Trzeci największy konsument ryb na świecie, Portugalia, prowadzi badania nad rozmnażaniem sardynki w obliczu przełowienia. Bada również właściwości alg, aby włączyć je do codziennego menu z myślą o przyszłości. Populacja światowa rośnie, całkiem możliwe, że rolnictwo nie będzie w stanie zaspokoić potrzeb żywieniowych ludzkości, z pomocą przyjdą wówczas alternatywne źródła pokarmu np. algi.
Centrum robotyki Wyższego Instytutu Inżynierii w Porto specjalizuje się w autonomicznych pojazdach podwodnych. Tam, gdzie człowiek nie dotrze, pojawia się urządzenie profesora Alfredo Martinsa i jego zespołu. Jego flagowy robot to rodzaj koła samochodowego z kamerami, sonarem i czujnikami. Nazywa się Unexmin, bada przydatność zalanych i opuszczonych kopalń do eksploatacji, są to bardzo niebezpieczne miejsca dla nurków. W Europie jest 30 tys. opuszczonych kopalń, w których nadal są obecne cenne minerały.

#EU4YOU

Podczas kilkumiesięcznej podróży wszerz i wzdłuż Unii reporterzy pięciu partnerów z sojuszu LENA - 'Wyborczej', 'El Pais', 'La Repubbliki', 'Le Soir' i 'Tribune de Geneve' - odwiedzą wszystkie kraje członkowskie, aby poznać, w jaki sposób zjednoczona Europa jest obecna w naszym życiu, jak wpływa na nas prawo stanowione przez Parlament Europejski i czy naprawdę eurosceptycy mają ludziom coś do zaoferowania.

Zobacz całą serię: #EU4YOU
Komentarze