Do związków podchodzą pragmatycznie. Coraz rzadziej uprawiają seks, piją mniej alkoholu i w większym stopniu koncentrują się na własnych potrzebach i psychologicznym dobrostanie. Jak generacja Z wchodzi w relacje intymne?

Pokolenie Z często zaskakuje i swoich rodziców, i pracodawców, bo pod wieloma względami ma zupełnie inne wartości i oczekiwania. Jedną z bardziej uderzających różnic między generacjami jest sfera seksualności – w krajach zachodnich liczba młodych ludzi, którzy nie podejmują aktywności seksualnej, rośnie z dekady na dekadę. Tylko w Stanach Zjednoczonych odsetek nieaktywnych seksualnie mężczyzn w wieku od 18 do 24 lat wzrósł z blisko 19 proc. w latach 2000-02 do niemal 31 proc. w latach 2016-18. Natomiast odsetek młodych kobiet, które nie podjęły aktywności seksualnej, wzrósł z ok. 15 proc. do ponad 19 proc.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Jest źle, będzie gorzej. Urodzeni w okolicach roku 2000 przynajmniej nie spędzili jeszcze najmłodszych lat przed ekranem. Dziś obserwuję malutkie dzieci znajomych - od niemal pierwszych miesięcy życie sklejone z ekranami, bombardowane na co dzień gigantyczną ilością bodźców, później nadaktywne, z deficytami uwagi, niepotrafiące funkcjonować bez tych bodźców już w wieku kilku lat. Ciągle zastanawiam się, jak będą funkcjonować te dzieci za lat 20.
    @PantaRei
    Był tu artykuł przedwczoraj o tym, że mają kłopot - uwaga - z kontaktem wzrokowym, zadawaniem pytań innemu człowiekowi, podaniem dłoni inaczej niż śnięta ryba...
    już oceniałe(a)ś
    33
    2
    @PantaRei
    Pewnie ludzie się podzielą na dwie kasty: tych którzy trochę myślą, bo nie są uzależnieni od Insta/Tiktoka/Fb, spędzają na nich max 15min dziennie. I pewnie będą aktywni jak nie zawodowo, to chociaż towarzysko czy umysłowo.
    I ci, którzy są uzależnieni od tych coraz gorszych, narkotycznych mediów i będą spędzać całe swe życie, wegetując przed ekranem/w kasku.
    już oceniałe(a)ś
    28
    3
    @PantaRei
    Mam te sama refleksje co do ich przyszłości. Jak oni już teraz są samotni, to co to będzie na starość. A są samotni, bo są skupieni na sobie, otoczenie mało się liczy, no chyba, ze jest to ekran.
    już oceniałe(a)ś
    23
    1
    @PantaRei
    Wcześniej popełnią samobójstwa
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    @PantaRei
    Inaczej. Będą funkcjonować w środowisku cyfrowym. Będą miały inne kompetencje i system wartości.
    już oceniałe(a)ś
    7
    7
    Pracuję z młodzieżą uniwersytecką. Rzeczywiście są coraz bardziej aseksualni (co widać też w ubiorze). Mam wrażenie, że bliskości zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej się boją.
    @size38
    Mimozy. W tym niewiedzeniu kim są, czego chcą, co czują i myślą szukają "szczęścia" poprzez potwierdzanie w sobie "unikalności". Efekty na obrazku...
    już oceniałe(a)ś
    36
    16
    @size38

    Ja mam w rodzinie dwóch wujków w wieku emerytalnym którzy wykładowcami akademickimi są od kilkudziesięciu lat, i oni też twierdzą że tak ciapowatych oderwanych od życia pokoleń nie pamiętają. Tylko że oni niezależnie od siebie twierdzą też, że to męska część młodzieży taka się stała, kompletnie zniewieściała i bierna. Kobiety natomiast wręcz przeciwnie, to one teraz noszą spodnie.

