W Niederösterreich turbiny wiatrowe wznoszą się wszędzie. Ponad połowa z 1 320 wiatraków w Austrii znajduje się w pięknej okolicy rolniczych równin leżących pomiędzy Wiedniem, a granicami słowacką i węgierską. Maszt o wysokości 135 m, łopaty długie na 57 m i średnica wirnika mierząca 116 m - ich wymiary powodują zawrót głowy.

Ponad milion gospodarstw w regionie korzysta z elektryczności wytworzonej przez wiatraki. Energia przez nie produkowana jest czysta i przede wszystkim jest niewyczerpalna. Cztery regionalne firmy otrzymały kredyty z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w ciągu ostatnich dziesięciu lat na całkowitą kwotę blisko 500 mln euro. Linie kredytowe uruchamiane są na podstawie szybko przeprowadzonego audytu, albo pośrednio poprzez lokalne banki, albo też w ramach 'Planu Junckera' i Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, który wspiera innowacyjne projekty w kluczowych dziedzinach, takich jak infrastruktura, badania i innowacje, środowisko, edukacja.

#EU4YOU

Podczas kilkumiesięcznej podróży wszerz i wzdłuż Unii reporterzy pięciu partnerów z sojuszu LENA - 'Wyborczej', 'El Pais', 'La Repubbliki', 'Le Soir' i 'Tribune de Geneve' - odwiedzą wszystkie kraje członkowskie, aby poznać, w jaki sposób zjednoczona Europa jest obecna w naszym życiu, jak wpływa na nas prawo stanowione przez Parlament Europejski i czy naprawdę eurosceptycy mają ludziom coś do zaoferowania.

Zobacz całą serię: #EU4YOU
Komentarze
Czy durne Austriaki zachowują odległość od domów - 10-krotność wysokości wiatraka?
już oceniałe(a)ś
0
0