Netflix kojarzy nam się przede wszystkim z rozrywką i innowacyjnym modelem streamingowym, jednak w tym artykule skupimy się na innym aspekcie jego działalności. Chodzi o nowoczesny model kultury organizacyjnej, obowiązujący u medialnego giganta. Postaramy się przekonać Was, że model Netfliksa to właściwy kierunek zmiany również w Polskich organizacjach.

Zacznijmy od podstaw. Czym w ogóle jest kultura organizacyjna? Tworzy ją zespół wartości, norm, przekonań, zwyczajów i zachowań, kształtujących sposób funkcjonowania organizacji oraz relacje między pracownikami. Jest to nieformalny system, określający, jak pracownicy: 

  • postrzegają swoją rolę w firmie 
  • komunikują się między sobą 
  • podejmują decyzje 
  • podchodzą do problemów 

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kultura organizacyjna kształtuje nie tylko nasze życie zawodowe, ale i prywatne. Jej jakość mocno rzutuje na dobrostan i styl życia pracowniczek i pracowników. 

Kultura organizacyjna ma ogromny wpływ na atmosferę pracy, motywację pracowników, skuteczność zespołów, a także na wizerunek firmy na zewnątrz.

Jest często niewidoczna na pierwszy rzut oka, ale głęboko wpływa na sposób funkcjonowania przedsiębiorstwa. 

Wypalenie, lęk i depresja

Na rynku pracy - zarówno w Polsce, jak i na świecie - obserwujemy coraz większą presję. Pracownicy mierzą się między innymi z nadgodzinami, brakiem równowagi między życiem prywatnym a zawodowym i zbyt małym wsparciem przełożonych. Wszystko to często prowadzi do wypalenia zawodowego, stanów depresyjnych czy zaburzeń lękowych. Mimo wyczerpania psychicznego, dla wielu z nas paradoksalnie praca staje się celem samym w sobie, a nie narzędziem do osiągania rezultatów. Pracowniczki i pracownicy nie potrafią w czasie wolnym skupić się na relacjach, rozrywce czy odpoczynku - myślami są w pracy, co wcale nie powoduje większej produktywności, wręcz przeciwnie. 

Niedopasowana do współczesnych wyzwań i autentycznych potrzeb kadry kultura organizacyjna może znacząco pogarszać stan psychiczny pracowników,

co przekłada się na wzrost absencji chorobowych, obciążenie pracą innych pracowników, większe koszty prowadzonych rekrutacji i onboardingu. 

Na polskim gruncie

W Polsce systemy kultury organizacyjnej często tkwią w przeszłości. Co to konkretnie oznacza? Przede wszystkim: 

  • pozostają zdominowane przez hierarchię i sztywne reguły 
  • przełożonych bardziej niż wynik interesuje liczba przepracowanych godzin  
  • czas pracy i urlopy są sztywno określone 
  • pracownicy nie mają wiedzy o strategii firmy czy planowanych działaniach menadżerów 

Wszystko to sprawia, że kadra nie posiada autonomii ani nie bierze odpowiedzialności za ważne decyzje zapadające w organizacji. Nie jest to sytuacja, która motywowałaby do wychodzenia przez pracowniczki i pracowników z inicjatywą czy zwiększała satysfakcję z wykonywanych zadań. 

Pracownicy firm funkcjonujących w tradycyjnym modelu czują, że nie są przez przełożonych darzeni zaufaniem. Z powodu nieelastycznego czasu pracy i urlopów trudno im pogodzić życie - np. obowiązki rodzica czy opiekuna – z obowiązkami zawodowymi. Niewiedza dotycząca kluczowych celów i działań organizacji sprawia, że pracownicy mniej identyfikują się z firmą. Nie wierzą, że mają jakikolwiek wpływ na jej funkcjonowanie - a to prowadzi do spadku zaangażowania kadry w swoją pracę. 

Wygląda na to, że "uświęcona tradycją" kultura organizacyjna tylko pogarsza stan psychiczny i morale pracowniczek i pracowników. Dlatego jesteśmy pewni, że trzeba odstawić ją na boczny tor i wdrożyć nowy model, który jest dokładnym zaprzeczeniem starego. Przyjrzyjmy się więc modelowi Netfliksa. 

Czym jest model Netfliksa?

Kultura pracy typowa dla firmy Netlix opiera się na kilku filarach. Najważniejsze z nich to: 

Nie czas pracy, tylko wyniki 

Pracownicy Netfliksa mają dużą autonomię w zarządzaniu swoim czasem i sposobem realizacji zadań. Dla kierownictwa istotne jest to, by kadra osiągnęła wyznaczone cele, a nie czas przesiedziany przy biurku. Przykładem zastosowania tego podejścia jest brak ściśle ustalonych godzin pracy. 

