Wyobraźmy sobie nauczycielkę, która przychodzi na lekcję i zapowiada, że dziś będziemy omawiać wiersz ?Spoglądając przez ozonową dziurę?, po czym wyciąga butelkę po wódce - o książkach nieoczywistych opowiadają Katarzyna Bazarnik i Zenon Fajfer.

Zaczęło się w 1999 roku, kiedy to Zenon Fajfer na łamach "Dekady Literackiej" opublikował esej manifest, w którym upominał się o lekceważoną przez krytyków cielesną stronę literatury. Dziś jako twórca i promotor liberatury (czyli literatury, dla której odczytania kluczowe znaczenie ma jej forma fizyczna) wraz z Katarzyną Bazarnik zapraszany jest na wykłady przez uniwersytety na całym świecie. W prowadzonej przez nich serii "Liberatura" krakowskiego wydawnictwa Korporacja Ha!art ukazał się właśnie długo oczekiwany "Finneganów tren" Jamesa Joyce'a w przekładzie Krzysztofa Bartnickiego.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Michał Olszewski poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze