Jako jedyni w Unii Europejskiej nadal nie zadeklarowaliśmy, że osiągniemy neutralność klimatyczną najpóźniej do 2050 roku - mówili goście Strefy EKO w czasie "zielonego" festiwalu nad Jeziorem Ukiel w Olsztynie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W Strefie EKO nie zabrakło ważnych rozmów o smogu i polityce klimatycznej. Iwona Görke, dziennikarka „Wyborczej Olsztyn", rozmawiała o tym z Wojciechem Kukułą z organizacji pozarządowej ClientEarth oraz z prof. Kazimierzem Warmińskim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Po co monitorować jakość powietrza?

- Monitoring jakości powietrza atmosferycznego jest istotny z punktu widzenia zdrowia człowieka, ale także ze względu na ochronę ekosystemów – przypomniał prof. Kazimierz Warmiński.

- Poza tym taki monitoring sprawdza, czy spełniamy wymogi prawa unijnego w zakresie ochrony powietrza – uzupełnia Wojciech Kukuła. - Ich niespełnianie może skutkować m.in. tym, że będziemy [jako państwo polskie] płacić kary. Jeszcze to nie nastąpiło, ale jeśli nie zajmiemy się tym na serio, to może się to zmienić. Tym bardziej, że limity dla szkodliwych substancji od roku 2030 będą jeszcze bardziej rygorystyczne, a my nawet nie spełniamy tych obecnych. Na pewno powietrze w wielu miejscach w Polsce nie jest zdrowe.

Gość zwrócił uwagę, że działania na rzecz ochrony klimatu jeszcze bardziej nam kuleją niż troska o jakość powietrza. Na przestrzeni minionej dekady ta ostatnia kwestia zaczęła się przebijać do świadomości społeczeństwa. Jego zdaniem jest to zaś warunek konieczny, żeby politycy chcieli coś zmienić. Bez presji społecznej trudno bowiem o nowe regulacje.

Polska „pasażerem na gapę"

Temat potrzeby ochrony klimatu zaczął się „przedzierać" do popularnych mediów w naszym kraju dopiero kilka lat później. - Takim momentem zwrotnym mógł być szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach w 2018 roku – uważa Wojciech Kukuła. – Tylko w kwestii redukcji gazów cieplarnianych, CO2 głównie, Polska jest takim „pasażerem na gapę". Jako jedyni w Unii Europejskiej nadal nie zadeklarowaliśmy, że osiągniemy neutralność klimatyczną najpóźniej do 2050 roku. Nas obowiązują regulacje unijne i one są coraz bardziej progresywne. Są też cele pośrednie. Na rok 2030 wymagana redukcja ma wynosić minus 55 procent względem roku 1990.

Jak relacjonował przedstawiciel ClientEarth, wszystkie państwa Unii Europejskiej są zobowiązane przesyłać prognozy i na razie w naszym kraju jesteśmy na etapie minus 30 proc. Tymczasem już 17 innych krajów unijnych robi obecnie dużo więcej niż obowiązujące minimum.

Prof. Kazimierz Warmiński przyznał, że społeczeństwo bardziej interesuje się jakością powietrza, bo to dotyka nas „tu i teraz". Natomiast alarmujące doniesienia, że do roku 2100 temperatura powietrza może wzrosnąć na Ziemi od 2 do 5 stopni bywa wciąż przyjmowane obojętnie.

Cała rozmowa w poniższym materiale filmowym.

Olsztyn Green Festival 2024

Olsztyn Green Festival 2024 odbył się w dniach 15-17 sierpnia 2024 r. Oprócz licznych spotkań oraz animacji propagujących ekologiczny, zdrowy styl życia, odbyło się ponad 30 koncertów. Na trzech scenach zagrali m.in.: Taco Hemingway, sanah, Kortez, Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski, Edyta Bartosiewicz, Łona x Konieczny x Krupa, Kaśka Sochacka, Mrozu, Mery Spolsky czy Kim Nowak. Takiego muzycznego rozmachu nie było jeszcze w 10-letniej historii tego przedsięwzięcia.

Miejscem imprezy tradycyjnie było Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel" (ul. Kapitańska), położone nad największym z kilkunastu jezior Olsztyna.

Organizator: Wyborcza.pl

Współorganizator: Miasto Olsztyn

Partner Główny: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Sponsorzy Strategiczni: Hyundai Motor Poland, Nałęczowianka, Otomoto, Perła Browary Lubelskie

Partner merytoryczny: ZAiKS

Partner technologiczny: Paypo

Partner eko: Dobra Energia dla Olsztyna

Partner terenu: OSiR Olsztyn

Sponsorzy: Biedronka, Kinder Bueno, Alpro, Instax Fuji Film, Oriflame, Jordan, Elizabeth Arden New York, Cacharel, Azzaro, Lipton, Alcon, Michelin, Tymbark, Kubuś, Budimex, Off!, Port Lotniczy Olsztyn-Mazury, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie, Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie, Galeria Warmińska, Aura Centrum Olsztyna, Społem Olsztyn, Remondis Warmia-Mazury

Patroni medialni: Wyborcza.pl, Radio Zet, WP.pl, AMS, Helios, Helios Media

Olsztyn Green Festival
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze