokierował neosędzia. Tusk najpierw się zgodził, potem przyznał do błędu, teraz - po skargach sędziów do WSA - wycofuje. Ale nie wiadomo, co w praktyce zmieni ten gest.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.