Chiny mocno inwestują w sztuczną inteligencję, chcąc uzyskać przewagę militarną nad Stanami Zjednoczonymi. Jednak Pentagon nie zamierza ustępować pola. To, nad czym dziś pracują wojskowi naukowcy, może w przyszłości całkowicie zmienić sposób prowadzenia wojny.

Cztery lata temu planiści z Pentagonu dokonali szacunkowego przeglądu chińskich wydatków na obronność, które regularnie rosną. Podczas prowadzenia obliczeń odczuwali – jak ujął to jeden z nich – „wyraźny niepokój”. Postęp Chin zagraża potędze militarnej Stanów Zjednoczonych, w tym ich zdolności do przeprowadzania operacji daleko od brzegów Ameryki. Rozpoczęto poszukiwania technologii, które zapewniłyby USA przewagę.

Na pracownikach Pentagonu szczególne wrażenie wywarł jeden projekt – program wykorzystujący sztuczną inteligencję do skanowania nagrań z dronów. Dzięki niemu można wychwycić szczegóły, które mógłby przegapić człowiek, np. zidentyfikować konkretną osobę przemieszczającą się między zakamuflowanymi kryjówkami terrorystów.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Komentarze
Armia USA stawia na sztuczna inteligencje i robi sie w tym coraz lepsza a jej dowodca zostal najwiekszy kretyn w historii prezydentow. Cos mi sie wydaje ze to sie dobrze nie skonczy.
już oceniałe(a)ś
13
0
No macierewicz, oglos tysiac komputerow najnowszej technologi w przyszlym miesiacu dla wojska.
@cmazui@yahoo.com
Nie.. Tysiąc macierewiczów
już oceniałe(a)ś
1
0
A nasi w polu jal zwykle :-)
już oceniałe(a)ś
6
0
Psia jucha! Gnoje SkyNet nam budują! Jak z "Terminatora"!
@prawdziwy_ptr
Dwa różne SyNety. Będzie jak w opowiadaniu PKD, najpierw wybiją nas, a później będą walczyć ze sobą. Póki starczy zasobów na ziemi.
już oceniałe(a)ś
0
0
Niedawno zmarły fizyk mówił o poszukiwaniu nowych siedzib dla ludzkości w obronie przed kosmiczną zagładą. Nie ma takiej potrzeby. Wszystko się skończy tutaj szybciej niż myślimy. Zrobimy to sami.
@woody51
On tak Samo przestrzegał przed AI
już oceniałe(a)ś
0
0
Sa trzy istotne pozytywne aspekty:
1. Rozwój nauki zwiększa ilość inteligentnych ludzi a to zmniejsza skłonność do przemocy i ogólnie cywilizuje państwo.
2. Chiny i USA i tak będą iść mniej więcej łeb w łeb więc żadnemu nie będzie się opłacało ryzykować ataku. Rosję pomińmy, z litości.
3. USA jest normalnym państwem w którym ekonomia, nauka i kultura działają poprawnie, a Chiny dyktaturą, gdzie wszystko ma pod górkę i działa jako-tako. Chiny mogą głosić co to nie robią, ale każdy wie, jak to się opowiada o planach a jak jest w rzeczywistości. Znane są powszechnie takie opowieści o "niesłychanym, wyprzedzającym świat" rozwoju w Rosji: tekturowe lokomotywy na pokazach mostów (żeby nie runął), a ostatnio animacje z Unreala w prezentacji Putina o jego nowych super rakietach. Chińczycy może mają mnóstwo czołgów, ale też i żołnierzy pod ręką, żeby popchać jak nie zapali.
@niik
Analiza na podstawie powszechnych stereotypów. Mimo wszystko to ruscy wystrzelili pierwszego sputnika i to oni wysłali pierwszego ssaka. A skośnoocy stworzyli własną stację kosmiczną.
już oceniałe(a)ś
0
3
@niik
rozwoj nauki w zaden sposob nie zwieksza ilosci inteligentnych ludzi (co najwyzej zwieksza ilosc ludzi z dyplomami a to nie to samo)

a inteligencja dodatkowo wcale nie zmniejsza sklonnosci do przemocy
już oceniałe(a)ś
4
0
Wojsko i sztuczna inteligencja... Wyścig zbrojeń skończy się tak, jak opisał to Stanisław Lem w "Golemie XIV". Wielogwiazdkowym generałom szczęki opadną...
już oceniałe(a)ś
4
0
a moze po prostu zaczac od prostej rzeczy i zakazu studiowania przez obywatelii ChRL na zachodnich uniwersytetach (skoro wciaz jeszcze sa najlepsze)... w czasach ZSRR obywatele tego kraju nie mogli studiowac na zachodnich uczelniach... a Chinczykow na amerykanskich uczelniach sa cale stada
już oceniałe(a)ś
2
0