    Może coś w tym jest, skoro według artykułu w USA odsetek nieaktywnych seksualnie mężczyzn w wieku od 18 do 24 lat wzrósł z blisko 19 proc. w latach 2000-02 do niemal 31 proc. w latach 2016-18. Natomiast odsetek młodych kobiet, które nie podjęły aktywności seksualnej, wzrósł z ok. 15 proc. do ponad 19 proc. Zawsze było odwrotnie, i to kobiet nieaktywnych seksualnie było sporo więcej niż mężczyzn.
    już oceniałe(a)ś
    28
    4
    @size38
    Niech lewacy dalej wpajają im dyrdymały o 40 płciach i tego typu bzdury.
    Im więcej takiej papki, tym bardziej to pokolenie będzie ogłupiałe.
    już oceniałe(a)ś
    37
    36
    @pankracypanasiuk
    To bierze się również z tego, że kiedyś była społeczna presja na znalezienie sobie partnera. Teraz nie, więc kobiety wybierają sobie z puli iluś tam najbardziej atrakcyjnych samców i współżyją z nimi. Ta sytuacja uwypukla dysproporcję potencjału na rynku randkowym między atrakcyjnymi a średnimi mężczyznami. Ci pierwsi nawiązują relację z duża liczbą kobiet, a średniacy z niewielką lub wcale. Stąd ta dysproporcja w kontaktach seksualnych między płciami.
    już oceniałe(a)ś
    41
    3
    @recepreczodkorei

    To chyba nie jest do końca tak, bo pule najbardziej atrakcyjnych wśród mężczyzn i kobiet stanowią podobny odsetek populacji, i te mniej atrakcyjne kobiety nie miały szansy na bardziej atrakcyjnych facetów, więc siłą rzeczy brały tych mniej atrakcyjnych. To się chyba raczej nie zmieniło. Obstawiałbym raczej, że facetowi wystarcza zaspokojenie fizyczne, i to się da osiągnąć masturbacją przed ekranem, a kobieta potrzebuje jeszcze zaangażowania emocjonalnego, do czego cyberseks się mniej nadaje.
    już oceniałe(a)ś
    25
    2
    @pankracypanasiuk
    @recepreczodkorei ma rację, bo tu chodzi o to, że mężczyznom podoba się np. 85% kobiet, a kobietom tylko np. 40% mężczyzn (nie znam dokładnych liczb, ale chodzi o zobrazowanie dysproporcji). Dlatego Ci "topowi" mężczyźni "zgarniają" dużą pulę kobiet, a kobiety tolerują tylko tych najatrakcyjniejszych mężczyzn. A ponieważ kobiety i mężczyźni rzadziej niż kiedyś łączą się w związki, to mogą zmieniać partnerów i partnerki, nie blokując dostępu danego partnera. Były badania na ten temat niedawno, chyba na bazie danych z tindera, ale niestety nie jestem w stanie przytoczyć linku.
    Od strony czysto biologiczno-ewolucyjnej to również ma sens. Mężczyźni instynktownie chcieli się maksymalnie rozmnożyć (nie oni będą ponosić ciężar wychowania i nosić ciążę), a kobiety chciały zmaksymalizować jakość genów swojego potomstwa, więc są "bardziej wybredne".
    już oceniałe(a)ś
    18
    2
    @pankracypanasiuk
    Boją się chłopaki.
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    @Tyropys
    Póki co, ja lewak muszę iść zapie...ć na prawackich nieróbów. Tak już abstrahując od tego co "lewacy" wymyślają o płciach. Porozmawiamy zatem gdy już zarobie na twoje utrzymanie.
    już oceniałe(a)ś
    8
    3
    @recepreczodkorei
    A to już klasyczny pogląd incelozy. Najłatwiej winić geny i szczęście przy urodzeniu. A już najgorzej w to wierzyć.
    już oceniałe(a)ś
    6
    10
    @pankracypanasiuk
    Kobiety też się masturbują
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @kanasta_22
    Nie musisz mi wierzyć na słowo. Zerknij na dane dotyczące dopasowań ze stron randkowych. Da się to wyguglować. Słowo incel nie jest dobrym argumentem w KAŻDEJ debacie, w której oponent ma inne zdanie niż Ty. Niestety.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @Tyropys
    Seksu nie uprawiaja glownie prawackie incele :-)
    już oceniałe(a)ś
    7
    2
    @yogi&ranger
    Czyli co, 31% młodych mężczyzn to prawackie incele? Chyba lekka przesada.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @pislamabadX
    To jak na początku lat 90-tych, kiedy popularne było określenie: jestem non-konformistą... Oczywiście wszyscy, którzy tak mówili, starali jak najbardziej upodobnić się do "stylu" młodzieży zachodniej (glany, punki, itd), a więc maksymalnym konformizmem... Teraz jest szukanie siebie (przez 30 lat), "unikalność" i "niebinarność". To wszystko mody, przeminą...
    już oceniałe(a)ś
    8
    2
    @Paweł Adamski
    Dokładnie tak, a potrzeby uczuciowe załatwić mogą przyjaźnie
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Trudno mieć fizyczny seks przez internet...
    @wujek_zbyniu
    Naukowcy już nad tym pracują.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @wujek_zbyniu
    Na razie !!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @wujek_zbyniu
    Seks na odległość jest możliwy, o ile odległość nie przekracza długości...
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Państwu psychologom/badaczom ciągle coś nie pasuje.
    Młodzi mają mniej seksu - źle.
    Młodzi mają więcej seksu - źle.
    Młodzi piją alkohol - źle.
    Młodzi nie piją - źle.
    Młodzi sà emocjonalni - źle.
    Młodzi są zobojetniali - źle.
    Młodzi sà ambitni i pracowici - źle.
    Młodzi olewają i czilują - źle.
    Itd.Itd.
    @mirski23
    Pañstwo Psychologowie / Badacze to stare dziady / Baby i nigdy nic u młodych im pasować nie będzie. Konflikt pokoleń.
    już oceniałe(a)ś
    15
    10
    @mirski23
    boomerstwo zawsze będzie narzekać. Zapomnieli jak młodzi byli :)
    już oceniałe(a)ś
    9
    10
    @Muna
    'boomerstwo zawsze będzie narzekać. Zapomnieli jak młodzi byli :)

