Benefity pracownicze stają się coraz bardziej istotne na rynku pracy, szczególnie w dobie pandemii koronawirusa, kiedy tak wiele mówi się o wellbeingu. Nowa rzeczywistość oznacza nowe benefity. Poza najbardziej pożądanym benefitem pozapłacowym - prywatną opieką medyczną - pracownicy oczekują czegoś więcej. Pojawiają się więc nowe opcje dla pracodawców, takie jak między innymi prenumerata "Wyborczej" czy kafeteria MyBenefit.

Sprawdźmy jednak, jak z kwestią benefitów pracowniczych radzą sobie największe i najpopularniejsze firmy na świecie. W pierwszej części cyklu artykułów na ten temat zajmiemy się gamą benefitów w Apple'u oraz Airbnb.

Walka o najlepszych pracowników w branży IT sprawiła, że największe firmy technologiczne przeniosły ofertę benefitów na wyższy poziom. Każdy ściga się w pomysłach, jak zdobyć i zatrzymać pracownika. Już samo przebywanie w siedzibach firm takich jak Apple, Facebook czy Google można uznać za benefit. Przekonajmy się, co jeszcze oferują one swoim pracownikom.

Korzyści i benefity pracownicze w firmie Apple

Nowoczesne i przyjazne miejsce pracy

Steve Jobs sam brał udział w projektowaniu siedziby Apple'a, marząc, by była ona niedościgniona jako idealne miejsce pracy. Tak też się stało. Siedziba amerykańskiego giganta, oddana do użytku w 2017 roku, to jeden z najdroższych budynków świata. Koszt jego budowy sięgnął niemal 5 mld dol. Futurystyczna budowla w kształcie koła ma powierzchnię 260 tys. metrów kwadratowych i mieści ok. 1200 osób. Steve Jobs chciał, by jego pracownicy przebywali w otoczeniu zieleni, 80 proc. kampusu zajmują więc tereny zielone.

Na przestronnym dziedzińcu wewnątrz głównego budynku znajdują się sady morelowe, jabłonie, gaje oliwne. Rosną tam nawet sosny z pustyni Mojave.

O tym, jak wspaniały był to pomysł, można się przekonać, oglądając zdjęcia pracowników Apple'a, którzy tuż po przeniesieniu się do nowej siedziby chętnie dzielili się nimi na Instagramie. 

Będąc w San Francisco, można podjechać do Cupertino, gdzie znajduje się Apple Park. Samej siedziby nie można zwiedzić, ale na miejscu do dyspozycji fanów marki przygotowano hybrydowy Apple Store, łączący w jednym: kawiarnię, sklep, halę wystawową i taras z widokiem na Apple Park.  

Zniżki na sprzęt 

Oczywistym benefitem dla pracowników firmy Apple jest zniżka na iPhone'y i Macbooki. Można powiedzieć, że to taki nadzwyczajnie atrakcyjny voucher prezentowy. Pracownicy mogą zakupić urządzenia Apple w cenie 25 proc. niższej niż standardowa. Dodatkowo, po przepracowaniu tam trzech lat, pracownicy mogą otrzymać iPhony ze zniżką 250 dol., a Macbooki - ze zniżką 500 dol.

Polityka prorodzinna 

Apple bardzo hojnie, jak na amerykańską rzeczywistość, podszedł do urlopów macierzyńskich i ojcowskich – proponuje łącznie 18 tygodni wolnego dla matek i 6 tygodni dla ojców. Dodatkowo, w 2019 roku, firma wprowadziła dla świeżo upieczonych rodziców 4-tygodniowy okres przejściowy, w którym otrzymują pełne wynagrodzenie za pracę w niepełnym wymiarze godzin. Czas ten ma służyć bezstresowemu, stopniowemu powrotowi do pracy.

Firma wspiera też pracowników, którzy decydują się na adopcję.

W 2019 roku Apple wydłużył urlop dla rodziców adopcyjnych, a także prawie potroił (do 14 tys. dol.) swoją pomoc finansową dla rodzin rozpoczynających proces adopcyjny.

Ubezpieczenie zdrowotne

Pracownicy Apple'a cieszą się doskonałym ubezpieczeniem zdrowotnym, w tym stomatologicznym i okulistycznym. Centrum medyczne znajduje się na miejscu, w Apple Park, zapewniając dostęp do wielu specjalistów: nie tylko lekarzy, ale też kręgarzy czy psychologów. Firma finansuje ponadto pracownikom ubezpieczenia na życie.

W 2015 roku Apple wprowadził nieco kontrowersyjny benefit. Firma ogłosiła, że będzie pokrywać koszty zabiegu zamrażania komórek rozrodczych swoich pracownic, aby mogły odłożyć w czasie decyzję o macierzyństwie. Ten szczególny dodatek do pensji, który wynosi nawet do 20 tys. dol., ma skłonić kobiety, zwłaszcza doświadczone i zajmujące wysokie stanowiska, do pozostania w firmie. 

