W filmach historycznych najtrudniejszą pracę mają scenografowie i operatorzy - muszą pokazać rzeczywistość sprzed kilkudziesięciu, kilkuset lat. Dlatego, gdy kręci się sceny filmów historycznych na ulicach, scenografowie przede wszystkim zasłaniają współczesne przedmioty i wystrój. Nie zawsze udaje im się to w stu procentach. Zobacz, o czym zapomnieli twórcy "Bitwy Warszawskiej".
REKLAMA
1 z 7
Zwiastun
Zwiastun filmu "1920 - Bitwa Warszawska". Zobacz, czego nie udało się ukryć scenografom.
2 z 7
Anteny
W lewym górnym rogu widoczna jest antena siatkowa. Służą one obecnie do odbioru telewizji. W Polsce próby z telewizją rozpoczęto dopiero w latach 30. XX wieku. Anteny siatkowe to wynalazek powojenny.
3 z 7
Głośnik
Kościół świętej Anny w Warszawie. Warto zwrócić uwagę na podłużny przedmiot z prawej strony zdjęcia. To kolumna głośnikowa. Wyprodukowana na pewno po II wojnie światowej.
4 z 7
Antena UHF
Antena kierunkowa. Jest to prawdopodobnie antena na pasmo 450Mhz. Pierwsze transmisje w tej częstotliwości to dopiero lata 60. XX wieku.
5 z 7
Znikający słup
Skrzyżowanie dwóch ulic, na ścianie widoczny szyld "I.A.SZMALENBERG". Słup ogłoszeniowy, widoczny w scenie odczytywania odezwy, znika w scenie walki. Pojawia się, gdy biało-czerwona flaga zrzucana jest z balkonu budynku.
6 z 7
Anteny telewizyjne
Biało-czerwona flaga. W tle widać zestaw anten telewizyjnych.
7 z 7
Aparat fotograficzny
Aparat radziecki. Prawdopodobnie model FK produkowany w latach 1930-1986, czyli produkcję rozpoczęto 10 lat po wydarzeniach przedstawionych w filmie.
Wszystkie komentarze