materiał promocyjny

Jinba Ittai – poczucie jedności między samochodem a kierowcą

Mazda CX-60 w pełni oddaje także filozofię Jinba ittai, znajdującą się w DNA Mazdy. Japońskie Jinba ittai oznacza związek człowieka i konia, tworzących jedno ciało, co opisuje prawdziwą jedność jeźdźca z wierzchowcem. Mazda sięgnęła po tę filozofię w latach 80. XX wieku. Odtąd samochody marki za sprawą zespołu konstruktorów, designerów i rzemieślników zaczęły nawiązywać do filozofii Jinba ittai i tworzyć związek między człowiekiem a końmi mechanicznymi. Auto stało się czymś więcej, niż tylko pojazdem, mającym za zadanie przetransportować człowieka do wybranego punktu. Celem był maksymalny komfort i dopasowywanie się do stylu jazdy.

Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

W Maździe CX-60 tę filozofię czuje się od pierwszego kilometra. Kierującemu towarzyszy wrażenie komfortu, a wszystko, co go otacza odczuwa niemal jak uzupełnienie własnego ciała. Model został tak zaprojektowany, aby prowadził się maksymalnie intuicyjnie, a kierowca miał poczucie absolutnej kontroli nad autem oraz jego osiągami. Służą temu rozwiązania technologiczne.

Inteligentny układ napędu na wszystkie koła (i-ACTIV AWD) korzysta z 27 czujników, które do 200 razy na sekundę monitorują warunki drogowe i parametry samochodu. Dzięki temu kierowca zyskuje pewność prowadzenia i optymalną przyczepność, niezależnie od pogody, rodzaju nawierzchni i warunków na drodze. Zestaw kamer 360 zapewnia widok dookoła pojazdu, a nowy system Kinematycznej Kontroli Stabilności Nadwozia ułatwia manewrowanie i zapewnia stabilność na zakrętach.

W samochodzie zastosowano szereg innych funkcji, wspomagających kierowcę. To m.in. system  monitorowania i eliminowania martwego pola z funkcją sprawdzania ruchu poprzecznego przy cofaniu (BSM/RCTA) i ochroną wysiadającego, inteligentne wspomaganie hamowania (SCBS) z dodatkową funkcją ochrony pieszych (AEB), wspomaganie ruszania na wzniesieniu (HLA) G-Vectoring Control oraz układ dynamicznej stabilizacji toru jazdy (DSC).

Kierowca może także liczyć na funkcje: wykrywające znużenie, rozpoznające znaki ograniczenia prędkości, ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu, wspomagania utrzymania pojazdu w pasie ruchu (LDWS / LKA) czy wspomagania lewoskrętu na skrzyżowaniu.

Personalizacja ustawień

Niezwykle wygodny jest system personalizacji ustawień kierowcy. W nowej Maździe CX-60 wystarczy raz wprowadzić dane dotyczące wzrostu, a system automatycznie obliczy i dopasuje idealną pozycję za kierownicą. Na podstawie danych z wewnętrznej kamery wprowadza optymalne dla postury kierowcy ustawienia.

Do identyfikacji użytkownika Mazda CX-60 wykorzystuje technologię rozpoznawania twarzy. Samochód jest w stanie automatycznie przywrócić ponad 250 wprowadzonych wcześniej preferencji: ustawienie fotela, systemu nagłośnienia, klimatyzacji.