Elastyczność pracy i urlopu 

Netflix pozwala pracownikom decydować o tym, kiedy potrzebują odpocząć. Pracownik sam najlepiej wie, kiedy zrealizował cel i w którym momencie potrzebuje mniejszego lub większego resetu. W praktyce oznacza to, że pracowniczki i pracownicy mogą wziąć tyle dni wolnych, ile potrzebują. Zaufanie i odpowiedzialność za własny harmonogram pracy to kluczowe elementy tej kultury organizacyjnej. 

Transparentność i otwarta komunikacja 

W nowatorskim modelu kultury organizacyjnej realizowanym w Netfliksie pracownicy mają dostęp do wielu kluczowych informacji – np. o strategii firmy i prowadzonych projektach. Dzięki temu ważne, również długofalowe decyzje, mogą być podejmowane na podstawie szerokiej wiedzy, dostępnej dla całego zespołu.  

Dodatkowo Netflix zachęca do otwartej komunikacji, co sprzyja zaufaniu i współpracy. W takiej atmosferze nikt nie obawia się wyjść z inicjatywą - zaproponować własne rozwiązanie czy wyrazić wątpliwość co do jakichś działań. 

Pracowniczkom i pracownikom otwarta komunikacja zapewnia bezpieczeństwo psychologiczne. Pozwala też lepiej rozumieć i oceniać działania zespołów. 

Brak sztywnych procedur 

Kultura Netflixa zakłada minimum biurokracji. Firma stawia na szybkie podejmowanie decyzji i unika formalności, takich jak drobiazgowe procedury czy regulaminy, często ograniczające innowacyjność i elastyczność. Przykładem tego jest brak ścisłych zasad dotyczących wydatków - pracodawca ufa, że pracowniczki i pracownicy wydają firmowe środki rozsądnie. 

Ciągła ocena umiejętności   

To chyba jedyny kontrowersyjny punkt w "katechizmie" Netfliksowej kultury organizacyjnej. Chodzi w nim o regularne "przeglądy" dokonywane przez liderów, mające na celu ocenę efektywności i dopasowania danego pracownika do jego stanowisku. 

Praktyka ta może wydawać się brutalna, jednak sprzyja ona ciągłemu doskonaleniu zespołów. 

Zasada wolności i odpowiedzialności   

Pracownicy i pracowniczki Netfliksa cieszą się dużą autonomią w podejmowaniu decyzji, ale jednocześnie są odpowiedzialni za ich skutki. To równowaga, motywująca do kreatywności i innowacyjności.  

Nie taki idealny? 

Zacznijmy od krytyki modelu Netliksa. Wydawałoby się, że ten typ kultury organizacyjnej wychodzi naprzeciw najważniejszym aktualnie wyzwaniom, jednak ma on też swoich przeciwników. Co mają mu do zarzucenia? 

  • naruszenie work-life balance, wynikające z ogromnej presji na wyniki 
  • lęk przed przyznaniem się do błędu (z tego samego powodu, co powyżej) 
  • utrudnienie audytu czy controllingu z powodu braku jasnych zasad obowiązujących w organizacji 
  • pozorna innowacyjność - wiele propozycji Netliksa mamy w Polsce zagwarantowanych w kodeksie pracy 
  • ułomne zasady rekrutacji: gigant streamingu jako pracodawca ma wyśrubowaną listę oczekiwań względem kandydatów, a sam nie podaje podstawowych informacji, takich jak forma zatrudnienia 
  • monopol na kulturę organizacyjną - promowanie jedynego słusznego modelu pracy nie jest korzystne dla rynku 

Mimo tych zastrzeżeń chcemy podkreślić zalety kultury organizacyjnej w stylu Netliksa i opowiedzieć się po jej stronie. 

Korzyści z wprowadzenia nowego modelu

Wydaje się, że pracowników nie trzeba szczególnie przekonywać do atrakcyjności Netfliksowego modelu pracy. Dla wielu organizacji zmiany w tym kierunku byłyby rewolucyjne, jednak naprawdę warto je przeprowadzić. Również z perspektywy pracodawcy nowy model przynosi wiele korzyści. Są to między innymi: 

Motywacja oparta na zaufaniu   

Pracowniczki i pracownicy traktowani przez menadżerów jak dojrzałe, godne zaufania osoby czują się docenione. Chętniej biorą odpowiedzialność za swoje działania, bardziej się w nie angażują, nie czują stresu związanego z mikrozarządzaniem. 

