Na coś takiego onkologia czekała od lat. Precyzyjna i broń o zdumiewającej skuteczności i bez szkody dla zdrowych tkanek. Obiecujące odkrycie polskiego naukowca.

Tkwi w naszych genach i dąży do nieśmiertelności. Jak niewidzialny syjamski brat i zarazem śmiertelny wróg. Rak coraz częściej będzie nas uśmiercał. W Kanadzie już jest zabójcą numer jeden. Co druga osoba z pokolenia naszych dzieci usłyszy diagnozę: "Nowotwór złośliwy". Dla co trzeciej będzie to prorocze memento. "Walka z nim to jak zmaganie się z równorzędnym gatunkiem, nawet lepiej wprawionym w bojach o przetrwanie" - pisze Siddhartha Mukherjee, autor bestsellerowego "Cesarza wszech chorób" (wyd. Czarne, 2013 r.).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Komentarze
Jak sie to ma do tego sprzed dwoch lat..: <a href="http://www.technioniit.com/2012/01/nano-nutraceuticals-pioneering-health.html" target="_blank" rel="nofollow">www.technioniit.com/2012/01/nano-nutraceuticals-pioneering-health.html</a> "...Another team headed by Dr. Livney is currently developing the next generation of polysaccharide-protein conjugate-based nanocapsules, which are aimed at target-oriented delivery of medicines in the body, marking the location of cancerous tumors and destroying them.
już oceniałe(a)ś
2
0
W sumie jestem mile rozczarowany poziomem tego artykułu, niemniej wprowadza on czytelników w błąd. Nanocząsteczki z jakichś tam powodów żarłoczniej pochłaniane przez komórki nowotworowe, napakowane czymś dla tych komórek paskudnym nie są polskim pomysłem (jeśli pominąć prekursorskie odkrycie Szewczyka Skuby, zwińczone smutnym końcem Smoka Wawelskiego). Autor tego doniesienia włożył pewien wysiłek w zrozumienie pracy Prof. Ciacha, i naprawdę elegancko to PT Czytelnikom wytłumaczył (zwłaszcza bez częstego w takich przypadkach protekcjonalnego traktowania ich jak durni, z nałogowym wtrąceniem 'tzw' przed określeniami mogącymi jego zdaniem wzbudzić panikę w przeciętnym sprzedawcy telefonów komórkowych.). Niemniej nie odrobił zadania domowego i nie zapoznał się choćby pobieżnie ze stanem badań nad tym zagadnieniem. A wystarczy choćby rzucić okiem tutaj: <a href="http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?linkname=pubmed_pubmed&from_uid=23088320" target="_blank" rel="nofollow">www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?linkname=pubmed_pubmed&from_uid=23088320</a> Konkurencja jest ostra. Moim skromnym zdaniem Prof. Ciach robi błąd nie publikując wyników kolejnych etapów swojej pracy. Na coś takiego można sobie pozwolić pracując dla jednego potężnego pracodawcy nad naprawdę oryginalnym pomysłem (vide historia Imatinibu). W innej sytuacji trzeba dokumentować swój wkład kolejnymi publikacjami - pomoże to innym, ale na tym polega, między innymi, etos naukowy naszego kręgu kulturowego. Choć może się mylę. I życzę Mu z całego serca powodzenia.
już oceniałe(a)ś
1
0
Jak sie to ma do tego sprzed dwoch lat: <a href="http://www.technioniit.com/2012/01/nano-nutraceuticals-pioneering-health.html" target="_blank" rel="nofollow">www.technioniit.com/2012/01/nano-nutraceuticals-pioneering-health.html</a> "...Another team headed by Dr. Livney is currently developing the next generation of polysaccharide-protein conjugate-based nanocapsules, which are aimed at target-oriented delivery of medicines in the body, marking the location of cancerous tumors and destroying them.
już oceniałe(a)ś
0
0