Aż o 42 minuty krócej niż pięć lat temu jedzie dziś najszybszy pociąg z Poznania do Wągrowca. Na 57-kilometrowym odcinku jest to wynik na miarę rekordu kraju, a Wielkopolski na pewno. Nic dziwnego, że wagony są dziś pełne.
Proste chodniki, piękne drogi, ludzie mają pracę. A przynajmniej nie słyszy się, żeby ktoś nie mógł jej znaleźć. Dzięki autostradom Stryków przyciąga mnóstwo inwestycji, a budżet "skoczył" od 18 do 80 mln zł.
Kiedy z różnych zakątków kraju docierają informacje o płonących wysypiskach, białostoczanie śpią spokojnie. W mieście śmieci pali się tylko w nowoczesnej spalarni.
- Przyszedł wieczór, to nie dało się wytrzymać, bo niektórzy wpuszczali ścieki do rowu. Teraz to bajka - mówi mieszkanka Masłowa. W tej podkieleckiej gminie, dzięki dofinansowaniu z unijnego Funduszu Spójności, 1600 gospodarstw domowych podłączono...
To stare Strzegowo kończyło się o..., tutaj. Na tym starym domu. Dalej były już tylko pola, błoto. Wąskie piaszczyste dróżki. Aż pewnego dnia wyrosło tu to nowe piękne osiedle. Z asfaltową drogą, ścieżkami rowerowymi, kanalizacją, latarniami...
Dziś, gdy działania rządu spychają Polskę na margines Unii Europejskiej, a wręcz ją z Unii wypychają, warto przypomnieć, jak się zmieniła Polska, a przy okazji Olsztyn i inne miasta regionu, dzięki UE. Dziś pierwszy odcinek naszego nowego cyklu
Legnica dostała szansę skoku cywilizacyjnego. Dzięki budowie S3 z unijnych pieniędzy przestanie być miastem na uboczu.
MSWiA nie publikuje regularnie raportów i analiz o skali naruszeń praw i wolności w policji i innych podlegających mu służbach. Tymczasem rozdźwięk między ponadnarodowym charakterem praw człowieka a narodowym i suwerennym charakterem organów...
W Polsce rynek pracy dorywczej pozostaje nieuregulowany. Ze szkodą dla pracowników i budżetu państwa. Jak to zmienić? Dobrych przykładów dostarczają Belgia i Francja.
Z największymi trudnościami po brexicie zmierzy się jak zwykle najsłabsza grupa obywateli o niższym statusie społecznym w danym środowisku - mówili paneliści spotkania Brexit Cafe.
Fatalny sygnał przed walką o nowy unijny budżet. Jean-Yves Le Drian, francuski minister spraw zagranicznych, oświadczył, że Francja nie chce finansować Europy populistów.
Komisja Europejska poinformowała we wtorek (28 sierpnia), że przekaże 411 mln euro na renowację sieci kolejowej w Łodzi. Chodzi o budowę tunelu średnicowego, który potocznie nazywany jest "łódzkim metrem".
Pogłębia się wyrwa pomiędzy starą a nową Europą.
W nowej perspektywie finansowej możemy stracić około dwóch miliardów złotych - bije na alarm marszałek Mieczysław Struk. Politycy PO są zgodni: to skutek polityki PiS.
W Bukareszcie codziennie od ponad tygodnia trwają protesty przeciwko korupcji i zagarnianiu władzy przez rządzących socjaldemokratów. Ale w Rumunii klucz do przejęcia władzy leży na prowincji posłusznej wobec władzy dzięki prezentom.
Polska, przez lata będąca krajem emigracyjnym, stała się krajem imigracyjnym. Administracja okazuje się niewydolna przy wciąż wzbierającej fali cudzoziemców ubiegających się o zatrudnienie w Polsce.
Niemcy przyjęły w ostatnich latach ponad milion uchodźców. Ochrony u nich szuka ponad jedna trzecia po raz pierwszy aplikujących o azyl. Należy się zatem zastanowić, ile Niemcy zainwestowały w kryzys migracyjny w Europie i czy na tym straciły?
Zmiana logiki działania ruchów społecznych sprawia, że zmienić musi się przede wszystkim nasze myślenie o funkcjonowaniu społeczeństwa obywatelskiego oraz o tym, jak można je wspierać. Wskutek rosnącego znaczenia mediów społecznościowych i szerzej -...
