Od kwietnia do grudnia 2022 roku trwa trzecia edycja projektu Wyborczej - "Supermiasta i Superregiony. Moja Ulubiona Zielona Przestrzeń". Skupiamy się w niej na lokalnych terenach zielonych - parkach, nabrzeżach, ogrodach, parkach narodowych - w miastach i regionach.

Projekt poprzez plebiscyt, rozmowy w Studiu Supermiasta, cykl publikacji, a wreszcie – uroczystą galę – aktywizuje mieszkańców, działaczy, ekspertów i samorządowców, zapraszając ich do dyskusji o zieleni w naszym najbliższym otoczeniu. Pokazujemy wagę i znaczenie terenów zielonych dla przyszłości miast i regionów w kontekście zmian klimatycznych i komfortu mieszkańców.

Supermiasta i Superregiony.
Supermiasta i Superregiony. 

Mieszkańcy zabierają głos

Mieszkańcy 43 polskich miast, głosując w plebiscycie, zadecydowali, która zielona przestrzeń w ich okolicy daje im najwięcej przyjemności, wytchnienia czy okazji do uprawiania sportu. Do wyboru mieli aż 471 miejsc wyłonionych spośród zgłoszeń Czytelników i Użytkowników "Wyborczej". Wśród zwycięzców znalazły się – między innymi – majestatyczne bory, urokliwe łąki, awangardowe ogrody, muzeum wsi czy pyszniąca się zielenią miejska ulica.

Podczas uroczystej gali 23 czerwca w siedzibie "Wyborczej" na ul. Czerskiej w Warszawie nastąpi podsumowanie plebiscytu Supermiast i Superregionów. W imprezie wezmą udział prezydenci miast, marszałkowie województw oraz dziennikarki i dziennikarze "Wyborczej".

Ekologia i lokalność to megatrendy

Nasz klimat zmierza ku katastrofie i tylko sensowne, systemowe – ale również oddolne – działania mogą zapobiec tragedii. Dlatego projekt "Wyborczej" podejmuje temat zielonych supermiast – sposobu na odwrócenie trendu "miejskich wysp ciepła", na których coraz trudniej się żyje.

Debaty i publikacje związane z akcją dotykają tego tematu pod różnymi kątami – od strony działań urbanistów, architektów i samorządów, jak również – mieszkańców i aktywistów. Opisujemy zielone rozwiązania z całego świata, rozmawiamy z włodarzami miast i regionów oraz przybliżamy oczekiwania samych mieszkańców.

TUTAJ możecie znaleźć artykuły związane z akcją.

Nasi Partnerzy

Partnerami głównymi tej edycji "Supermiast i Superregionów" są Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza i Samorząd Województwa Mazowieckiego.