Decyzja o wyborze dyrektora Teatru im. Słowackiego to niczym rozżalony węgiel w rękach władz województwa małopolskiego. Nieoficjalnie dowiadujemy się, że trwa walka zwolenników i przeciwników dotychczasowego dyrektora Krzysztofa Orzechowskiego, a zarząd województwa boi się protestów i od tygodni ucieka przed decyzją.

31 sierpnia kończy się kadencja dyrektora Teatru Słowackiego Krzysztofa Orzechowskiego, który tę funkcję piastuje od 1999 roku. On sam w niedawnej rozmowie z "Gazetą Wyborczą" zadeklarował, że ewentualną decyzję o konkursie na jego stanowisko odbierze jako brak votum zaufania i do konkursu nie stanie.

Decyzję o jego przyszłości zarząd województwa, któremu podlega Teatr Słowackiego, pierwotnie miał podjąć do 28 stycznia. Potem wszystko miało wyjaśnić się 2 lutego. Dziś członkowie zarządu województwa małopolskiego Leszek Zegzda (PO) i Stanisław Sorys (PSL) deklarują "Wyborczej", że decyzje zapadną we wtorek 9 lutego. Wcześniej, w piątek, odbędzie się spotkanie radnych PO i PSL m.in. w tej sprawie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Michał Olszewski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Sprawa jest oczywista .Jeżeli ktoś nabiera uprawnień emerytalnych to oznacza ,że jego droga zawodowa w znaczeniu formalnym dobiegła końca . Nie ma mam wątpliwości ,że osoba np. w wieku 65 lat nie nadaje się do zarządzania tak jak osoba np. 40 letnia .Wiem,wiem asystenci przypominający o wszystkim i organizujący wszystko a szef tylko odcina kupony ,ale to nie jest dobre rozwiązanie . przypomnę tylko ,że za zasługi otrzymuje się medale i pozostaje we wdzięcznej pamięci a nie piastuje w nieskończoność publicznych funkcji. Nie było nas i był las .
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Wg Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej dyrektora instytucji artystycznej powołuje się na czas określony. Po zakończeniu kadencji powinno rozpisać się kolejny konkurs. Jeśli dyrektor chce dalej pracować powinien wziąć udział w konkursie i starać się go wygrać. Po to zmieniono ustawę w 2010 roku żeby skończyły się wieloletnie rządy dyrektorów i każda instytucja kultury mogła złapać świeży oddech. 15 - 20 lat na dyrektorskim stanowisku nie jest dobre dla żadnej instytucji..
    już oceniałe(a)ś
    1
    0