Jak pokazują badania, polskie dziewczynki mają bardzo niską samoocenę i zmagają się z presją środowiska, uniemożliwiającą im rozwinięcie swoich pasji i talentów. Redakcja Wysokich Obcasów postanowiła dokonać pozytywnej zmiany, inicjując akcję społeczną "Silna jak dziewczynka".
embed

Projekt w liczbach

  • 155 tys.

    UU publikacji

  • 185 tys.

    szacowany zasięg publikacji w prasie

  • 80 tys.

    odtworzeń debaty

  • 535

    zgłoszeń do konkursu

Cele Sponsorów

Sponsorzy akcji - firmy: Mattel (sponsor strategiczny); GAP, Volvo Firma Karlik, YES (sponsorzy) - chcieli być obecni w akcji wychodzącej naprzeciw ważnemu społecznemu problemowi - niskiej samoocenie polskich dziewczynek i stereotypom płci, z którymi mierzą się już od najmłodszych lat. Sponsorzy pragnęli wesprzeć małe Polki w ich dążeniach do przełamywania schematów oraz zachęcić je do realizowania swoich pasji i ambicji.

Idea projektu

Dziewczynki ciągle zmagają się ze stereotypami: perfekcyjnego dziecka - grzecznego, posłusznego, ustępującego innym, a także pilnej, ale przeciętnej uczennicy, która ma zadowolić otoczenie.

Redakcja Wysokich Obcasów chciała zmienić tę sytuację - dać dziewczynkom, rodzicom i nauczycielom narzędzia wzmacniające małe Polki w ich dążeniu do autentycznych celów. Projekt "Silna jak dziewczynka" wskazywał nowe kierunki i dawał realne wsparcie, tak by dziewczynki w Polsce poczuły, że nie muszą spełniać niczyich oczekiwań.

Akcja edukowała, uwrażliwiała odbiorców oraz nagłaśniała problem nierównego traktowania chłopców i dziewczynek i niskiej samoakceptacji tych ostatnich.

Dziennikarki Wysokich Obcasów pisały o tym, czego potrzebują dziewczynki, jakie mają pragnienia, co dodaje im odwagi, poczucia wolności i sprawczości.

ZA DUŻO CZYTANIA? ZOBACZ CASE W WERSJI GRAFICZNEJ
Pobierz

Grupa celowa

Projekt skierowany był do rodziców, babć i dziadków, opiekunów oraz nauczycieli pracujących z dziewczynkami. Odbiorczynie i odbiorcy Wysokich Obcasów są świetnie wykształceni i wrażliwi na ważne kwestie społeczne, w tym kwestie rodzicielstwa i równouprawnienia kobiet*.

  • 71.1% odbiorców Wysokich Obcasów, Wysokich Obcasów Extra i WysokieObcasy.pl ma wykształcenie ponadśrednie.
  • 63.4% interesuje się poradami psychologicznymi
  • 82.6% śledzi ważne problemy społeczne

Realizacja projektu

Projekt trwał od 28 lutego do 30 czerwca 2024 roku. Redakcja Wysokich Obcasów przygotowała 14 publikacji online i 4 w prasie. Ponadto powstały 2 podcasty, zorganizowana została debata i konkurs

Przykładowe tematy artykułów:

  • Wpływ zaangażowania ojca na zdrowie psychiczne, życie miłosne i karierę dziewczynek.
  • Jak zaszczepić w dziewczynkach asertywność?
  • Dream gap - dziewczynki nie wierzą, że są tak zdolne jak chłopcy
  • Ewa Woydyłło, Dorota Warakomska i Grażyna Plebanek o byciu dziewczynką

Podcasty w ramach cyklu "Być rodzicem" dotyczyły:

  • Pozytywnych zmian, które już się dokonują - dziewczynki coraz rzadziej słyszą, że są gorsze niż chłopcy (rozmowa dziennikarek Wysokich Obcasów - Magdaleny Keler i Agnieszki Urazińskiej); podcast "Dziewczynki czują siłę".
  • Umiaru w wychowywaniu dziewczynek do bycia silną - silna to nie znaczy siłaczka, biorąca na barki ciężar ponad swoje siły; rozmowa z Iwoną Boguszyńską, trenerką wendo, trenerką równościową, specjalistką ds. dostępności z Fundacji "W człowieku Widzieć Brata" - podcast "Silna to nie siłaczka".

