Rodzice to wyjątkowa grupa pracowników. Mają swoiste potrzeby, a łączenie pracy z życiem prywatnym nierzadko jest dla nich wyzwaniem. Benefity dla rodziców to? Na szczęście opcja coraz częściej brana pod uwagę przez polskie firmy. Przyjazne rodzicielstwu środowisko pracy przekłada się na większe zaangażowanie i lojalność pracujących rodziców, wpływa też bardzo pozytywnie na ich wellbeing. Jakie benefity pracownicze są prorodzinne? Przedstawiamy dodatki dla rodziców warte wprowadzenia.

Często praca zawodowa rodziców odbywa się kosztem życia rodzinnego i osobistego. Trudno im zachować work-life balance albo - jak to precyzyjnie określają już za oceanem - work-family balance. Godzenie obowiązków służbowych i rodzinnych jest trudnym wyzwaniem, zwłaszcza kiedy ma się małe dzieci. Częste choroby, dodatkowe dni opieki na dziecko, nieplanowane wyjścia przed czasem czy spóźnienia. Do tego dochodzą krzywe spojrzenia bezdzietnych kolegów i konieczność ciągłego usprawiedliwiania się przed szefem. To wszystko bolączki pracujących rodziców, obniżające ich efektywność, a w perspektywie długofalowej - mogące nawet prowadzić do wypalenia zawodowego.

Benefity pracownicze - odpowiednia komunikacja

Zdarza się, że wielu rodziców, a w szczególności matek, na kilka lat całkowicie rezygnuje z pracy zawodowej, by poświęcić czas rodzinie. Tymczasem istnieje szereg udogodnień i benefitów pozwalających bezstresowo wrócić świeżo upieczonym rodzicom na rynek pracy oraz ułatwiających godzenie rodzicielstwa z karierą. Coraz więcej firm decyduje się na ich wprowadzenie, zapewniając sobie tym samym przewagę na rynku i uznanie w oczach pracujących rodziców. Istnieją nawet firmy specjalizujące się w dostarczaniu benefitów dla rodziców - na przykład te kompleksowo wdrażające i prowadzące firmowe przedszkola.

Politykę prorodzinną i benefity pracownicze dla osób posiadających dzieci należy jednak wprowadzać z rozwagą. Dlaczego? By nie narazić się na zarzut nierównego traktowania pracowników. Uprzywilejowanie osób posiadających dzieci jest często powodem konfliktów w firmach.

Pogodzenie interesów różnych grup pracowników, których sytuacja rodzinna jest odmienna, to spore wyzwanie.

Decydując się więc na politykę prorodzinną i adekwatne benefity, najpierw należy zaplanować odpowiednią komunikację w firmie.

Jakich benefitów oczekują rodzice?

Wiele firm w ramach polityki work-life-balance oferuje swoim pracownikom specjalne programy dla rodziców. Ich częścią - poza benefitami pracowniczymi - powinna być także odpowiednia komunikacja i kultura organizacyjna. Pomagają one w codziennym funkcjonowaniu pracownika-posiadacza rodziny. Warto zauważyć, że "rodzina" oznacza tutaj nie tylko żonę i dzieci, ale też np. - rodziców, teściów czy rodzeństwo wymagające opieki.

Co istotne, spełnianie standardów organizacji prorodzinnej wcale nie musi stanowić domeny dużych firm.

Małe przedsiębiorstwa także mogą zaproponować odpowiednie benefity dla rodziców - tym bardziej, że zwykle są to niskobudżetowe benefity pozapłacowe. Idealnie, gdyby udogodnienia te nie były tylko efektem oddziaływania rynku pracownika ani kampanią wizerunkową firmy. Najskuteczniejsze dodatki powstają na bazie niekłamanej empatii i zaufania ze strony pracodawcy. Poniżej przedstawiamy benefity, które można wprowadzić z myślą o aktywnych zawodowo rodzicach i pracownikach posiadających rodziny.

Elastyczny czas pracy benefitem prorodzinnym

Przyzwolenie na elastyczne podejście do obowiązków służbowych to najatrakcyjniejszy benefit pracowniczy dla rodziców. Może to być np.:

  • możliwość przepracowania 8 godzin w dogodnym dla rodzica przedziale czasowym
  • spójne z koncepcją work-life fit indywidualne dopasowanie wymiaru pracy do planu dnia
  • 4-dniowy tydzień pracy

Dzięki uelastycznieniu godzin pracy rodzice mają możliwość odbierania dzieci wcześniej - ze żłobków, przedszkoli czy szkół. Mogą wyskoczyć z pracy na zakupy, ugotować dziecku obiad, wyjść na spacer w piękny, słoneczny dzień. Oszczędzą przy tym mnóstwo stresu i codziennej gonitwy.

Praca zdalna na życzenie jako benefit dla rodziców

W firmach, w których praca odbywa się stacjonarnie, świetnym benefitem może być praca zdalna na życzenie. Daje ona możliwość pozostania w domu z dzieckiem bez tracenia dnia roboczego. Home office może okazać się również zbawienny dla rodzica w przypadku nieprzespanej nocy bądź planowanej porannej wizyty u lekarza.

