Benefity pozapłacowe są jednym z najskuteczniejszych sposobów na przyciągnięcie kandydatów i utrzymanie zadowolenia pracowników. Potrafią też pozytywnie wyróżnić firmę na tle konkurencji. Tego typu formy wsparcia muszą jednak odpowiadać na realne potrzeby i oczekiwania zatrudnionych osób. Jednym z pożądanych benefitów, szczególnie wśród młodszych pracowników, jest inwestycja w ich rozwój. Które świadczenia pomagają podnosić kompetencje oraz dlaczego są takie ważne?

Szkolenia pracowników, dofinansowanie kosztów ich rozwoju to rodzaj transakcji wiązanej. Takie benefity przynoszą korzyści zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Pracodawca, który pomaga pracownikom podnosić kwalifikacje, buduje w ten sposób ich zaufanie oraz kulturę doceniania w miejscu pracy. Ponadto stawia wysoko poprzeczkę dla konkurencji. Inwestowanie w programy rozwojowe i szkolenia pracownicze to przecież jeden z najważniejszych elementów employer brandingu. Kandydaci coraz częściej szukają takich organizacji, w których będą mogli się rozwijać, szkolić i podnosić swoje kompetencje. Rozwój pracownika to także rozwój firmy. Firma zyskuje bardziej kompetentnych, skutecznych specjalistów, a wyszkoleni pracownicy stają się bardziej wydajni, zaangażowani w pracę i zadowoleni z miejsca zatrudnienia. Benefity związane z podnoszeniem kwalifikacji cenią sobie szczególnie młodzi pracownicy z pokolenia Z, ale też lubiący się uczyć milenialsi, którzy według przewidywań mają do 2025 roku stanowić 75 proc. siły roboczej.

Można wyróżnić szkolenia twarde, które dotyczą zawodowej wiedzy oraz praktycznych umiejętności pomocnych w miejscu pracy, czyli na przykład warsztaty z Excela, z zakresu księgowości, finansów czy sprzedaży. Szkolenia miękkie umożliwiają zaś rozwijanie zdolności indywidualnych i interpersonalnych pracowników, np. analitycznego myślenia, kreatywności, zarządzania czasem, radzenia sobie ze stresem, umiejętności pracy zespołowej czy autoprezentacji.

Kluczem do sukcesu pracodawcy jest odpowiedni dobór szkoleń, zarówno jeśli chodzi o ich formę, jak i tematykę. Edukacja oraz metody nauczania muszą być dostosowane do zmieniającej się rzeczywistości i potrzeb pracowników. Tradycyjne szkolenia stacjonarne często więc ustępują miejsca kursom zdalnym, a szkolenia twarde - chętniej wybieranym miękkim.

Zgodnie z raportem „Umiejętności miękkie i ich rozwój. Jak obecnie doskonalą się pracownicy?" (2022) najchętniej rozwijanymi przez pracowników umiejętnościami są obsługa klienta, zarządzanie stresem oraz rozwiązywanie konfliktów. Na kolejnych miejscach znalazły się współpraca w zespole, zarządzanie czasem i organizacja pracy, a także zarządzanie projektami.

Benefity wspierające rozwój

Obszar Learning & Development rozwija się w ostatnich latach w niesamowitym tempie. Popyt na zróżnicowane, angażujące, dostępne na wyciągnięcie ręki treści edukacyjne stale rośnie. Pracodawcy mogą zaproponować pracownikom różne benefity rozwojowe dopasowane do ich potrzeb. Są to m.in.

