Raport Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody podkreśla ogromne szkody, jakie wyrządzają plantacje palm olejowych, ale przyznaje jednocześnie, że zastąpienie tych drzew innymi roślinami oleistymi miałoby jeszcze gorsze skutki.

Produkcja oleju palmowego jest wielkim dylematem. Szkody, jakie wyrządzają uprawy palm olejowych, są dobrze znane, gdyż nieprzerwanie pochłaniają całe połacie gruntów ze szkodą dla lasów tropikalnych i ich bioróżnorodności. Problem dotyczy przede wszystkim Azji, ale także Ameryki Południowej i coraz częściej Afryki. Wylesianie będące tego skutkiem pogarsza jakość wody i przyspiesza erozję gleby, powoduje wysychanie torfowisk bogatych w materiał organiczny oraz dużą emisję gazów cieplarnianych. W chwili obecnej nic nie potwierdza tezy o efektywności upraw zwanych zrównoważonymi. Mimo to najnowszy raport Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) na temat tych plantacji nie ma tonu potępienia. Dlaczego?

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Komentarze
Czyli potrzebne hest wyludzianie.
@bloop
Jak nic się nie zmieni - to do tego też dojdzie.
już oceniałe(a)ś
19
0
@bloop
Zawsze mocno to podkreślam. Nawet, jeśli dostaję za to hejt.
już oceniałe(a)ś
7
0
@bloop
Możemy dokonać tego jednostkowymi decyzjami: nie mieć dzieci.
już oceniałe(a)ś
8
0
@bloop
Zależy czy bardziej zależy ci na ludzkich, choć może trochę bardziej brązowych niż twoje, dzieciach czy na dzieciach orangutanów.
już oceniałe(a)ś
0
4
@Konrad Zieliński
Wszyscy jesteśmy z tej samej chwili. Nie będziemy reagować i pomagać to zapłacimy za to cenę taką, że nas wyrżną. To nie jest stanowisko patrioty myślącego o przyszłości kraju. W Afryce możemy budować ogromne elektrownie słoneczne w celu ratowania tamtejszej ludności.
już oceniałe(a)ś
1
0
@Czesio_
Żeby jeszcze więcej ich było? Każda pomoc MUSI BYĆ udzielana pod warunkiem wdrożenia polityki zmniejszenia dzietności.
już oceniałe(a)ś
0
1
@prawdziwy_Sarmata
Dzietność maleje wraz ze wzrostem PKB per capita, wszędzie. Polecam prezentacje Hansa Roslinga na ten temat

Ale żeby PKB per capita w państwach trzeciego świata wzrosło, to potrzeba ich mieszkańcom dać możliwość zarobkowania. Na wczesnych etapach rozwoju da się tylko przez rolnictwo. A w takim klimacie najlepsze są palmy oleiste.

Na energetykę słoneczną przyjdzie czas później.

Jeżeli dajemy innym ludziom prawo do życia takiego jak nasze to musimy pozwolić im uprawiać palmy. Zwłaszcza, że większa ich wydajność pozwala podnieść jakość środowiska używanego aktualnie do upraw innych upraw oleistych.
już oceniałe(a)ś
0
0
Ani slowa o tym ze podejrzewa sie ten olej o rakotworczosc. Ja czytam etykiety i wykluczam produkty ktore go zawieraja. Wiele z nich zreszta zaczyna sie reklamowac jako produkty bez oleju palmowego. No ale oczywiscie jest on o wiele tanszy niz alternatywy wiec wciska sie go w wiekszosc zywnosci. Nutella, Kinder niespodzianka, wyroby Wedla, wiekszosc lodow tak tak.....
@just197508
życie jest rakotwórcze, co trzeciego ludzia dopada jakiś nowotwór...
już oceniałe(a)ś
8
1
@just197508
Nic, co jest zjadane z UMIAREM nie szkodzi. Trzeba jeść mniej i bardziej urozmaicone posiłki.
już oceniałe(a)ś
8
3
@just197508
A znasz wszystkie nazwy, pod którymi występuje olej palmowy?
już oceniałe(a)ś
3
0
@just197508
Kto go o to podejrzewa? Są jakieś wiarygodne dane? Wstępne wyniki badań?