Dodatkowy urlop 

Ustawowe dwa dni wolnego rocznie na każde z dzieci, które nie ukończyły 14 lat, to stanowczo za mało. Niektóre firmy oferują więc dodatkowy urlop do wykorzystania w sytuacjach awaryjnych, nieuniknionych w życiu rodzica.

Opieka medyczna dla dzieci

Wśród benefitów naprawdę ułatwiających życie pracującym rodzicom i ich dzieciom wyróżnić trzeba opiekę medyczną w formie pakietów rodzinnych. Możliwość skorzystania z prywatnych placówek i dostęp do wielu specjalistów to zabezpieczenie na wypadek nagłych sytuacji.

Z dzieckiem w biurze

Baby roomy, zwane też parent roomami, to pokoje wyposażone w zabawki i atrakcje dla dzieci. Można w nich popracować w towarzystwie dziecka, jeśli zajdzie nagła potrzeba.

Miejsce pracy ze żłobkiem i przedszkolem

Przedszkole lub żłobek firmowy są bez wątpienia głębokim ukłonem w stronę pracujących młodych rodziców. W Polsce takie rozwiązanie oferowane jest jeszcze przez niewiele firm. Tymczasem mowa o beneficie, który mógłby mieć decydujący wpływ na powrót do pracy rodzica po urlopie opiekuńczym. Dojazd w jedno miejsce i możliwość zajrzenia do dziecka podczas przerwy stanowią ogromne plusy takiego rozwiązania.

Niania w ofercie benefitowej

Są firmy zwracające koszty doraźnej opieki niani nad dzieckiem pracownika. Taka opcja jest zwykle oferowana w przypadku, kiedy zapewnienie dziecku regularnej opieki niani jest poza zasięgiem.

Wsparcie powrotu rodziców do pracy

Onboarding pracownika powracającego po urlopie rodzicielskim jest istotnym procesem, który powinien być przeprowadzony sprawnie i z empatią. Może przyjąć on postać chociażby:

  • opieki współpracownika
  • programu uzupełniania kompetencji
  • benefitu gwarantującego wsparcie psychologiczne

W firmach takich jak Apple świeżo upieczeni rodzice mogą korzystać z 4-tygodniowego okresu przejściowego, w którym otrzymują pełne wynagrodzenie za pracę w niepełnym wymiarze godzin. Czas ten ma służyć bezstresowemu, stopniowemu powrotowi do pracy.

Paczki z prezentami - powrót benefitu sprzed lat

Okazjonalne paczki z prezentami to znany już w czasach PRL benefit pracowniczy; oferuje go nadal wielu polskich pracodawców. Mówimy tu paczkach świątecznych, becikowym dla noworodka czy wyprawce dla dziecka pracownika z okazji rozpoczęcia szkoły.

Eventy dla dzieci 

Liczne firmy inwestują w wydarzenia, w których mogą uczestniczyć najbliżsi zatrudnionych. Zaliczymy do nich pikniki rodzinne, przedstawienia dla dzieci, wyjazdy do kina. Cenione przez rodziców są zwłaszcza półkolonie, czyli finansowanie przez pracodawcę zajęć w czasie wolnym od przedszkola i szkoły.

Odpowiednia infrastruktura

Poza parent roomami firmy organizują też inne udogodnienia infrastrukturalne dla rodziców. Są to między innymi miejsca parkingowe dla ciężarnych czy pokoje do karmienia.

Benefity z przyszłości: mrożenie jajeczek i baby cash

Firmy Facebook i Apple w ramach polityki prorodzinnej finansuje koszty zamrożenia jajeczek swoich pracownic oraz opłaty adopcyjne. Facebook wypłaca również rodzicom „baby cash", czyli 4000 USD w prezencie dla nowo narodzonego dziecka.

Programy dla rodziców to odpowiedź na prawdziwe problemy pracowników. Kluczowe jest zrozumienie tych wyzwań i właściwa na nie odpowiedź.

Coraz więcej firm zaczyna zauważać, że rodzicielstwo nie powinno stanowić bariery w rozwoju kariery zawodowej.

Benefity pozapłacowe pozwalające wspierać wartości rodzinne oraz work-life balance pracowników można przy okazji wykorzystać w komunikacji czy negocjacjach z potencjalnym pracownikiem. Im większa elastyczność pracodawcy, tym mniejszy stres rodzica, w którego codzienność wpisane są "nieoczekiwane zmiany planów". To się ceni i tego oczekują pracujący rodzice.

Cyfrowa prenumerata Wyborczej benefitem dla rodziców

Cyfrowa prenumerata "Wyborczej "to świetny benefit pozapłacowy także dla pracujących rodziców. Dostęp do różnorodnych treści w prenumeracie Wyborcza.pl jest inwestycją w rozwój zawodowy, osobisty oraz dobrostan psychiczny i społeczny pracowników. Nielimitowany dostęp do serwisów Wyborcza.pl, Wysokieobcasy.pl,Wyborcza.biz, Instytutdobregozycia.pl stanowi także okazję do wysłuchania podcastów, uczestnictwa w e-kursach czy webinarach. Poprzez te różnorodne formaty pracownik może zapoznać się z tematyką work-life balance, wellbeingu, samorozwoju i rozumienia własnych emocji. Prenumerata "Wyborczej" z pewnością zapewni aktywnym zawodowo rodzicom dodatkowe wsparcie.

Benefit
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