Aż 97 proc. pracodawców zauważyło spadek motywacji i zaangażowania pracowników na przestrzeni ostatnich 3 lat. Zdrowie psychiczne zatrudnionych ma tymczasem ogromny wpływ na sprawne funkcjonowanie firmy. Im gorszy stan psychiczny pracowników, tym mniejsza ich efektywność i zaangażowanie. Wsparcie w zakresie mental health jest dziś więc ogromnie potrzebne, a Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego to świetna okazja, by mówić o tym głośno.

Wydawałoby się, że odzyskaliśmy względny spokój i równowagę, którą w ostatnich latach zaburzyły m.in. pandemia czy wojna w Ukrainie. Jednak, jak obrazują badania, kondycja psychiczna polskich pracowników wciąż pozostawia wiele do życzenia. Z raportu Wellbee Kondycja psychiczna polskich pracowników wynika, że 72 proc. zatrudnionych boryka się z poczuciem niepokoju i lękiem o przyszłość, a 60 proc. odczuwa smutek i bezsilność. Zaledwie 2 proc. respondentów nigdy nie odczuwa stresu, będąc w pracy. Pracownicy chcą korzystać ze wsparcia psychoterapeutycznego jako benefitu (62 proc.), ale jedynie 30 proc. polskich pracodawców podejmuje obecnie jakiekolwiek działania w tym obszarze. 10 października, czyli Dzień Zdrowia Psychicznego to doskonały moment, by przypomnieć, dlaczego warto dbać dobrostan psychiczny pracowników.

Inwestycja w zdrowie psychiczne pracowników po prostu się opłaca

Nie ulega wątpliwości, że problemy psychiczne negatywnie wpływają na produktywność pracowników. W kwestii efektywności pracy zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak zdrowie fizyczne. Spadek motywacji i zaangażowania często przekłada się na absencję. Według danych z raportu Kondycja psychiczna polskich pracowników, co piąty biorący udział w badaniu pracownik skorzystał ze zwolnienia lub urlopu właśnie ze względu na złe samopoczucie psychiczne, a średni czas absencji z powodu złego stanu psychicznego wynosi aż 20 dni w skali roku. Dane WHO wskazują zaś, że słaby stan psychiczny pracowników kosztuje światową gospodarkę bilion dolarów rocznie! Inwestycja w zdrowie psychiczne pracowników po prostu się opłaca.

Jak zatem dbać o zdrowie psychiczne pracowników? Najlepiej wielowymiarowo, bo na samopoczucie psychiczne zatrudnionych może wpływać wiele czynników. Są to m.in. odpowiednia atmosfera i środowisko pracy, wsparcie i zrozumienie ze strony przełożonych, sprawiedliwe systemy motywacyjne, a także atrakcyjne i potrzebne benefity pozapłacowe. Pracodawca może udostępnić pracownikom narzędzia wsparcia zdrowia psychicznego, na przykład bezpłatne i anonimowe konsultacje z psychologiem lub psychoterapeutą, dostęp do platformy mental health. Może też zaoferować najbardziej pożądane przez pracowników benefity, które bezpośrednio wpływają na poprawę ich samopoczucia psychicznego, takie jak elastyczne godziny pracy, dodatkowe dni urlopu, krótszy tydzień pracy, workation itp.

Psychoedukacja dzięki subskrypcji Wyborcza.pl

 

Doskonałym narzędziem wsparcia pracowników jest też psychoedukacja, budowanie świadomości, czyli dostęp do wartościowych materiałów z zakresu zdrowia psychicznego. Oferta cyfrowej prenumeraty Wyborcza.pl to gotowa odpowiedź na potrzeby pracowników, którzy oczekują od swojego pracodawcy wsparcia związanego z dbaniem o ich kondycję psychiczną. Można powiedzieć, że trafia w samo sedno potrzeb dotyczących wellbeingu pracowników.

Dlaczego? Content publikowany w ramach projektu „Odblokuj swój potencjał", porusza ważne tematy, takie jak umiejętność radzenia sobie ze stresem, zarządzanie emocjami w pracy, techniki mindfulness, work-life balance. Nad ich jakością czuwają zewnętrzni ambasadorzy, którzy wzbogacają treści o użyteczne, eksperckie porady i informacje.

  • Taisja Laudy – światowej klasy ekspertka pomagająca rozwijać nasze mocne strony;
  • Tomek Kryszczyński – psycholog, trener, nauczyciel mindfulness;
  • Ula Radzińska – doświadczona nauczycielka medytacji.

Bezpłatny dostęp do serwisów dostarczających rzetelnej wiedzy i inspiracji z dziedziny rozwoju osobistego i zawodowego oraz psychologii pozwala pracownikom zadbać o swój dobrostan i kompetencje. Pracodawca, inwestując w taki benefit:

  • motywuje pracowników do rozwoju i pogłębiania wiedzy;
  • pokazuje, że zdrowie psychiczne pracowników nie jest dla niego tematem tabu;
  • tworzy pozytywny wizerunek firmy;
  • buduje kulturę doceniania pracownika, a docenianie wpływa na zaangażowanie oraz przyciąganie i zatrzymywanie talentów.

Oferta prenumeraty cyfrowej Wyborczej dostępna jest:

  • w formie benefitu dla firm, które chcą w ten sposób wesprzeć swoich pracowników;
  • w formie 3 pakietów do wyboru, dla klientów indywidualnych.

Zapraszamy na bezpłatne wydarzenie edukacyjne - webinar „I po co ten stres?!"

Wyborcza.pl wspiera inicjatywy edukacyjne dotyczące zdrowia psychicznego. Objęliśmy patronatem webinar „I po co ten stres?!", organizowany przez The Shift House z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Wydarzenie odbędzie się online we wtorek, 10 Października 2023. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak radzić sobie skutecznie w sytuacji przeciążenia stresem oraz w jaki sposób zarządzać swoim nastawieniem i zwiększać swoją odporność psychiczną.

Zapisy dla firm

Zapisy dla klientów indywidualnych

Zapraszamy!