    Nie, raczej 'czym skorupka za młodu nasiąknie' no a młodzi zawsze narzekają (na starszych, na świat, na rówieśników)... :-)
    już oceniałe(a)ś
    5
    3
    @mirski23
    Wszystko zależy od tego kto sponsoruje badania. Można udowodnić, że kotu służy dieta wegańska, gdy producent żywności wege wykłada na te badania miliony.
    już oceniałe(a)ś
    10
    3
    Tu zgodzę się z mirski23
    Dziewczyny chodziły w miniówkach to było wulgarne teraz pozakrywane to nie ma na kim oka zawiesić. Komputeryzacja sprawiła że wszystko stało się łatwiejsze i ciekawsze dla młodych odbiorców. Suma sumarum nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, a tego wszystkiego nie wymyślają dzieci! Więc nie miejmy do nich pretensji że tak się dzieje a nie inaczej. Świat i życie kreujemy my dorośli.
    już oceniałe(a)ś
    8
    1
    @Muna
    Nie zapomnieli, ale pamiętają, jacy wtedy też byli głupi.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @mirski23
    Oni przecież opisują nowe zjawisko, komentarze są raczej neutralne. Piszą, że zjawisko jest nowe, badacze dopiero zgłębiają temat i są dalecy od wydawania jednoznacznych opinii.
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    To pokolenie uprawia cybersex, oni są w każdej dziedzinie życia tylko wirtualni.
    @Okunia
    Oni, czyli konkretnie kto?

