Fot. KACPER PEMPEL REUTERS
1 z 12
Ocalony, były więzień obozu, przed bramą z napisem "Arbeit Macht Frei" - podczas uroczystości Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście i 69. rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu zagłady w Oświęcimiu
Fot. THOMAS PETER REUTERS
2 z 12
Obóz w Auschwitz w 69. rocznicę wyzwolenia
Fot. KACPER PEMPEL REUTERS
3 z 12
Byli więźniowie wspólnie z dyrekcją Muzeum Auschwitz złożyli kwiaty i zapalili znicze przed Ścianą Straceń KL Auschwitz oddając hołd ofiarom nazistów.
Fot. KACPER PEMPEL REUTERS
4 z 12
Były więzień Bogdan Bartnikowski powiedział PAP, że dokąd tylko starczy mu sił będzie przyjeżdżał do byłego obozu. "Przeżyliśmy w obozie ciężkie chwile. Czuję satysfakcję, że udało mi się to przeżyć i wyjść stąd nie przez komin, a na własnych nogach" - mówił.
Fot. KACPER PEMPEL REUTERS
5 z 12
Kwiaty złożono także m.in. przy budynku dawnego krematorium w Auschwitz I i przed znajdującą się nieopodal mogiłą kilkuset więźniów, którzy zostali zabici tuż przed wyzwoleniem lub zmarli zaraz po nim.
Fot. KACPER PEMPEL REUTERS
6 z 12
Złożono je także w miejscach, gdzie znajdowały się pierwsze prowizoryczne komory gazowe, pod pomnikiem upamiętniającym zagładę Romów i na grobach jeńców sowieckich w byłym Auschwitz II-Birkenau.
Fot. KACPER PEMPEL REUTERS
7 z 12
Tegoroczne obchody mają szczególny charakter ze względu na rocznice. 70 lat temu Niemcy deportowali do obozu ok. 438 tys. Żydów z Węgier. Większość z nich zgładzili. Deportacje sprawcy udokumentowali na ponad 200 fotografiach. Na zdjęciu, które jest wizualnym symbolem uroczystości, widać twarze trójki zamordowanych wówczas dzieci: Dori, Judith oraz Erwina Wollstein z Szombatheley.
Fot. KACPER PEMPEL REUTERS
8 z 12
70 lat upłynęło także od likwidacji getta w Łodzi oraz buntu Sonderkommando w Auschwitz II-Birkenau, który był największym wystąpieniem więźniów w historii obozu.
Fot. KACPER PEMPEL REUTERS
9 z 12
70 lat mija też od likwidacji tzw. obozu romskiego w Birkenau i deportacji do obozu 13 tys. Polaków aresztowanych w powstaniu warszawskim.
Fot. KACPER PEMPEL REUTERS
10 z 12
Izraelska minister Sofa Landver, szef izraelskiej Partii Pracy Isaac Herzog i dyrektor muzeum Piotr Cywinski
Fot. KACPER PEMPEL REUTERS
11 z 12
B.obóz w Auschwitz w styczniu 2014 r.
Fot. Czarek Sokolowski AP
12 z 12
Izraelscy parlamentarzyści podczas wizyty na terenie b. nazistowskiego obozu Auschwitz
Wszystkie komentarze