W ciągu niecałych dwóch lat w Sewilli powstało 80 kilometrów tras rowerowych, a udział podróży rowerem wzrósł momentalnie z blisko zera, do 6 proc. Sewilczykom udało się w tak krótkim czasie osiągnąć to co do tej pory w Polsce udało się tylko w Gdańsku. Ale ten potrzebował na to kilkunastu lat.
Dziś, wsiadając do taksówki w Szczecinie, słyszymy od kierowcy, że on jest z filharmonii dumny. Choć w badaniu poprzedzającym jej budowę odpowiedziałby, że są pilniejsze wydatki niż filharmonia. Rozmowa z socjologami Krzysztofem Olechnickim i Tomaszem Szlendakiem o tym, co nam dają efektowne wizualnie obiekty architektoniczne
Zapraszamy na konferencję think tanku "Gazety Wyborczej" Przyszłość Jest Teraz oraz koalicji Front Europejski "W kierunku spójnej Europy. 15 lat integracji, 15 lat przyspieszonego rozwoju miast" (8-9 III 2019, Europejskie Centrum Solidarności).
Ilekroć korzystam z Google Street View, okazuje się, że akurat tam, gdzie chciałbym "pójść", samochód z kamerami nie dojechał. Rozmowa z reporterem Adamem Robińskim
Czasem ludzie w przerwach między częściami utworu klaszczą. Doświadczonych melomanów to gorszy. A mnie cieszy, bo to znaczy, że ciągle przychodzą do nas nowe osoby, żeby zacząć przygodę z filharmonią. Rozmowa z Dorotą Serwą, dyrektor Filharmonii im. Karłowicza w Szczecinie
Ruchy antyszczepionkowe stanowią problem nie tylko w Polsce. W całej Europie działają stowarzyszenia pro choice vaccines, zaś problem szczepień wszedł do kampanii politycznych. Antyszczepionkowe hasła podejmowali zarówno niedoszła prezydentka Francji Marine Le Pen, jak i politycy włoskiej Partii 5 Gwiazd, kilku przedstawicieli ugrupowania Kukiz'15, a spoza krajów Unii także Donald Trump. Jednak nauka i medycyna nie ugięły się przed tymi politycznymi naciskami.
Jak przez to rondo przejechać, skoro z każdej strony ruch rowerowy jest rozwiązany inaczej? Gdyby według podobnej logiki zorganizowany był ruch aut, byłby tu wypadek za wypadkiem albo korek po horyzont. Rozmowa z Tadeuszem Mirskim, aktywistą miejskim o poznańskim Rondzie Kaponiera
"Dworzec Łódź Fabryczna ma peron 9 i 3/4 z "Harry'ego Pottera". Niewidomy może stamtąd odlecieć do Hogwartu. Innej funkcji tego miejsca nie jestem w stanie wymyślić. Ale i tak Fabryczna jest jedną z najlepszych przestrzeni, jeśli chodzi o dostępność". Rozmowa z aktywistą miejskim Piotrem Kowalskim.
A tam jest odpoczytelnia. To fajne miejsce, z widokiem na zieloną, żywą ścianę, wstawiliśmy tam fotele. Licealiści sobie je upodobali. Ustawiają je w kręgi, nazywają je swoimi imperiami. Siadają w kilka osób, razem się uczą.
Społeczna polaryzacja polskiego systemu edukacyjnego dokonuje się przede wszystkim w ramach szkolnictwa państwowego. W sytuacji chaosu i zaostrzania kontroli nad edukacją szkoły społeczne cieszące się większą autonomią i elastycznością mogą pomóc w złagodzeniu tego problemu.
Chaos wynikający z reformy i usprawiedliwiona obawa, że publiczne szkoły podstawowe nie są w stanie zapewnić wysokiego poziomu nauczania większej liczbie uczniów, mogą zaowocować jeszcze silniejszą segregacją związaną z odwróceniem się od edukacji publicznej. Konstytucja gwarantuje nam wszystkim równy dostęp do wykształcenia. Zaprzepaszczenie największego dorobku polskiej oświaty na rzecz klasowej segregacji byłoby moralną katastrofą.
- Środki z Unii Europejskiej dały nam wiatr w żagle. Myślę, że bez nich bylibyśmy zapomnianą przystanią - mówi "Gazecie Wyborczej Trójmiasto" marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.