Most przez Wisłę, setki kilometrów kanalizacji i dziesiątki wodociągu, nowe wysypisko i wyremontowany dworzec - dzięki pieniądzom z europejskiego Funduszu Spójności Toruń zmienił się nie do poznania.
Choć Szczawnica od lat cieszy się popularnością wśród turystów, to przez lata wizerunek miasta psuł zanieczyszczony potok Grajcarek przepływający przez miasto. Dzisiaj w potoku znów można się schłodzić w upalny dzień.
- To nie zmiana, to rewolucja - mówi o efektach funduszy unijnych burmistrz Nowego Warpna, które z miasteczka na końcu świata stało się celem turystycznych wycieczek i może dziś uchodzić za jedno najpiękniejszych w Polsce.
O tym, że w piwnicach zamku w Łańcucie było spa, nie pisano w przewodnikach, bo czym tu się chwalić - zagrzybioną piwnicą? Dzięki unijnej dotacji będzie to pierwszorzędna atrakcją, jakiej nie ma nikt w Polsce.
Minęły trzy lata od uruchomienia linii na Piecki-Migowo. - Dzięki tramwajom można wygodnie dojechać do centrum Gdańska, węzłów przesiadkowych i przystanku PKM Brętowo - cieszą się mieszkańcy.
Za miesiąc Dragados odda do użytku 24,6-kilometrową obwodnicę zachodnią Radomia, która stanie się odcinkiem trasy ekspresowej nr 7. Kierowcy jadący na południe Polski odetchną, przejazd zakorkowaną starą siódemką przez miasto zajmuje, zwłaszcza w piątkowe popołudnia, nawet ponad godzinę, a S7 Radom ominą w kilkanaście minut. Łatwiej po mieście będzie się też jeździło radomianom.
Aż o 42 minuty krócej niż pięć lat temu jedzie dziś najszybszy pociąg z Poznania do Wągrowca. Na 57-kilometrowym odcinku jest to wynik na miarę rekordu kraju, a Wielkopolski na pewno. Nic dziwnego, że wagony są dziś pełne.
Proste chodniki, piękne drogi, ludzie mają pracę. A przynajmniej nie słyszy się, żeby ktoś nie mógł jej znaleźć. Dzięki autostradom Stryków przyciąga mnóstwo inwestycji, a budżet "skoczył" od 18 do 80 mln zł.
Kiedy z różnych zakątków kraju docierają informacje o płonących wysypiskach, białostoczanie śpią spokojnie. W mieście śmieci pali się tylko w nowoczesnej spalarni.
- Przyszedł wieczór, to nie dało się wytrzymać, bo niektórzy wpuszczali ścieki do rowu. Teraz to bajka - mówi mieszkanka Masłowa. W tej podkieleckiej gminie, dzięki dofinansowaniu z unijnego Funduszu Spójności, 1600 gospodarstw domowych podłączono do sieci kanalizacyjnej.
To stare Strzegowo kończyło się o..., tutaj. Na tym starym domu. Dalej były już tylko pola, błoto. Wąskie piaszczyste dróżki. Aż pewnego dnia wyrosło tu to nowe piękne osiedle. Z asfaltową drogą, ścieżkami rowerowymi, kanalizacją, latarniami zasilanymi słońcem i wiatrem. Szok. Po prostu inny świat - opowiada Tomek Niesłuchowski, fotoreporter "Wyborczej", z pochodzenia - strzegowianin.
Dziś, gdy działania rządu spychają Polskę na margines Unii Europejskiej, a wręcz ją z Unii wypychają, warto przypomnieć, jak się zmieniła Polska, a przy okazji Olsztyn i inne miasta regionu, dzięki UE. Dziś pierwszy odcinek naszego nowego cyklu
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.