Lublin, lata 30. XX wieku i potężny obraz sensacyjno-muzyczny! W marcowej zagadce detektywistycznej mistrza kryminałów Marcina Wrońskiego przeniosą się Państwo do lubelskiego kina Apollo i pomogą...
Zdaniem naukowców dziedziczyć można nie tylko wygląd czy cechy budowy ciała, ale także wspomnienia i uczucia. Specjaliści od epigenetyki, czyli dziedziczenia pozagenowego, dopiero rozpoczynają...
Co trzeci przypadek alzheimera związany jest ze stylem życia.
W naturze mamy tysiące przykładów pokazujących, że można urodzić się z określonymi lękami odziedziczonymi po przodkach.
Oto trzy zadania, które sprawdzą, jak radzisz sobie z zapamiętywaniem twarzy, znaków graficznych oraz listy słów.
Kto jeszcze pamięta cyrylicę? A lekcje łaciny z gimnazjum? Dziś proponujemy cztery ćwiczenia, które pomogą odświeżyć językowe zasoby naszej pamięci.
Zapominasz numer PIN? Wylatują ci z głowy nazwiska znajomych? Nie możesz zapamiętać listy zakupów? Naucz się mnemotechnik. Dzięki nim będziesz efektywniej korzystać z pamięci w codziennych sytuacjach.
Dobre chęci nie wystarczą. Aby zapewnić sobie dobrą starość, potrzebna jest konsekwentna praca nad ciałem i umysłem.
Masz kłopot ze znalezieniem słów. Ciągle czegoś szukasz. Mieszają ci się dni tygodnia. To rozkojarzenie czy początki alzheimera?
Homonimy to słowa mające jednakowe brzmienie (często też jednakową pisownię), lecz odmienne znaczenie i etymologię.
Słyszeliście o "wyspach długowieczności" - miejscach, gdzie ludzie żyją najdłużej na świecie? To m.in. wyspa Ikaria w Grecji.
"Kobieta jest jak książka. Przeglądając, zawsze się na coś trafi" - mawiał Benjamin Franklin. A na co wy traficie w naszym quizie ze znajomości płci pięknej?
Wiele dolegliwości, które powszechnie zrzucane są na karb starzenia się, może być powodowanych przez mało zróżnicowaną dietę. Przeczytaj, które witaminy oraz makro- i mikroelementy pozwolą ci długo...
Istnieją różne rodzaje pamięci. Każda z nich potrzebuje innego zestawu ćwiczeń. Radzimy, jak usprawnić pamięć autobiograficzną, faktograficzną oraz krótkotrwałą.
Współczesna medycyna jest w stanie sprawić, że nasze życie będzie długie. Ale czy dobre?
Jedzenie to potężne lekarstwo. Proste zmiany w jadłospisie mogą pomóc chronić twój mózg przed starzeniem, osłabieniem i chorobami.
Warszawski Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN zaprasza fanów neurobiogii (i nie tylko) na Tydzień Mózgu (16-22 marca 2015).
Już teraz choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną otępienia w wieku powyżej 60. roku życia i dotyka 35 milionów ludzi na świecie.
Pani od polskiego wywołuje Jasia do odpowiedzi: - Jasiu, podaj, proszę, dwa zaimki. - Kto? Ja?! - Brawo, Jasiu, piątka! A wam jak poszły dzisiejsze zadania? Też na piątkę?
Co ma wspólnego ryba z galaretką? Czy mały czarny kot jest z Hiszpanii? I jak płynie czas na wyspach archipelagu Tonga? Te i inne zagadki czekają na was w dzisiejszej lekcji lingwistyki stosowanej.
Odgadnij zaszyfrowane hasło
"Hurtownia wyrobów mleczarskich w Sępolinie zwinęła się dziś rano. Zwinęła się w kłębuszek, ziewnęła przeciągle i potem, drapiąc się łapką i cicho miaucząc, usnęła zmorzona mlekiem i bieganiną" -...
Dla biegacza liczą się dobre buty. Dla rowerzysty - rower. Tenisista wydaje fortunę na rakietę. Ty musisz zainwestować w dobre kije.
Luty nie rozpieszcza nas nadmiarem świeżych warzyw. Zamiast po zamorskie pomarańcze czy banany zimą sięgnijmy po warzywa kapustne: brokuł, kalafior, kalarepę, kapustę, jarmuż i brukselkę. Będzie...
"Drożyzna, kryzys, w Nowym Jorku krach! Na widok weksla czujesz blady strach. Skoro na płatną miłość forsy brak, to nie ma wyjścia, zakochaj się za darmo!" - śpiewała w ?Kinie Venus? Marcina...
Nasza uwaga jest daleka od doskonałości. Jej podzielność nie oznacza, że można robić nieskończenie wiele rzeczy naraz. Wręcz przeciwnie, polega na sprawnym przenoszeniu uwagi na coraz to inne obszary.