Bo jest też wielu ludzi, co podejrzewa, że szczepienia szkodzą, a są i tacy co podejrzewają, że Ziemia jest płaska.
już oceniałe(a)ś
8
2
@just197508
W przyprawie do leczo Knora też jest olej palmowy. Zupy, sosy, MM wszędzie to go..no !!!
już oceniałe(a)ś
1
1
@kzet69
A może to skutek oleju palmowego i innych paskudztw?
już oceniałe(a)ś
0
0
@just197508
Konkretnie: palmityna jest NIEZBĘDNA do powstawania przerzutów. Więc olej palmowy, który jej najwięcej zawiera (stąd nazwa palmityny) nie tyle powoduje raka, co w przypadku złośliwego nowotworu daje mu paliwo na rozhulanie się na maxa. Odkryte przez Hiszpanów jakiś czas temu, był nawet artykuł na GW. Jeśli już masz nowotwór, spożywanie dużej ilości oleju palmowego zadziała jak dolanie benzyny do ognia. Problem w tym, że ciężko dziś znaleźć przetworzone jedzenie bez tego składnika...
Jeśli chodzi o źródła, wrzuć googlowi palmitic acid cancer.
już oceniałe(a)ś
2
0
@sparrow.
OK, może. Ale przeważająca większość ludzkości nie ma raka, olej palmowy jest zatem dla przeważającej większości ludzi pod tym względem kompletnie nieszkodliwy. Rozumiem, że nie wykazano też by olej palmowy raka wywoływał. Zgadza się?
już oceniałe(a)ś
0
0
@Konrad Zieliński
Owszem, kwas palmitynowy nie wywołuje raka. Ale z tym "większość ludzkości nie ma raka" nie ma się co za bardzo rozpędzać - spory procent ludzkości prędzej czy później jednak ma tego raka - około 50%. Przebiegałbyś przez jezdnię mając 50% szans na przeżycie?
Po drugie, z czego większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, to nie jest tak, że jesteśmy zdrowi i nagle bum - mamy raka. W naszym ciele CAŁY CZAS trwa walka mająca na celu usuwanie błędów genetycznych prowadzących do nowotworów, w zdecydowanej większości przypadków organizm sobie z tym problemem radzi, z wiekiem coraz gorzej. Po co osłabiać go w tej walce jedząc coś, co jest paliwem dla nowotworów?
już oceniałe(a)ś
0
0
@just197508
wszytsko zalezy od sposobu jego obróbki - to dotyczy wszystkich tłuszczy
już oceniałe(a)ś
0
0
@joannafryze
Nie, związek z nowotworami (przerzutami) w tym przypadku nie ma nic wspólnego z obróbką, wynika wyłącznie z obecności kwasu palmitynowego.
już oceniałe(a)ś
0
0
Prosty sposób. Po prostu nie żreć tyle słodyczy. Od razu by spadł popyt. Ale ludzkości na to nie stać, podobnie jest z mięsem i emisją CO2. Przeżremy swoją przyszłość.
@jarek_blo
I nie myć się? Jest w większości szamponów, żelów pod prysznic, płynów do kąpieli. W ogóle w bardzo wielu kosmetykach.
już oceniałe(a)ś
1
1
@jarek_blo
Żeby to było takie proste. :) Olej palmowy jest dziś w niemal każdym zawierającym tłuszcz rodzaju produktów.
już oceniałe(a)ś
0
0
Przed era oleju palmowego ludzkosc jakos dawala rade. Wystarczy nie pozwalac dodawac go do paliwa. To samo dotyczy upraw trzciny cukrowej i produkcji etanolu paliwowego
@peteroski
"Przed erą oleju palmowego" było nas, ludzi, ponad dwa razy mniej...
już oceniałe(a)ś
28
1
@grinwald
i wtedy wogole nie uzywano oleju palmowego poza terenami gdzie te palmy wystepowaly
już oceniałe(a)ś
18
1
@peteroski
Ludzi było wielokrotnie mniej
już oceniałe(a)ś
17
0
@fuczka
I wódka była zimniejsza
już oceniałe(a)ś
5
1
@peteroski
W ogóle kiedyś żarliśmy jagody i mamucinę i też dało się żyć. Co prawda średnio jakieś trzydzieści lat i było nas kilkadziesiąt tysięcy na całej planecie, ale dawaliśmy radę. /s
już oceniałe(a)ś
7
3
@grinwald
Mimo wszystko kiedyś nikt produktów rolniczych do napędzania samochodów nie używał.
już oceniałe(a)ś
3
0
Zabrakło mi danych (jeśli takowe istnieją), jaka część produkcji przeznaczona jest na rynek spożywczy, a jaka na paliwowy. Bo o ile można dyskutować o tym pierwszym (choć owszem, to raczej kolejny, kiepski i tani wypełniacz w naszej żywności), o tyle nazywanie ekologicznym paliwa uzyskanym przez niszczenie lasów jest czystym absurdem.
już oceniałe(a)ś
25
0
Olej palmowy jest olejem najnizszej jakosci. Jest tani i dlatego wypiera inne oleje.
@manka
Mam tylko jedną uwagę; w swoim długim życiu czytałam już o rakotwórczych pomidorach, potem przyszła kolej na masło (jedzcie zdrową margarynę), kawa bardzo szkodzi sercu i też nie należy jej pić, jajka (szczególnie żółtko) są ciężkostrawne i jak już, to jadać należy tylko białko. Potem czytałam, że pomidory, to samo zdrowie a margaryna jest "be" i powinno się jeść masło i teraz znów czytam, że kawa jest jednak zdrowa a i jajka okazały się samym zdrowiem !!! Przecież można "kota" dostać.
Może wszyscy nareszcie zaczną mówić, że w UMIARKOWANYCH ilościach, zdrowym, młodym i starszym ludziom nic nie zaszkodzi - tylko trzeba mniej jeść.
już oceniałe(a)ś
9
0
@manka
To, że coś jest ekonomiczne nie znaczy koniecznie, że jest niższej jakości. Olej rzepakowy jest tańszy od oliwy, a wcale nie jest mniej zdrowy. Prestiż wynikający z ceny danego surowca nie ma wpływu jego cechy zdrowotne.

