Pracodawcy zauważają, że dodatkowy czas wolny to jeden z najlepszych benefitów pozapłacowych, docenianych bardziej niż karta sportowa czy systemy kafeteryjne. Prezentujemy zestawienie najciekawszych propozycji dodatkowych świadczeń urlopowych w Polsce i na świecie.
Dodatkowe dni wolne to atrakcyjny benefit pozapłacowy, szczególnie w czasach, kiedy work-life balance, czyli zachowanie równowagi między pracą a życiem zawodowym, jest coraz ważniejszy - nie tylko dla pracowników, ale też dla pracodawców. Pracownik wypoczęty to pracownik zadowolony, pełen zapału i nowych pomysłów. Pracodawcy na świecie, a także w Polsce coraz częściej sięgają po dodatkowe świadczenia urlopowe, tym bardziej że przepisy kodeksu pracy w niczym ich nie ograniczają. Określają jedynie ustawowe minimum urlopu wypoczynkowego, ale nie maksimum. To od pracodawcy zależy, ile urlopu udzieli swoim pracownikom.
W niektórych firmach w Wielkiej Brytanii pracownicy mogą wziąć krótki, płatny urlop na zabiegi kosmetyczne i upiększające. Benefit ten znany jest jako „Botox Leave", chociaż niekoniecznie musi on oznaczać zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej. Może to być równie dobrze wizyta u fryzjera czy manikiurzystki. Jak donosi magazyn "Business Management Daily", ten wyjątkowy benefit pierwsza wprowadziła jedna z londyńskich agencji reklamowych. Stało się to po tym, jak zarząd odkrył, że kadra bierze wolne w celu poddania się zabiegom upiększającym. Pracodawca postanowił umożliwić - zarówno kobietom, jak i mężczyznom - wzięcie płatnego, „legalnego" urlopu na zadbanie o swój wygląd i wizerunek. Warto zauważyć, że płynie z tego korzyść nie tylko dla pracowników, ale również dla firmy, której są oni przecież wizytówką.
Nielimitowany urlop jest chyba benefitem pozapłacowym marzeń. Okazuje się, że firmy takie jak Netflix czy Dropbox oferują taką możliwość swoim pracownikom. Reed Hastings, prezes i CEO Netflixa, twierdzi, że wartość kreatywnej pracy nie powinna być mierzona czasem. Polityka wakacji bez limitu zakłada tam, że w ciągu całego roku można wziąć tyle dni wolnych, ile dusza zapragnie; są one w 100 proc. płatne. O tej wyjątkowej praktyce urlopowej można przeczytać więcej w książce Reeda Hastingsa i Erin Meyer "Gdy regułą jest brak reguł. Netflix i filozofia przemiany" (wyd. Znak Literanova). Prezes giganta streamingu opowiada w niej, dlaczego polityka urlopowa została w firmie zmieniona i jakie fantastyczne przyniosło to efekty.
Coraz więcej firm chwali się w mediach społecznościowych wprowadzaniem bądź testowaniem takich rozwiązań. Jedną z nich jest polska firma z sektora IT - SYZYGY Warsaw.
Po co to zrobiliśmy? Przede wszystkim dlatego, żeby nie tracić czasu na biurokrację: liczenie wolnego, kontrolę, sprawdzanie, a co za tym idzie - stres. Jesteśmy dorośli i sobie ufamy. Potrafimy lepiej lub gorzej zarządzać swoim czasem, ale czujemy się za siebie i naszą firmę odpowiedzialni
Tłumaczyła na LinkedIn przedstawicielka firmy.
Ustawowym benefitem jest urlop wychowawczy czy wolne na opiekę nad dzieckiem. A co, jeśli trzeba się zaopiekować zwierzęciem? Wychodząc naprzeciw tej potrzebie, coraz więcej pracodawców w Wielkiej Brytanii oferuje płatny urlop na opiekę nad czworonogami. W 2020 r., podczas pandemii, urlop psacierzyński wprowadziła też jedna z polskich firm. „Właśnie rozszerzyliśmy pakiet benefitów pracowniczych o urlop… psacierzyński. Pracownicy, którzy zdecydują się na adopcję zwierzaka ze schroniska, otrzymają trzy dni dodatkowego, płatnego urlopu – żeby spędzić trochę czasu z nowym członkiem rodziny" – informowała firma Bolt w komunikacie prasowym. Urlop psacierzyński to nazwa umowna, bo wolne należy się także po adopcji kota. Co więcej, urlop działa wstecz. Pracownicy, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat adoptowali czworonoga, także mogą ubiegać się o realizację zaległego urlopu.
Bolt wprowadził ten benefit, wierząc w długofalowe korzyści wynikające z adopcji zwierzęcia zarówno dla pojedynczego pracownika, jak i dla całego zespołu.
