Fot. BAZ RATNER / REUTERS
1 z 13
Po aresztowaniu 18-letniego studenta wyższej szkoły religijnej (jesziwie), za niestawienie się przed komisją poborową kilka tysięcy ultra ortodoksyjnych żydów wzięło udział w protestach i zamieszkach. Religijni żydzi protestowali również przeciwko decyzji Trybunału Sprawiedliwości, który podtrzymał decyzję ministra finansów o wstrzymaniu stypendiów dla kilku tysięcy studentów dziennych uczących się w jesziwach. Obcięcie dotacji ma zmusić ultraortodoksów do wypełniania obowiązku służby wojskowej, od której notorycznie się uchylają. Obowiązek ten obejmuje wszystkie kobiety (dwa lata) i mężczyzn (trzy lata), którzy ukończyli 18. rok życia. Służba wojskowa to problem powodujący niekończące się napięcia na linii państwo - społeczności religijne.
Na zdjęciu: ultraortodoksyjny żyd ciągnie za ogon jednego z koni, na których policjanci rozpędzają protestujących w stolicy.
Fot. BAZ RATNER / REUTERS
2 z 13
Protestujący zablokowali wczoraj główne skrzyżowania przy wjazdach do Jerozolimy, Bnei Brak, Aszdod i Modiin Illit w celu zatrzymania ruchu. Oprócz tego w wielu miejscach kraju doszło do starć z policją. Na zdjęciu: uczestnicy demonstracji w Jerozolimie.
Fot. Sebastian Scheiner / AP
3 z 13
Izraelskie służby porządkowe podczas zatrzymania jednego z ultraortodoksów podczas zamieszek w Jerozolimie. W całym kraju policja aresztowała w sumie 34 osoby.
Fot. BAZ RATNER / REUTERS
4 z 13
Jeden z demonstrantów popycha policjanta w trakcie starć w stolicy Izraela. Podczas wczorajszych zamieszek rannych zostało trzech funkcjonariuszy, jeden z nich został trafiony kamieniem przez awanturującego się mężczyznę.
Fot. Sebastian Scheiner / AP
5 z 13
Policja konna rozpędza tłum ortodoksów w Jerozolimie.
Fot. BAZ RATNER / REUTERS
6 z 13
W trakcie starć siły porządkowe oprócz środków przymusu bezpośredniego użyły również koni, pałek i armatek wodnych. W samej Jerozolimie za zakłócanie porządku aresztowano 12 osób.
Fot. Sebastian Scheiner / AP
7 z 13
Ortodoksi stoją podczas demonstracji na wiszącym moście w Jerozolimie.
Yitzhak Zer
Fot. BAZ RATNER / REUTERS
8 z 13
Student jesziwy, który został aresztowany w środę, to 18-letni Yitzhak Zer z Aszdod. Yitzhak Zer, który był związany z Frakcją Jerozolimską, mocno sprzeciwiającą się służbie wojskowej, jest przetrzymywany w więzieniu niedaleko Hajfy. Na zdjęciu: zamieszki w Jerozolimie.
Fot. AMIR COHEN / REUTERS
9 z 13
Uczestnicy demonstracji przyczepiają plakaty do drogowskazu przy wjeździe do Aszdod. Za zakłócanie porządku publicznego aresztowano tam 13 protestujących. Wieczorem ortodoksi zgromadzeni przed posterunkiem policji podpalili radiowóz.
Fot. BAZ RATNER / REUTERS
10 z 13
Bójka izraelskiej policji z ortodoksami w centrum Jerozolimy.
Fot. AMIR COHEN / REUTERS
11 z 13
Ultraortodoksi krzyczą i modlą się podczas protestu w Aszdod.
Fot. BAZ RATNER / REUTERS
12 z 13
Część ortodoksów obserwuje z wiszącego mostu w Jerozolimie przebieg starć z policją.
Fot. AMIR COHEN / REUTERS
13 z 13
Policja gasi radiowóz podpalony przez ultraortodoksyjnych żydów w trakcie zamieszek w Aszdod.
Wszystkie komentarze