Olej palmowy jest dodawany do taniej żywności, a ta często bywa niezdrowa. TO jest prawda.

Ale olej palmowy, zwłaszcza nie tak mocno rafinowany jak ten co trafia do nas może być tak samo zdrowy lub niezdrowy jak każdy inny.
już oceniałe(a)ś
5
0
@Konrad Zieliński
Pozwolę sobie powtórzyć i tutaj:
Palmityna jest NIEZBĘDNA do powstawania przerzutów. Więc olej palmowy, który jej najwięcej zawiera (stąd nazwa palmityny) nie tyle powoduje raka, co w przypadku złośliwego nowotworu daje mu paliwo na rozhulanie się na maxa. Odkryte przez Hiszpanów jakiś czas temu, był nawet artykuł na GW. Jeśli już masz nowotwór, spożywanie dużej ilości oleju palmowego zadziała jak dolanie benzyny do ognia. Problem w tym, że ciężko dziś znaleźć przetworzone jedzenie bez tego składnika...
Jeśli chodzi o źródła, wrzuć googlowi palmitic acid cancer.
już oceniałe(a)ś
0
0
@sparrow.
Wolski zyeb z ciemnogrodu Bolandii, jeszcze zaczniesz twierdzić że wolski ksiądz leczy bioprądami, szczególnie jak ciumka i wkłada palec w odbyt małoletniemu ministrantowi, episkopat i Piotrowicz tak twierdzi, czyli to musi być prawda, nieuku yebany
już oceniałe(a)ś
0
1
Olej palmowy to świństwo.
już oceniałe(a)ś
18
3
Największą szkodę dla środowiska w skali globalnej wyrządza uprawa roślin w celu wytworzenia biopaliwa. Wycina się puszcze , aby uprawiać rośliny do spalenia . Wycina się lasy, aby spalić drewno w elektrowniach.
@wielkopolanin59
z tym paleniem lasów w elektrowniach to cię poniosło ;-)
Ale zgoda, że zabijemy ziemię taką jaką znamy.
już oceniałe(a)ś
2
0
@mordin_solus
No niejaki Szyszko interesował się, na ile spalania wystarczy powiększony rabunek Puszczy. Zdaje się, że starczyłoby na kilka dni.
już oceniałe(a)ś
2
0