Przed wywiadem na Skypie prosi o włączenie na chwilę kamery. - Chcę panią zobaczyć. To wciąż najlepszy dowód, że mamy do czynienia z człowiekiem - mówi Natasha Vita-More znana z zaprojektowania sztucznego ciała "Primo Posthuman".

Jej zdaniem technologie wkrótce całkowicie mienią nasz wygląd. 

Sylwia Czubkowska: Żyjemy dłużej, jesteśmy wyżsi niż nasi przodkowie, ale jeśli chodzi o wygląda fizyczny, to nie różnimy się istotnie od ludzi sprzed tysięcy lat. Pani przekonuje, że w przyszłości będzie inaczej. Jak?

Natasha Vita-More*: Rzeczywiście, nasz wygląd ukształtował się wraz z powstaniem gatunku Homo sapiens jakieś 100 tys. lat temu. Od tamtej pory zaszło trochę zmian. Zmieniły się, zmniejszyły, wysmuklały nasze kości, szczególnie twarzoczaszki. W efekcie głowy i twarze w stosunku do ciała stały się mniejsze. Staliśmy się wyżsi i drobniejsi. To ma wiele wspólnego z tym, jak zmienił się nasz tryb życia. Z łowców, wędrowców ludzie zmienili się w gatunek osiadły. Teraz pomyślmy o tym, jak duży wpływ na przyszłe ciała ludzi może mieć cyfrowa rewolucja. Ona przecież zmienia nasz tryb funkcjonowania i nie chodzi tylko o pracę. Zmieniają się codzienne czynności, komputery dają nam znacznie więcej pamięci, niż kiedykolwiek mieliśmy w naszych biologicznych umysłach. Każdy z nas ma przy sobie kolejne urządzenia, które przechowują dla nas ogromne ilości informacji. Stopniowo te gadżety stają się mechanicznymi przedłużeniami naszych mózgów.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    W przyszłości będziemy walczyć o jedzenie, o wodę i o energię.I to już w niedalekiej przyszłości, na bank szybciej niż za 200 lat. Planeta nie udźwignie 10 miliardów chcące jeździć suvami i jeść hamburgery.
    @pio.trek
    Z takim tempem ocieplania ziemi ludzkość nie dożyje jeszcze 100 lat.
    już oceniałe(a)ś
    11
    1
    @thorgal40
    Ja sądzę, że bardziej 40stu...
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @thorgal40
    E tam, ludzkość dożyje i przetrwa dużo większe ocieplenie. Problem będzie z jakością życia 99% tej ludzkości.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    @anj2
    Ostatnio w wyborczej był rewelacyjny artykuł na ten temat. Z uwagi na temperaturę mokrego termometru połowa ludzi wyginie...
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @pio.trek
    Jak się wolaków wytępi to będzie z 12 milionów tępych ludzi mniej na ziemi
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Załóżmy, że ludzie będą żyli 200 lat w zdrowiu. Tylko jeśli nie zatrzyma się starzenia organizmu, widzę te miliardy starych pierdół kuśtykających po świecie. Pieprzę tak długie życie, gdzie z 200 lat minimum 120 będę zastanawiał się czy pierdnąłem, czy raczej popuściłem w gacie. O seksie już nawet nie będę pamiętał jak również o smacznym a niezdrowym jedzeniu.
    @warszawiak2017
    Dobre zdrowie podświadomie zakłada raczej dobrą kondycję umysłu
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Nie będą. Niedługo katastrofa klimatyczna, po której będą wojny, głód i obniżenie średniej życia do 50 lat.
    już oceniałe(a)ś
    20
    4
    Może i ludzie będą mogli żyć 200 lat. Tylko po co? Spróbujcie już dzisiaj znaleźć pracę po 50-ce. A perspektywa życia 150 lat na bezrobociu nie jest szczególnie kusząca.
    @freon
    Haha, otóż to. Nawet na emeryturze perspektywa naprawdę długiego życia jest przerażająca. Już teraz żyjemy za długo. Jak patrzę na moją 80-letnią mamę a cały czas mam w pamięci taką fajną, ładną, inteligentną kobitkę... rodzina i znajomi chyba woli pamiętać ją taką jaka była a nie patrzeć na taką jaka teraz jest bo nikt do niej już od dawna nie zagląda. Takie życie po życiu.
    już oceniałe(a)ś
    7
    2
    @freon
    masz nieaktualne dane. Przy obecnym niedoborze pracowników znalezienie pracy po 50tce nie jest wielkim problemem, czego sam jestem przykładem. Jedyny kłopot to znalezienie sił do pracy, ale jeżeli ta cała bionika tak nas odmłodzi to ja jak najbardziej jestem za!
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @kot.prezesa
    Jest inny problem. Goniąca naprzód technologia już dziś jest dla starszych ludzi wyzwaniem. Wymaga zmiany starych przyzwyczajeń i ciągłego uczenia się. Wyobraźcie sobie dziś kogoś kto urodził się i chodził do szkoły w XIX wieku, a tu znów trzeba się oswoić z tą cholerną nową wersją Windowsa.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @zbych21
    Z nowym Windowsem 10 to ja mam problem, a mam dopiero 4 z przodu.
    Żeby było śmieszniej, wśród rodziny i znajmych jestem maniakiem technologicznym i gadżeciarzem. Bawiłem się Linuxami, grafiką komputerową, ale W10 wkur... mnie do imentu ze swoją niby logiką obsługi. Szczęście że z lepszej wersji można zrobić downgrade do W7.
    już oceniałe(a)ś
    3
    2
    @H_Kwinto
    Ja po roku prób zmuszenia Win 10 do odtwarzania filmów z netu wreszcie rozwiązałem problem.
    Zmieniłem na 7 :)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Straszna perspektywa.
    już oceniałe(a)ś
    15
    6
    Optymistyczne podejście, że nad wszystkimi tymi wyzwaniami pomoże zapanować nauka może się nie sprawdzić. Ciekawe ile niespodzianek przyniesie taka ingerencja w ludzki organizm, którego obecnie nie znamy jeszcze w 100%
    już oceniałe(a)ś
    11
    2
    To utopia. Czeka nas wojna o podstawowe dobra. I niestety jedynym słusznym rozwiązaniem jest redukcja populacji o 90-99 % i "zapomnienie" naszych zdobyczy technologicznych.
    @mickromike
    Wystarczy redukcja o 50%
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    "Altered Carbon" oraz matuzalemowie - twarde SF scenariusz sztucznej"nieśmiertelności" miało na celowniku od dekad. Ilość (lat życia) raczej nie przekłada się na jakość życia, uwązam że taka perspektywa doprowadzi do stagnacji ludzkiej cywilizacji
    już oceniałe(a)ś
    7
    2