Eliminacja wypalenia zawodowego   

Wypalenie jest zmorą naszych czasów. Na szczęście temu wyzwaniu da się sprostać. Jednym z dostępnych narzędzi jest tu realizowanie modelu organizacyjnego à la Netflix. Elastyczność pracy i elastyczność urlopowa pozwalają pracownikom lepiej zarządzać swoim czasem, a w efekcie kultywować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.    

To szczególnie ważne w odniesieniu do naszego kraju – Polacy to jeden z najbardziej przepracowanych narodów w Europie. 

Lepsze dopasowanie ludzi do ról   

Regularne przeglądy umiejętności w Netfliksie, choć kontrowersyjne, pozwalają utrzymać wysoki poziom kompetencji w zespole. W polskich firmach często brakuje narzędzi do takiej weryfikacji. W efekcie zdarza się, że osoby niedopasowane do swoich ról obniżają efektywność zespołu.   

Innowacyjność dzięki transparentności   

Dostęp do informacji o strategii firmy i realizowanych w Netfliksie projektach pozwala pracownikom w pełni zrozumieć cele firmy i proponować lepsze rozwiązania. Taka praktyka mogłaby skutecznie wesprzeć funkcjonowanie polskich korporacji, często cierpiących na brak przejrzystości i płynności komunikacji w zespołach, między działami czy na linii przełożeni-podwładni. 

Przyciąganie talentów   

Reprezentanci młodszych pokoleń pracowników - milenialsi i zetki - coraz częściej poszukują firm oferujących elastyczność, zaufanie i autonomię. Zwłaszcza najmłodsza generacja ma wysokie oczekiwania wobec pracodawcy, a z uwagi na rozwijający się rynek pracownika i starzenie się społeczeństwa nie jest to fakt, który organizacje mogą ignorować.  

Przedsiębiorstwo w modelu Netfliksa ma realną szansę przyciągać najlepsze talenty i maksymalizować retencję pracowników. 

Poprawa wizerunku korporacji   

Firmy stosujące nowoczesne modele zarządzania są postrzegane na rynku jako innowacyjne i atrakcyjne dla pracowników, klientów, inwestorów i partnerów. Wdrażając kulturę Netfliksa, polskie organizacje mogłyby zyskać przewagę konkurencyjną.   

Podjęcie nowych wyzwań biznesowych   

Świat biznesu staje się coraz bardziej dynamiczny, a tradycyjne modele zarządzania bardzo często nie nadążają za tymi zmianami. Netfliksowy model elastyczności i transparentności pozwala firmom szybciej adaptować się do nowych wyzwań.  

Przecieranie polskich szlaków 

Choć Netfliksowy model pracy nadal jest rzadkością w Polsce, kilka firm już eksperymentuje z podobnymi rozwiązaniami. Na przykład niektóre startupy i firmy z branży technologicznej wprowadzają elastyczne urlopy czy transparentność w zarządzaniu projektami.

Wyniki są obiecujące – pracownicy deklarują większe zadowolenie z pracy, a firmy odnotowują wyższy poziom innowacyjności. 

Wśród organizacji przecierających netfliksowe szlaki w Polsce znajdują się: Allegro, CD Projekt, Brainly i LiveChat. 

Subskrypcja Wyborcza.pl a wartości modelu Netfliksa

Fundamenty kultury organizacyjnej Netfliksa znajdują doskonałe odzwierciedlenie w beneficie pracowniczym Wyborczej, jakim jest subskrypcja jej serwisów (Wyborcza.biz, Wyborcza.pl, WysokieObcasy.pl). 

Łatwy, anonimowy dostęp do treści wzmacniających dobrostan, pomagających walczyć z wypaleniem, wspierających rozwój osobisty i zawodowy to świetne narzędzie w ręku pracownika.  

Artykuły, materiały wideo, podcasty, e-kursy czy eventy Wyborczej bardzo często koncentrują się na tematyce rynku pracy - zarówno z punktu widzenia branż i pracodawców, jak i pracowników. 

Otwartą, nowoczesną kulturę benefitów promują również teksty eksperckie w serwisie Prenumeraty B2B Grupy Wyborcza – takie jak ten, który właśnie przeczytaliście. 

*** 

Tekst powstał na bazie wystąpienia Agnieszki Połońskiej podczas 40. Kongresu Kadry w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie 21-22 października 2024 roku. W debacie oksfordzkiej Agnieszka broniła wartości modelu Netliksa w kulturze organizacyjnej i potrzeby wdrożenia go w polskich przedsiębiorstwach.