Najwięksi amerykańscy cyfrowi giganci kuszą niestandardowymi benefitami - nie kartą sportową czy owocowymi wtorkami - niestety również nie prenumeratą Wyborczej - ale i tak jest w czym wybierać. Przenieśmy się w świat niesztampowych benefitów - na razie tylko w marzeniach.

W pierwszej części cyklu o benefitach pracowniczych w największych i jednocześnie najpopularniejszych firmach technologicznych świata pokazaliśmy, jakie korzyści pozapłacowe oferują swoim pracownikom Apple i Airbnb. W tym artykule sprawdzimy, jakie benefity przygotował Facebook i Google.

Facebook i jego fantastyczne benefity pracownicze

Facebook, jako jedna z najpotężniejszych firm technologicznych na świecie, oferuje wiele wspaniałych, niecodziennych korzyści i benefitów dla swoich pracowników. Sama siedziba Facebooka już robi wrażenie. Znajduje się w Menlo Park, w samym sercu Doliny Krzemowej. Mark Zuckerberg zatrudnił do jej zaprojektowania gwiazdę architektury Franka Gehry’ego. O budynku mówi się, że to największy open space na świecie. Otwarta część biurowa ma stwarzać okazję do współpracy między poszczególnymi zespołami. Dach budynku pokrywa niemal 14,5 tys. metrów kwadratowych ogrodów, w których zasadzono ponad 200 drzew.

Ubezpieczenie zdrowotne 

Facebook bardzo dba o zdrowie swoich pracowników. Firma finansuje 100 proc. ubezpieczenia zdrowotnego każdego pracownika bez względu na wybrane przez niego opcje. Ubezpieczenie obejmuje też program opieki onkologicznej czy opiekę psychiatryczną, a także opiekę przed- i poporodową.  

Wsparcie w czasie pandemii

Na początku pandemii Facebook zobowiązał się zapłacić każdemu pracownikowi, który zdecyduje się na pracę zdalną, dodatkowe 1000 USD na wyposażenie domowego biura. W ten sposób firma zachęcała swoich pracowników do pozostania w domach.

Polityka prorodzinna

Facebook wspiera pracowników zdecydowanych założyć rodziny. Zapewnia cztery miesiące płatnego urlopu rodzicielskiego dla matek i ojców w pierwszym roku od urodzenia lub adopcji.

Jakby tego było mało, firma wypłaca również rodzicom „baby cash", czyli 4000 USD w prezencie dla nowo narodzonego dziecka.

Podobnie jak Apple, Facebook także finansuje koszty zamrożenia jajeczek swoich pracownic oraz opłaty adopcyjne.

Raj benefitów w Menlo Park

Siedziba firmy w Menlo Park to prawdziwy raj korzyści dla pracowników - taka kafeteria benefitów w jednym miejscu. Znajduje się tam centrum wellness, czyli centrum odnowy biologicznej, klinika medyczna i dentystyczna w jednym. Wszystko to przeznaczone wyłącznie dla pracowników Facebooka. Firma chce w ten sposób zadbać o zdrowie i dobrostan pracowników, spędzających dużo czasu za biurkiem. Bóle pleców i karku, które hamują ich produktywność, są od razu leczone na miejscu. Pracownicy mogą tu też wykonać szczepienia, poddać się akupunkturze czy rehabilitacji.

Niepotrzebna karta sportowa

W Menlo Park pracownicy Facebooka mogą skorzystać z salonu fryzjerskiego i oddać ubrania do pralni chemicznej. Co więcej, nie znają takiego benefitu jak karta sportowa. Dlaczego? Bo na terenie kampusu mają do dyspozycji świetnie wyposażone trzy siłownie, boisko do piłki nożnej i siatkówki plażowej. Wszystko po to, by mogli dbać o swoją kondycję fizyczną i korzystać z benefitów sportowych na najwyższym poziomie.

Kafeteria pracownicza

Wrażenie robi także kafeteria pracownicza Facebooka, która składa się z 40 restauracji i kawiarni, prowadzonych przez doskonałych kucharzy.

Pracownicy mają do wyboru dania różnych kuchni - w tym wegańskie, koszerne, indyjskie, meksykańskie.

A najlepsze w tym wszystkim jest to, że zatrudnieni u Zuckerberga mogą ucztować zupełnie za darmo.

Darmowy transport do pracy i w pracy

Pracowników Facebooka mieszkających na terenie Doliny Krzemowej do pracy wozi darmowy autobus. To doskonały benefit pracowniczy, dzięki któremu pracownicy nie muszą nic wydawać na paliwo czy bilety komunikacji miejskiej. Dodatkowo, zmniejszenie ilości aut na drogach stanowi inwestycję firmy w ochronę środowiska.

Facebook zachęca wręcz, by pracownicy porzucili samochody - na rzecz rowerów. Cały kampus wyposażony jest w znakomicie przygotowaną infrastrukturę rowerową ze ścieżkami i stojakami. Pracownicy mają do dyspozycji ponad 1000 darmowych rowerów, ułatwiających poruszanie się po terenie firmy. Jeśli zaś przyjadą do biura własnymi jednośladami, mogą liczyć na bezpłatny serwis w Facebookowym warsztacie.

Google tworzy najszczęśliwsze miejsce pracy na świecie

Cel Google, jakim jest stworzenie najszczęśliwszego miejsca pracy na świecie, realizowany jest, między innymi, poprzez szeroką gamę benefitów pracowniczych.

