Przetrwać ekstremalne chłody, dać sobie radę w otwartej przestrzeni kosmicznej czy nie wyschnąć na wiór, kiedy zabraknie wody? Potrafią to najwięksi twardziele świata przyrody. Nauka podgląda ich metody. Spróbuj i ty!

Największy twardziel świata. Jakie stworzenie obstawiałbyś w tej konkurencji? Jest naprawdę niepozorne. Długość jego ciała waha się w od 0,05 do 1,2 mm. Kształtu kluchowatego, ze słabo wyodrębnioną głową i czterema parami nieczłonowanych tułowiowych odnóży, zakończonych pazurkami lub przylgami. Niesporczak. Lubi mieszkać w mchu: żeby było wilgotno i ciepło.

Niesporczaki uznawane są za najbardziej odporne na warunki zewnętrzne ze wszystkich znanych nam stworzeń.

W stanie anabiozy mogą przetrwać w temperaturach od prawie zera absolutnego do ponad 150 st. C, znoszą tysiąc razy silniejsze promieniowanie jonizujące niż jakiekolwiek inne zwierzę, ciśnienie 6 tys. atmosfer, potrafią również przetrwać ponad 100 lat bez wody, a nawet dryfować luzem w przestrzeni kosmicznej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Komentarze
"Wirus, żaba, mech. Najlepsze drogi ku zmartwychwstaniu" Ach brawo, redaktorki i redaktorzy! Cóż za dowcipny tytuł, w sam raz na Wielkanoc. A tak na serio -- tytuł godzien szmatławca. Jesteście gdzieś między lustrzamym odbiciem 'Naszego Dziennika' a 'Faktami i mitami'. Cały wasz etos dziennikarski lat dziewiędziesiątych wyparował. Została tylko pusta, głupia bufonada i chciwa pogoń za klikalnością. Szkoda.
już oceniałe(a)ś
0
1