Trudno się walczy z władzą, która nie ma skrupułów. PiS pozwala sobie na to, na co jego przeciwnicy pozwolić sobie nie mogą. Inaczej straciliby wiarygodność i zniknęłaby różnica moralna, która jest dziś główną przewagą opozycji demokratycznej.

Sprzeciw wobec łamania zasad moralnych mobilizuje ludzi do przychodzenia na demonstracje i angażowania się na rzecz obrony reguł politycznych, które są ponadpartyjne.

Brak skrupułów początkowo daje przewagę, bo można kłamać w żywe oczy, oskarżać przeciwników o to, co się samemu robi, i nazywać wzmacnianiem państwa kompromitowanie go na zewnątrz. Ostatnim przykładem jest wchodząca w życie ustawa o służbie cywilnej, w której "dobra zmiana" PiS polega nie na wyeliminowaniu praktyki ustawiania konkursów, tylko ustawieniu hurtem całego prawa pod swoich. A skoro to będą nasi, to niech sobie zarobią, i tak władza znacząco podniosła służbie cywilnej pensje, niczym się nie krępując. Państwo ma być wyznaniowe i uznaniowe, a skoro "państwo to my", to niech będzie i rozdaniowe.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    W tej chwili najwazniejsza jest jednosc wszystkich, bez wzgledu na poglady polityczne, w miare demokratycznych i patriotycznych ludzi, partii i organizacji w walce z dyktatura Kaczynskiego, Dudy i PIS-u. Na naturalne roznice w pogladach, programach przyjdzie czas juz w wolnej, demokratycznej Polsce, co nastapi miejmy nadzieje stosunkowo szybko.
    już oceniałe(a)ś
    39
    3
    Jak już kiedyś pisałam, nie czas żałować róż, gdy płoną lasy. Wszystkie demokratyczne partie powinny połączyć siły przeciw satrapii, a nie szukać między sobą różnic, czy starać się przypodobać wyborcom. Na to przyjdzie czas, kiedy obronimy wolność i demokrację.
    @demetria11 W czasie zaborów mądrzy ludzie mówili "najpierw być - a potem jak być". A głupi bawili się w walkę o stołki w nieistniejącym państwie.
    już oceniałe(a)ś
    9
    1
    @demetria11 Tak na serio, to Nowoczesna chce przejąć elektorat PO i to jest realne. Buduje pozycję na kolejne wybory, licząc, że anuż będą przedterminowe. Mają świadomość, że w ich zachowaniu dzisiaj więcej PR. Nie ma za to realnej możliwości, aby oni współpracowali choćby z SLD. To w końcu zbyt daleko światopogląd. Poza tym SLD i tak wypadło z gry, więc nie jest żadnym partnerem. Kukiz brata się z PISem, a PSL jak zwykle nic nie (z)robi.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @demetria11 Jak jeszcze pół roku temu można było zastanawiać sie, czy Sierakowski nie przesadza, bo raz czy drugi udowodniono mu, że zmyśla, to od kilku miesięcy już nie ma żadnych wątpliwości, że to konfabulant z wyraźnymi objawami paranoi umysłowej.
    już oceniałe(a)ś
    1
    4
    @demetria11 Hmmm, przed 1989 tez nie sie tlumilo róznice i ponoc w swietle walki z komuna jako ze wspólnym wrogiem nie warto bylo roztrzasac róznic. Co z tego wyszlo? Absolutny prymat najbardziej obskuranckiej w Europie wersji katolicyzmu, jezeli chodzi o kwestie swiatopogladowe. Przez 25 lat od upadku komuny nikt nie wazyl sie kwestionowac przewodniej ideologicznie roli Kosciola Katolickiego i autorytetu moralnego biskupów. I dlatego zyjemy w syfiastym kraju, w którym nie ma prawdziwej lewicy, a tylko stado wymierajacych komuchów oraz kanapowych, deklaratywnie lewicowych intelektualistów podpinajacych sie pod kolaborujace z KK partie neoliberalne w imie wspólnych rzekomo celów. Partia Razem dobrze robi, ze nie chce w tym idiotyzmie uczestniczyc. Nie chce powiedziec, ze PR powinna koncentrowac sie na zwalczaniu KK. To nie jest pierwszorzedny temat. Ale trzeba odciac sie od dotychczasowych praktyk, które doprowadzily lewice do zapasci.
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    Ciekawy artykuł - polecam szczególnie zwolennikom Korwina - demokracja ma mnóstwo wad, ale jedną bardzo ważną zaletę - cel nie uświęca środków - wizja świata jednego człowieka nie musi oznaczać religii całego narodu. Demokracja to najgorsze narzędzie sprawowania władzy z punktu widzenia rządzących, z punktu widzenia społeczeństwa to najlepsze narzedzie
    już oceniałe(a)ś
    32
    4
    jest nas trochę, nie dajmy się. Mamy potężną przewagę, rozumiemy co się dzieje.
    już oceniałe(a)ś
    27
    5
    Jedna poprawka oni się pytają "czy dość wysoko?"
    @n_s wyzej kaczej dupy nikt za jego podlego zywota nie podskoczy... plus.google.com/u/0/114951659479707088507
    już oceniałe(a)ś
    7
    1
    @n_s A powinni pytać: na główkę, czy do gardła?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Przynajmniej hurtownie wazeliny zarobią na pissowskich wazelino - przydupasach :))))
    już oceniałe(a)ś
    15
    1
    Jak wysoko? Tak wysoko, jak potrafi poleciec ich glupota (gdyby miala skrzydla...).
    już oceniałe(a)ś
    14
    1
    Jednym z większych błędów polskich polityków jest pójście na skróty. Coś im nie pasuje w parti w której działają to oddchodzą do innej albo zakładają nową. Zamiast działać od środka i zmieniać swoje ugrupowanie, zbierać poparcie wokół siebie wszystko rzucają i idą do nowej piaskownicy. Dlatego mam sporo szacunku dla Schetyny, że przetrwał ten cały hejt wymierzony w niego i cały czas działał tak aby nie dzielić środowiska w którym pracuje. To jest amerykańskie podejście, gdzie w jednej parti może być wiele różnych przeciwnych sobie grup interesów, ale zawsze na końcu jest to co najważniejsze: ten wycinek "zbioru" definiujący końcowy cel wspólny
    @neokles amerykanksie? nie demokratyczne, we Francji, w kazdej parti jest pelno nurtow, pogladow idelogii dlatego one sa tak bogate i elastyczne!
    już oceniałe(a)ś
    1
    0