Edukacja jako benefit 

Apple ma swój własny uniwersytet - centrum szkoleniowe na terenie kampusu. Pracownicy mogą podnosić swoje ogólne umiejętności biznesowe przez udział w zajęciach stacjonarnych i online oraz seminariach dotyczących finansów osobistych. Tym pracownikom, którzy chcą podjąć studia, Apple oferuje zwrot kosztów czesnego do 5250 dol. 

Wsparcie w czasie pandemii 

W pandemicznym świecie pożądanym benefitem stały się narzędzia do wspierania fizycznego i psychicznego dobrostanu pracowników. Firma Apple podwoiła więc płatne dni chorobowe dla zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze godzin, jak również wprowadziła więcej dni płatnego urlopu. 

Imprezy integracyjne

Atrakcyjne imprezy integracyjne to także benefity pozapłacowe. W Apple'u, tak jak w każdej większej firmie, organizowane są imprezy towarzyskie z darmowymi drinkami, smacznymi przekąskami, a także muzyką na żywo. Apple idzie jednak na całość, zatrudniając do występów największe gwiazdy muzyki na świecie - w tym Steviego Wondera, Demi Lovato czy One Republic.

Wczasy pod gruszą bledną przy benefitach Airbnb

Jedna z odnoszących największe sukcesy na świecie firm, czyli Airbnb - poza darmowymi przekąskami i elastycznym czasem pracy - zapewnia pracownikom bardziej zaawansowane benefity. Przed pandemią COVID-19 Airbnb było znane z innowacyjnych i kreatywnych przestrzeni biurowych. Pandemia na tyle negatywnie wpłynęła na branżę turystyczną, że Airbnb musiało zoptymalizować liczbę posiadanych biur.

Dziś firma koncentruje się głównie w swojej siedzibie w San Francisco. Tutaj pracownicy mają do dyspozycji benefity sprawiające, że dzień pracy jest produktywny i przyjemny. Do podstawowych z nich należą bezpłatne wykwintne śniadania, obiady i kolacje. Przyjrzyjmy się pozostałym korzyściom oferowanym przez Airbnb.

Dofinansowanie na wakacje

Pracownicy Airbnb mogą mieszkać i pracować z każdego miejsca na świecie, a dodatkowo otrzymują stypendium podróżne.

Firma wypłaca swoim pracownikom dofinansowanie na wakacje w kwocie 2000 dol.; mogą oni podróżować, dokąd tylko zapragną - oczywiście w ramach oferty Airbnb.

Idealne rozwiązanie: pracownicy jednocześnie spełniają swoje marzenia i testują przygotowywaną przez siebie ofertę. Dodatkowo, poza zwykłym urlopem, pracownicy Airbnb mają ekstra płatne dwa tygodnie wolnego w miesiącach wakacyjnych. To takie hojniejsze wakacje pod gruszą… 

Polityka prorodzinna

Airbnb zapewnia 10 tygodni urlopu ojcowskiego i macierzyńskiego. Podobnie jak Apple firma pozwala na stopniowy powrót do pracy, ale aż przez 12 tygodni. Rodzice nowicjusze mogą pracować 80 proc. tygodnia, otrzymując pełne wynagrodzenie.

Ubezpieczenie zdrowotne 

Plany opieki zdrowotnej Airbnb obejmują świadczenia medyczne, okulistyczne, dentystyczne, ubezpieczenia na życie. Firma pokrywa 100 proc. opieki zdrowotnej swoich pracowników i do aż 70 proc. ubezpieczenia zdrowotnego osób będących na ich utrzymaniu.  

Płatny wolontariat  

Firma wspiera też inicjatywy społeczne pracowników. Airbnb finansuje wolontariat, płacąc 20 dol. za godzinę pracy swojego pracownika na rzecz wybranej przez niego organizacji.

Podsumowując...

Praca w takich firmach jak Apple czy Airbnb wydaje się spełnieniem marzeń i benefitem samym w sobie. W polskich realiach oczywiście także znajdziemy nowoczesne przedsiębiorstwa mające siedziby w imponujących biurowcach, oferujące mniej lub bardziej bajeczne benefity pracownicze. No, ale tam za oceanem wszystko wydaje się takie BARDZIEJ… 

Czas pandemii wiele zmienił w kwestii podejścia do zdrowia i samopoczucia pracowników. Firmy proponują często coś więcej poza ubezpieczeniem zdrowotnym, voucherem prezentowym czy kartą sportową.

Wśród najbardziej wartościowych pomysłów warto wymienić raz jeszcze naszą subskrypcję "Wyborczej".

Oferta prenumeraty cyfrowej jako benefitu wpisuje się w aktualne potrzeby pracowników, tworząc swoisty benefit dla duszy. Pamiętajmy, że dobrostan emocjonalny pracowników jest dla firmy najlepszą inwestycją.