Oto bohater roku 2015. Bohater zbiorowy. Bakterie, które zasiedlają ludzkie ciało. Nie ma w tej chwili szanującego się ośrodka badawczego na świecie, który by nie sprawdzał, do czego jest zdolny nasz mikrobiom

Jeszcze trzy wieki temu mało kto wiedział, że one w ogóle istnieją. Sto lat temu nie umieliśmy z nimi walczyć. Teraz się okazuje, że mieliśmy mylne pojęcie o tym, kto tu jest panem, a kto poddanym. Bakterie, wirusy, grzyby - nasz mikrobiom. Jesteśmy tym, czym on chce, żebyśmy byli.

Lubię przytaczać te dane, bo są spektakularne: liczba komórek bakteryjnych w naszym ciele i na jego powierzchni przekracza liczbę naszych własnych komórek. A stosunek tych liczb wynosi aż... 10:1. Gdyby usunąć z nas wszystkich tych obcych, stalibyśmy się lżejsi aż o dwa kilogramy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Komentarze
"Nie ma w tej chwili szanującego się ośrodka badawczego na świecie, który by nie sprawdzał, do czego jest zdolny nasz mikrobiom", co bezpiecznie jest rozumieć: "Nie ma w tej chwili szanującego się ośrodka badawczego na świecie, który by nie sprawdzał, w jaki sposób i ile można zarobić dzięki wiedzy o naszej florze bakteryjnej"...
już oceniałe(a)ś
2
0