We Wrocławiu otwarto pierwszą na świecie fabrykę innowacyjnych ogniw słonecznych na bazie perowskitu. Są elastyczne, ultracienkie i można je drukować.

Olga Malinkiewicz odkryła właściwości perowskitu, nad którym głowili się od dłuższego czasu naukowcy z Oksfordu i szwajcarskiej Lozanny, podczas badań na Uniwersytecie w Walencji. Rozwiązanie opatentowała w listopadzie 2013 r. Wtedy zaczęła pracować nad komercjalizacją technologii perowskitowej - w 2014 r. - wraz z biznesmenami Piotrem Krychem i Arturem Kupczunasem - założyła firmę Saule Technologies i pracowała nad rozwojem projektu w ówczesnym Wrocławskim Centrum Badań EIT+ (dzisiejszy PORT, czyli Polski Ośrodek Rozwoju Technologii).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Więcej
    Komentarze
    Wydajność pW/m2, trwalosc i palnosc. Ile tego zainstalowano i gdzie podglad pracy. Wyniki laboratoryjne niech zostawia w laboratorium, w codziennym uzyciu proszę. Juz ogniwa amorficzne misly byc przelomem i nigdzie poza kalkulatorem tego nie spotykasz.
    Bo tutaj to informacja prasowa taka sama jacy my oh i ah jestesmy. Chwali sie po nie przed.
    @Gregio8
    Z takim podejściem nie będzie w kraju innowacji.

    Jak firma zdobyła prywatne finansowanie to chyba coś potrafi zademonstrować, a jak rusza produkcja, to ktoś to chce kupować.

    Może wiesz od nich wszystko lepiej, ale to oni robią pieniądze, a ty się tu tylko wyzłosliwiasz.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Przełomem będzie powstanie paneli w kształcie dachówek ceramicznych żeby nie szpeciły dachów. Wtedy będzie można obłożyć tym np. zabytki.
    @kaczorciech
    Już są do kupienia.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @morosebull
    Już to są materiały PR, do kupienia praktycznie ich nie ma, a jak są to nie wychodzą opłacalnie.

    Oczywiście mają wielki potencjał. Nie dlatego że nie szpecą, tylko dlatego, że byłby _zamiast_ normalnego pokrycia dachu.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Oby był to lepszy pomysł niż grafen czy niebieski laser, które też miały podbić świat i zatrzymać globalne ocieplenie.
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    Moduł składa się z ogniw, a nie ogniwa z modułów. Ogniwo jest rozmiaru dłoni.

    Z modułów składają się panele, ale to co ludzie kładą na dachy i ma metr na metr siedemdziesiąt to są moduły, nie panele. Panele stosuje się np. na farmach fotowoltaicznych.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    "Technologia wynaleziona przez polską fizyczkę pozwala generować energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła"
    Tyle nieprawdy w jednym zdaniu...
    ja wiem, że marketing, ale ani nie wynalazła, ani nie jest to jedyna taka technologia (vide kalkulatory na ogniwa słoneczne pracujące pod zwykłą żarówką).
    Szacunek za rozkręcenie biznesu, ale oprócz wspomnianych wcześniej wad perowskitów, co z ekologią, z ołowiem?
    już oceniałe(a)ś
    0
    1