Gigant technologiczny wierzy w sens rozwoju talentów swoich pracowników i w pozytywną kulturę pracy.

Wszystko to ma na celu podniesienie poziomu zadowolenia i produktywności pracowników.

Sercem firmy jest Googleplex, czyli wielki kampus w Mountain View w Kalifornii. Składa się z czterech głównych i kilkunastu mniejszych budynków o łącznej powierzchni 47 tysięcy metrów kwadratowych. Co ciekawe, we wnętrzu centralnego budynku na ścianie i schodach wyświetlane są bieżące zapytania wyszukiwarki Google.

Ubezpieczenie medyczne

Google oferuje swoim pracownikom, a także ich rodzinom, ubezpieczenie medyczne, w tym opiekę dentystyczną i okulistyczną.

Co więcej, w razie gorszego samopoczucia pracowników, na terenie kampusu Google pozostaje stale do dyspozycji lekarz.

Podobnie jak Facebook, Google przyznał swoim pracownikom na całym świecie premię w wysokości 1600 USD, aby pomóc im w walce z trudnościami związanymi z pandemią COVID-19.

Zwierzęta w pracy

W kampusach Google w San Francisco i Mountain View można swobodnie przyprowadzać zwierzęta do pracy. Możliwość przychodzenia z psem do biura to jeden z tych nieoczywistych benefitów, którymi firma zachęca załogę do porzucenia home office. Do tego obecność czworonogów wpływa pozytywnie na atmosferę w pracy.

Karta lunchowa i piwne piątki

Firma Google jako jedna z pierwszych na świecie zaoferowała swoim pracownikom darmowe lunche. W kampusach biurowych Google znajdują się kawiarnie, restauracje i dobrze zaopatrzone mikrokuchnie, w których pracownicy Google otrzymują bezpłatne posiłki. Mogą zjeść nie tylko lunch, ale również śniadanie czy kolację.

Dodatkowo, w piątki pracownicy Google mają w biurze darmowe piwo i wino.

Jakby tego było mało, w miesiącach letnich firma organizuje cotygodniowy Farmer’s Market, zapewniający dostęp do warzyw z lokalnych, ekologicznych upraw.

Darmowy transport do pracy i darmowy parking

Darmowe autobusy wyposażone w wi-fi przywożą pracowników do pracy - między innymi z San Francisco, East Bay czy South Bay. Dla tych, którzy mimo wszystko wybierają swój samochód, Google udostępnia darmowy, podziemny parking. Aby pracownicy nie tracili czasu na poszukiwanie na nim miejsca, wyręczają ich w tym parkingowi.

Relaks i sport jako benefit

Jednym z tradycyjnych benefitów pracowniczych w Google jest dostęp do profesjonalnego salonu masażu. Na terenie kampusu znajdują się również (warte 5 tys. USD każdy) fotele z masażem. 24 godziny na dobę działa siłownia, kuszą też ścianka wspinaczkowa czy boisko do koszykówki. Rozrywkę zapewniają ponadto pokoje z Xboksami i konsolami.

Dla wierzących pracowników udostępniono sale modlitewne.

Google oferuje również pracownikom bezpłatne strzyżenie, a na terenie kampusu zlokalizowane są pralnie.

Edukacja i inwestycja w rozwój pracowników

Google oferuje różnorodne programy edukacyjne, społeczne i rozwojowe, które pomagają pracownikom osiągnąć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Pracownikom wolno poświęcić 20 proc. czasu w pracy na realizację swoich zainteresowań. Mogą oni również otrzymać do 12 000 USD rocznie, aby opłacić czesne. Specjalny program pomaga zresztą pracownikom opłacić wszelkie zajęcia rozwojowe, takie jak nauka języka lub kodowania. Do tego Google regularnie zaprasza światowej sławy specjalistów na seminaria, wykłady i konferencje.

Trzy miesiące wolnego od pracy

Benefity dla pracowników Google wprowadzające zdrową równowagę między życiem zawodowym a prywatnym na tym się jednak nie kończą!

Zatrudnieni mogą wziąć do trzech miesięcy wolnego od pracy, aby realizować swoje pozazawodowe pasje.

Chociaż urlop jest bezpłatny, wielu pracowników decyduje się na skorzystanie z tej opcji. Firma zapewnia wówczas nieprzerwanie ubezpieczenie zdrowotne.

Trzeba przyznać, że zarówno Google, jak i Facebook wiedzą, jak tworzyć przyjazne miejsca pracy. Jak na najpotężniejsze firmy świata przystało, stają się one od czasu do czasu bohaterkami medialnych skandali, kiedy to np. pracownicy wyjawiają kontrowersyjne kulisy swojej pracy. Jedno jest jednak pewne, Facebook i Google zapewniają benefity pracownicze na najwyższym poziomie.

Pozostając w temacie wysokiej jakości benefitów pracowniczych, warto przypomnieć o naszej prenumeracie "Wyborczej". Zaoferowanie jej Twoim pracownikom to inwestycja w ich rozwój osobisty, motywacja do pogłębiania wiedzy i zachęta do wartościowego spędzania czasu wolnego. Prenumerata Wyborczej oznacza nie tylko dostęp do rzetelnych informacji o Polsce i świecie, ale też do najwyższej jakości treści psychologicznych, gospodarczych, finansowych, kulturalnych, zdrowotnych i społecznych.