Co nas nie zabije, to nas wzmocni. Już wiemy, że brexit nie zabił Unii
W ostatnich latach Polska przestała redukować czas pracy. Polscy pracownicy pracują przeciętnie 1910 godzin rocznie, co stanowi drugi, po Grecji, najwyższy wynik w Unii Europejskiej oraz siódmy wśród państw zrzeszonych w OECD.
Unia to związek, w którym partykularne interesy albo działają dla dobra ogółu, albo mu zagrażają. Polska, przeciwna wstąpieniu do strefy euro i przyjęciu uchodźców, staje się tym samym dla Unii marginalna.
Komisja Europejska oblicza wkład finansowy Wielkiej Brytanii do budżetu na 10-12 miliardów euro rocznie. W obliczu brexitu oznacz to, że Polska w kolejnym budżecie unijnym może otrzymać nawet 20 miliardów euro mniej z polityki spójności. Z...
W nowych ramach finansowych Komisja Europejska zaproponowała Polsce znaczne środki. Ale możemy otrzymać je w całości tylko w zamian za respektowanie unijnych wartości.
Kaja Godek może w programie publicystycznym nazwać osoby homoseksualne "zboczeńcami", nie ponosząc żadnych konsekwencji. Bo przecież nic złego nie robi, tylko wyraża opinię
Gdyby protest osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców był egzaminem, to bezdyskusyjnie rząd by go oblał. Ale wybory dopiero za ponad rok, więc jest czas, by wyciągnęli z niego wnioski rządzący, opozycja oraz obywatele i obywatelki RP
Unia Europejska tonie w kryzysie. W minionym dziesięcioleciu wszystko, co mogło pójść źle, poszło źle. Jak projekt, który zapewnił powojennej Europie pokój i dobrobyt, mógł tak źle skończyć?
Rozpaczliwa sytuacja niepełnosprawnych pokazuje, że nie rozumiemy, czym jest godność. Bez tego cały system europejskich rekomendacji, wskazówek i praw pozostaje zbiorem zaklęć w obcym języku
Zjednoczeni wspólnym przywiązaniem do demokracji, wzywamy do stworzenia "Erasmusa dla wszystkich", który przywróci do życia fundamentalne wartości demokracji i pomoże osiągnąć głęboką odbudowę Europy.
PiS stanowi hamulec w podejmowaniu decyzji o refundacji in vitro na szczeblu lokalnym. Nie jest to jednak regułą - już teraz proces jest dofinansowany z budżetów takich miast, jak Warszawa, Bydgoszcz, Poznań, Gdańsk, Częstochowa, Sosnowiec i Łódź
Dotychczas programami termomodernizacyjnymi były objęte głównie budynki użytku publicznego i budynki wielorodzinne. Tymczasem ponad połowa Polaków mieszka w domach jednorodzinnych.
Unia nie jest jakimś mitem, który ma rozcieńczyć naszą tożsamość. Jest wyborem cywilizacyjnym, który ułatwia nam opowiedzenie o naszej kulturze w sposób zrozumiały dla innych. Alternatywą jest sprzedawanie iluzji na własny temat.
Polityka spójności to sedno Unii Europejskiej. To tysiące projektów i miliardy euro, a inwestycje realizowane dzięki polityce spójności zwiększyły PKB Polski o około 3 proc.
Naiwność była grzechem nie tylko w Brukseli, ale wszędzie tam, gdzie entuzjaści Unii przymykali oczy na to, że społeczeństwa, epatowane gigantycznymi kwotami unijnego wsparcia, nie czują zmian w swoim codziennym życiu. Dlatego we współpracy z...
Perspektywy praw człowieka nie przyjął jeszcze żaden rząd. Tego ogromnie brakuje - tak jak jeden z byłych prezydentów USA mówił: "Gospodarka, głupcze!", tak my powinniśmy apelować do każdego rządu: "Prawa człowieka, głupcze!".
W ramach projektu Przyszłość Jest Teraz magazyn "Osiem Dziewięć" oraz dział Opinii "Gazety Wyborczej" oferują program płatnych dwumiesięcznych staży
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.