Dni wolne na czas miesiączki to benefit, który w Japonii funkcjonuje już od 1947 r. Nazywa się on tam „seirikyuuka", co oznacza „wolne fizjologiczne". Takie dodatkowe świadczenie urlopowe było gestem w stronę kobiet wkraczających na rynek pracy po drugiej wojnie światowej. Z urlopu menstruacyjnego mogą również korzystać kobiety m.in. w Indonezji, na Tajwanie, w Korei Północnej i w Zambii, gdzie benefit ten nazywany jest "Dniem matki". W Europie urlop menstruacyjny nie przysługuje jeszcze formalnie w żadnym z państw, ale nad wprowadzeniem takiego zapisu w ustawie pracuje hiszpański rząd. Jeśli projekt zostanie przyjęty, Hiszpanki boleśnie przechodzące miesiączki będą mogły wziąć dodatkowo trzy, a w skrajnych przypadkach nawet pięć dni płatnego wolnego.
Coraz więcej firm wprowadza jednak urlop menstruacyjny w formie dodatkowego benefitu pozapłacowego. Robią to głównie prywatne przedsiębiorstwa.
W Polsce płatny urlop menstruacyjny jako pierwsza wprowadziła w 2020 r. marka odzieżowa PLNY LALA.
Urlop menstruacyjny jest tam płatny i - co ważne - nie wiążą się z nim żadne formalności: wystarczy w danym dniu rano zgłosić nieobecność. W 2021 r. wprowadziła go także firma Spadiora, produkująca m.in. jedwabne apaszki. Poszła ona nawet o krok dalej w kwestii niestandardowych benefitów, skracając swoim pracownikom tydzień pracy do czterech dni.
Urlop przyznawany w dniu urodzin pracownika to benefit, który zyskuje w ostatnich latach na popularności. Wolne z okazji urodzin stało się już niemal standardem wśród firm z branży IT, a jego prekursorem były wielkie koncerny, takie jak Apple, Facebook i Google. Oczywiście, jeśli urodziny wypadają w dni wolne od pracy, pracownik może odebrać swój urlop w innym dniu w miesiącu.
Taki benefit to dowód na to, że firma dba o work-life balance pracowników.
Podobnie jest z bonusem dostępnym w niektórych przedsiębiorstwach - dodatkowym dniem wolnym dla rodziny i bliskich. To świetny sposób na podkreślenie, że pracodawca ceni sobie wartości rodzinne.
Jako urlopowy benefit funkcjonuje także dzień wolny na rozwój, czyli możliwość wykorzystania przez pracowników np. jednego dnia w miesiącu na naukę czegoś nowego. Może to być język obcy czy szkolenie z obszaru, w którym pracownik chce rozwijać się zawodowo. Równie dobrze jednak ten niestandardowy urlop można wykorzystać na zupełnie prywatną pasję, np. kurs szydełkowania, nurkowania czy creative writing.
Dzień wolny (lub dni wolne) na działania charytatywne to nowoczesny benefit budujący pozytywny wizerunek pracodawcy na rynku i potencjalnie przyciągający uwagę kandydatów. Pracownicy, spędzając czas poza biurem, działają w wybranym szczytnym celu. Mogą to być dowolne inicjatywy - praca w schronisku dla zwierząt, sadzenie drzew – w tym aktywności zaproponowane przez pracodawcę. W związku z sytuacją w Ukrainie i napływem uchodźców do Polski niektóre firmy zaoferowały swoim pracownikom dodatkowy dzień wolny do wykorzystania właśnie na pomoc uchodźcom.
Urlop sabbatical, inaczej urlop sabatyczny, to spotykany w korporacjach na całym świecie urlop regeneracyjny. Zwykle przeznaczony jest dla najbardziej wykwalifikowanych pracowników, a trwać może - w zależności od indywidualnych potrzeb - od kilku tygodni do nawet roku.
Taka przerwa w pracy ma pomóc odzyskać motywację, zdobyć nowe kompetencje czy umożliwić realizację prywatnych projektów.
Sabbatical jest często wykorzystywany na dalekie podróże i spełnianie osobistych marzeń. Pracownik, który udaje się na taki urlop, ma gwarancję powrotu na swoje stanowisko. Najczęściej z tego atrakcyjnego benefitu pozapłacowego korzystają Amerykanie. Uregulowany został on również m.in. w Niemczech, Włoszech, Danii oraz Francji. W Wielkiej Brytanii prawo do urlopu sabatycznego może zostać zapewnione w umowie o pracę.
To tylko kilka urlopowych benefitów funkcjonujących w większych i mniejszych firmach na świecie. Pewnie za jakiś czas będzie ich znacznie więcej, a to dlatego, że możliwość spędzenia czasu na realizacji pozazawodowych aktywności ma dla pracowników coraz większe znaczenie. Poza tym zapewnienie benefitów urlopowych nie wiąże się z dużymi kosztami dla pracodawców. Wymaga jedynie odwagi do zmian i zaufania do pracowników.
Elementem udanego urlopu jest też odpowiednia lektura.
Dodatkowym benefitem pozapłacowym, który warto wykupić jako bonus dla idących na urlop, może być więc prenumerata "Wyborczej". To nieograniczony dostęp do najświeższych informacji z Polski i ze świata - dzięki subskrypcji pracownik na urlopie będzie na bieżąco z wiadomościami. Serwisy grupy Wyborcza stanowią także rzetelne źródło treści o tematyce społecznej, rozwojowej; dostarczają wielu doskonałych wywiadów, reportaży, felietonów, których czytanie umili czas wolny. Sprawdź korzyści cyfrowej subskrypcji "Gazety Wyborczej".