    Poprzednie pokolenia uprawiały alkoholizm i przemoc. Ale super.
    już oceniałe(a)ś
    17
    27
    @Okunia
    100% zgoda
    już oceniałe(a)ś
    8
    3
    @Okunia
    Oglądają Netflixa, gdzie w każdym filmie jest nagość albo sex. Dziewczyny są dziś dużo łatwiejsze, bo chcą być jak ta dymana przez Włocha w klasycznym filmie Pokolenia Z - 365 Dni.
    już oceniałe(a)ś
    5
    14
    @Okunia
    Ale to my jesteśmy temu winni , że tak powiem , brakiem uwagi i zainteresowania dziećmi
    już oceniałe(a)ś
    6
    2
    @Okunia
    Gorzej, że nie potrafią i nie bardzo chcą przenieść się do świata realnego.
    już oceniałe(a)ś
    7
    1
    @wujek_zbyniu
    'Poprzednie pokolenia uprawiały alkoholizm i przemoc. Ale super.'

    Obecne pokolenie też 'uprawia przemoc' tyle że w internecie. Co chwila czytam jakichś aferach z influencerami, tjuberami czy innymi vlogerami lub o (jak najbardziej realnym) samobójstwie spowodowanym hejtem w necie czy o 'epidemii problemów psychicznych młodzieży'. Super?
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    @Tyropys
    Najwyraźniej i tak na tyle trudne, żebyś jakąkolwiek zbałamucił.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @skr
    On ma prawice ;-)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    To jest błąd, jeśli mówiąc "Pokolenie Z" stają przed oczami nastolatkowie wychodzący z liceum. Ci wychodzący z technikum, z zawodówki albo z budowy wciąż są w większości (odpowiednio 45% do 55%).
    już oceniałe(a)ś
    37
    4
    Zwykłe oszukiwanie i przedstawianie się innym niż się jest w rzeczywistości - nihil novi sub sole. Od zawsze po ślubie, okazywało się, że ta druga osoba jest zupełnie inna niż przed nim. Stąd rozwody i dramaty. Wcześniej były tylko dramaty.
    już oceniałe(a)ś
    34
    3
    Im więcej czytam artykułów o pokoleniu Z, tym bardziej mi ich szkoda. Delikatne stworzenia nieodporne na nic. Chyba życie tylko częściowo w realu nie jest takie atrakcyjne. Ale przecież przebywanie głównie w świecie wirtualnym nie jest obowiązkowe. Mają to, czego chcą.
    @psm51
    Mają też prawo wybierania, warto o tym nie zapominać. Dostosują świat pod siebie tak czy inaczej.
    już oceniałe(a)ś
    23
    11
    @psm51
    A mnie Szkoda mojej młodości
    już oceniałe(a)ś
    15
    1
    @NieSCT!
    Nie wiem czy oni mają jakąkolwiek sprawczość.
    już oceniałe(a)ś
    19
    2
    @psm51
    Kto im to stworzył ? My
    już oceniałe(a)ś
    11
    10
    @blek
    Biedne sierotki. Źli starzy nie dają im tego, co im się, wg influencerów, należy. Siąść i płakać, bo przecież nic z tym sie nie da zrobić. To znaczy oni nie mogą, starzy powinni.
    już oceniałe(a)ś
    19
    4
    @NieSCT!
    No to niech, do cholery, to zrobią, a nie kwilą, jak to im nic nie oferują.
    już oceniałe(a)ś
    11
    2
    @Lakpo
    Ale ty widzisz różnice , a oni nie , jak mają wybrać ?
    już oceniałe(a)ś
    0
    5
    @psm51
    To przestan wierzyc w to, ze publicystyka zastąpi ci realne doświadczenia. Poznaj zetki, pogadaj, zaobserwuj czy są naprawdę nieszczęsliwi? Nade mna też babcia płakała, ze nie rozumie, że jak to tak... ale to było jej cierpienie, nie moje.
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    "Nie wiem czy oni mają jakąkolwiek sprawczość".
    Otóż mają ogromną. Odchodzą na emeryturę roczniki liczące po 600.000 (mój na ten przykład). Wchodzą na rynek pracy roczniki liczące po 350.000 (teoretycznie mojej córki na przykład).
    już oceniałe(a)ś
    2
    1