10 maja 2024 r. Wyborcza przyznała tytuł Człowieka Roku wybitnej reżyserce Agnieszce Holland. W uzasadnieniu jury zwróciło uwagę nie tylko na całokształt jej twórczości, ale też na odważną działalność obywatelską.

Tytuł Człowieka Roku Wyborcza przyznaje jest od 1999 r. Redakcja honoruje nim postacie przyczyniające się do rozwoju demokracji, tolerancji, wspierające walkę o respektowanie praw człowieka.

Do tej pory na liście laureatów znaleźli się ojcowie demokratycznych przemian w Polsce i Europie Środkowej, mężowie stanu, osoby pracujące na rzecz dobra wspólnego, wybitni artyści i pisarze. Wśród nich są m.in. Vaclav Havel, Bronisław Geremek, Zbigniew Brzeziński, Andrzej Wajda (2008), Tadeusz Mazowiecki (2009, tytuł Człowiek Dwudziestolecia), Władysław Bartoszewski, Tadeusz Konwicki, Anne Applebaum, Swiatłana Cichanouska oraz Bohaterowie pandemii (2021). Nagrodę specjalną dla Człowieka Dwudziestopięciolecia odebrał Lech Wałęsa. 

Wszystkich Ludzi Roku można poznać dzięki materiałowi multimedialnemu.

W uzasadnieniu przyznania wyróżnienia Agnieszce Holland redaktor naczelny Gazety Wyborczej Adam Michnik napisał: - Agnieszka tworzy świat spragniony wolności i prawdy, otwartości i tolerancji. To świat trudnego humanizmu w trudnych czasach. Agnieszka stawia pytania i diagnozy, ale nigdy nie udziela odpowiedzi definitywnej. Odpowiedź pozostawia widzowi. Zaprasza w ten sposób do namysłu i rozmowy.

Całość uzasadnienia można znaleźć tutaj.

Nagrodzona tytułem Człowieka Roku została bohaterką weekendowego wydania Gazety Wyborczej (11-12 maja 2024). Na Wyborcza.pl zagościł też wywiad z reżyserką oraz artykuł przybliżający jej sylwetkę

Uroczystość wręczenia tytułu Człowieka Roku odbyła się w piątek 10 maja 2024 roku. Galę poprowadziła Dominika Wielowieyska, dziennikarka Wyborczej i Radia TOK FM oraz Roman Imielski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego Wyborczej.