  • Szkolenia digital learning. To obecnie jedna z najpopularniejszych form zdalnego rozwoju. Taka forma szkoleń ma szereg zalet. Nauka online szybko uzupełnia wiedzę pracownika, może mieć wiele form przekazu, a możliwość przeprowadzenia szkolenia w miejscu i czasie wybranym przez pracownika to dodatkowy plus.
  • Dostęp do platform e-learningowych. E-learning pozwala pracownikom uczyć się w dowolnym czasie i miejscu. Każdy może zdobywać wiedzę w swoim własnym tempie i skupia się na konkretnych, najważniejszych dla siebie obszarach. Wybiera spośród wielu dostępnych szkoleń, kursów, warsztatów. Co więcej, niektóre inteligentne platformy edukacyjne mogą interpretować dane i wykorzystać je w procesie szkoleniowym. Mogą przykładowo diagnozować potrzeby rozwojowe i rekomendować treści na podstawie celów edukacyjnych i poziomów kompetencji użytkowników.
  • Bezpłatne zajęcia językowe. Nauka języków to jeden z tych benefitów, które nie tylko zwiększają satysfakcję z pracy, lecz także wspierają rozwój osobisty pracownika. Mogą to być zajęcia, które odbywają się w siedzibie firmy tuż przed lub tuż po godzinach pracy, lub kurs językowy online.
  • Indywidualny budżet szkoleniowy. Pracownik ma zwykle do dyspozycji pewną kwotę, którą może wykorzystać na rozwój. W porozumieniu z przełożonym i zgodnie z planem indywidualnego rozwoju decyduje na jakie szkolenia i warsztaty przeznacza te środki.
  • Płatny urlop na rozwój. To dzień lub więcej dni płatnego urlopu w miesiącu, które pracownik może wykorzystać na naukę czegoś nowego. Może to być szkolenie z obszaru, w którym pracownik chce rozwijać się zawodowo, ale równie dobrze związane z jego prywatnymi pasjami, np. nurkowaniem, ceramiką, stolarstwem.
  • Dofinansowanie do studiów. Współfinansowanie edukacji, a nawet całkowite pokrycie kosztów czesnego to benefit, który funkcjonuje m.in. w dużych zagranicznych firmach, jak Google czy Facebook.
  • Możliwość uczestnictwa w konferencjach i meet-upach. Uczestnictwo w branżowych, często płatnych spotkaniach, to także cenny benefit, szczególnie w niektórych branżach - np. IT.
  • Własne platformy do szkoleń wewnętrznych. Niektóre organizacje posiadają własne platformy do szkoleń wewnętrznych, dostosowane do potrzeb pracowników. To taki e-learning szyty na miarę.

 Trendy w edukacji i rozwoju

Pracodawcy, wybierając benefity rozwojowe, powinni też zwracać uwagę na bieżące trendy czy wyniki badań dotyczące potrzeb rozwojowych pracowników. Według wspomnianego wcześniej raportu w 2023 roku są to m.in. digital learning, microlearning, data-driven learning, extended reality (XR) oraz upskilling, reskilling i right-skilling.

Microlearning to strategia edukacyjna polegająca na dostarczaniu treści w krótkich, zazwyczaj skoncentrowanych na jednym celu fragmentach. Microlearning sprzyja lepszemu utrwaleniu informacji. Przykładem microlearningu są krótkie, trafiające w punkt filmiki. Data-driven learning służy zaś do personalizacji procesów edukacyjnych. Data-driven learning wykorzystują na przykład inteligentne platformy edukacyjne, zdolne do interpretowania danych i wykorzystywania ich w procesie szkoleniowym. Szkolenia z wykorzystaniem technologii XR są przydatne szczególnie w przypadku potencjalnie niebezpiecznych lub trudnych profesji. Może to być na przykład symulowanie procedur medycznych, operacji chirurgicznych czy diagnostyki za pomocą technologii VR, co umożliwia praktykę bez ryzyka dla pacjentów. Szkolenia z wykorzystaniem technologii XR pozwalają też ćwiczyć reakcje na sytuacje kryzysowe, takie jak pożary, awarie czy ataki. Szkolenia dostosowane do aktualnej sytuacji pracownika to upskilling, reskilling i right-skilling. Upskilling to podnoszenie kwalifikacji, reskilling - szkolenia polegające na przekwalifikowywaniu pracowników, a right-skilling to proces, w którym pracownicy są kierowani na ścieżki doskonalenia umiejętności.

Subskrypcja wartościowych treści. „Odblokuj swój potencjał"

Doskonałym narzędziem wsparcia pracowników jest też subskrypcja "Wyborczej", czyli dostęp do wartościowych treści, warsztatów, szkoleń, kursów i materiałów z zakresu rozwoju zawodowego, zdrowia psychicznego, wellbeingu. Treści publikowane w ramach projektu „Odblokuj swój potencjał", poruszają ważne tematy, takie jak umiejętność radzenia sobie ze stresem, zarządzanie emocjami w pracy, techniki mindfulness, work-life balance. Nad ich jakością czuwają zewnętrzni ambasadorzy, którzy wzbogacają treści o użyteczne, eksperckie porady i informacje.

  • Taisja Laudy – światowej klasy ekspertka pomagająca rozwijać nasze mocne strony;
  • Tomek Kryszczyński – psycholog, trener, nauczyciel mindfulness;
  • Ula Radzińska – doświadczona nauczycielka medytacji.

Bezpłatny dostęp do serwisów dostarczających rzetelną wiedzę i inspiracje z dziedziny rozwoju osobistego i zawodowego oraz psychologii pozwala pracownikom zadbać o swój dobrostan i kompetencje. Pracodawca, inwestując w taki benefit:

  1. motywuje pracowników do rozwoju i pogłębiania wiedzy;
  2. pokazuje, że zdrowie psychiczne pracowników nie jest dla niego tematem tabu;
  3. tworzy pozytywny wizerunek firmy;
  4. buduje kulturę doceniania pracownika, a docenianie wpływa na zaangażowanie oraz przyciąganie i zatrzymywanie talentów.