Debata "Silna jak dziewczynka - Jak budować tę moc?" dotyczyła m.in. sposobów na znalezienie balansu między negatywnymi stereotypami na temat dziewczynek a nadmiernymi wymaganiami, zmuszającymi małe Polki do budowania źle pojętej siły. Gościniami Magdaleny Keler i Agnieszki Urazińskiej były:

  • Iwona Boguszyńska - trenerka WenDo, trenerka równościowa, specjalistka ds. dostępności, która współpracuje z Fundacją W człowieku Widzieć Brata.
  • Eliza Durka - menadżerka, badaczka i aktywistka społeczna, fundatorka i prezeska Inspiring Girls Polska.

W ramach konkursu Czytelniczki i Użytkowniczki pisały do redakcji o tym, jakimi były dziewczynkami i jakimi stały się kobietami. Do wygrania był zestaw Barbie Dreamhouse, karta podarunkowa GAP o wartości 500 zł, 5 zestawów kosmetyków ZIAJA, 5 pozłacanych srebrnych naszyjników ze szkłem (YES), 3 lalki z serii Barbie Kariera. 

Publikacje prasowe ukazały się w tygodniku Wysokie Obcasy, miesięczniku Wysokie Obcasy Extra oraz w magazynie Psychologia dla Rodziców.

Artykuły online pojawiły się w serwisie WysokieObcasy.pl.

Promocja akcji "Silna jak dziewczynka" przebiegała: na stronie, w tygodniku, social mediach i newsletterze Wysokich Obcasów; w serwisie Wyborcza.biz; na Facebooku Wyborczej oraz w stacjach Grupy Radiowej Agory (aż 162 spoty).

Obecność Sponsorów

Sponsorzy akcji "Silna jak dziewczynka" pojawili się w niej poprzez:

  • swoje logotypy i wskazania sponsorskie w ramce projektu
  • wskazanie sponsorskie przy podcaście redakcyjnym
  • materiały promocyjne na stronie WysokieObcasy.pl 
  • formaty reklamowe w Wysokich Obcasach Extra, na WysokieObcasy.pl

Ramka projektu wraz z logotypami sponsorów pojawiła się przy publikacjach redakcyjnych (w prasie i internecie), konkursie, w newsletterze Wysokich Obcasów oraz na planszy w wideo - zapisie debaty.

Efekt projektu

Projekt dotarł do szerokiego grona - przede wszystkim kobiet - zainteresowanych jego tematyką. Zaangażował czytelniczki i użytkowniczki Wysokich Obcasów poprzez konkurs. Uświadomił odbiorczyniom i odbiorcom, jak ważną, choć zaniedbaną kwestią jest budowanie siły i wysokiej samooceny małych Polek. Dostarczył rodzicom, opiekunom, nauczycielom czy babciom i dziadkom narzędzi do pielęgnowania wiary w siebie dziewczynek oraz wzmacniania ich motywacji do podążania za śmiałymi ambicjami - bez względu na uprzedzenia i stereotypy.

  • konkurs: 535 zgłoszeń i 13 tys. PV strony konkursowej
  • debata: 80 tys. odtworzeń
  • podcasty: 14 tys. odtworzeń
  • artykuły w serwisie: 155 tys. UU
  • artykuły w prasie: 185 tys. odbiorców (estymacja)**

Korzyści Sponsorów

Sponsorzy projektu pokazali swoje zaangażowanie w niezwykle ważną problematykę. Wzmocnili swój wizerunek marek i firm odpowiedzialnych społecznie. Zaznaczyli swoją obecność w prestiżowym, wiarygodnym medium z lojalną i świadomą bazą odbiorców.

Przypisy

* Polskie Badania Czytelnictwa, badanie "Zaangażowanie w reklamę", X 2022- IX 2023, N = 11 788 (gc: kobiety), wskaźnik CPW (Prasa), WWWU30 - Użytkował w ciągu 30 dni (serwis) . Opracowanie Wyborcza Sp. z o.o.

** Szacowany zasięg kampanii na podstawie danych Polskie Badania Czytelnictwa, badanie "Zaangażowanie w reklamę, V 2023 - IV 2024, wskaźnik OTS1+, N = 21982 ; Opracowanie Wyborcza Sp. z o.o.

Źródła danych

Dane własne wydawcy (Data Ocean, Sare, GAM, kanały: Facebook, Instagram, YouTube), Google Analitycs, Polskie Badania Czytelnictwa. Opracowanie: Wyborcza sp. z o. o.