Fot. RIA Novosti RIA NOVOSTI/EAST NEWS
1 z 14
Odpowiedzialny za śmierć milionów ludzi dyktator zmarł dokładnie 60 lat temu, 5 marca 1953 r. Konał otoczony najbliższymi współpracownikami, którzy z jednej strony go opłakiwali, a z drugiej cieszyli, że unikną kolejnej czystki. A po śmierci generalissimusa pognali na Kreml, nie mogąc doczekać się przejęcia władzy. Wybraliśmy mniej znane zdjęcia Stalina, pokazujące przywódcę Związku Radzieckiego w sytuacjach prywatnych. Na zdjęciu: Józef Stalin podczas gry "gorodki" we wczesnych latach 20-tych. Zdjęcie pochodzi z archiwum prywatnego Y. Kovalenko.
Fot. LASKI DIFFUSION EAST NEWS
2 z 14
Stalin w samochodzie z drugą żoną Nadieżdą Alliłujewą. Poznali się w 1917 r. w Petersburgu. Wkrótce została jego sekretarką, a dwa lata później żoną. Miała wówczas 18 lat.
Fot. RIA Novosti RIA NOVOSTI/EAST NEWS
3 z 14
Józef Stalin stroi miny przed obiektywem aparatu osobistego ochroniarza Nikołaja Własika. Zdjęcie stało się światową sensacją po jego publikacji w zachodniej prasie w latach 60-tych.
Fot. RIA Novosti RIA NOVOSTI/EAST NEWS
4 z 14
Józef Stalin (w środku) i Anastas Mikojan (po prawej) na wakacjach. Energiczny komisarz handlu i zaopatrzenia Anastas Mikojan był autorem hasła: "każdy obywatel ZSRR powinien być czekistą". Jego podpis widnieje pod rozkazem egzekucji polskich oficerów w Katyniu.
Fot. RIA Novosti RIA NOVOSTI/EAST NEWS
5 z 14
Józef Stalin podczas lektury gazety. Sam kiedyś powiedział, że "prasa (...) to najostrzejsza i najpotężniejsza broń naszej partii".
Fot. RIA Novosti RIA NOVOSTI/EAST NEWS
6 z 14
Stalin z żoną Nadieżdą (druga z lewej) i Kliment Woroszyłow (drugi z prawej) podczas pikniku z przyjaciółmi we wczesnych latach 20-tych.
Fot. LASKI DIFFUSION EAST NEWS
7 z 14
Józef Stalin z córką Swietłaną. W przeciwieństwie do jej brata Wasilija, którego ojciec traktował z rezerwą, była ona otaczana wielką opieką.
Fot. LASKI COLLECTION EAST NEWS
8 z 14
Stalin z towarzyszami na biwaku w regionie nadwołżańskim. Wraz z nim Kliment Jefriemowicz Woroszyłow - radziecki dowódca wojskowy, współodpowiedzialny za czystki w Armii Czerwonej. Za rok (w 1935 r.) zostanie mianowany Marszałkiem Związku Radzieckiego. Przed namiotem zwraca uwagę niezwykle lubiany w rosyjskiej kulturze samowar.
Fot. LASKI COLLECTION EAST NEWS
9 z 14
Józef Stalin (trzeci z lewej) podczas polowania w 1934 r. Ta popularna forma rozrywki w czasach carskich była kontynuowana wśród elit ZSRR.
Fot. LASKI COLLECTION EAST NEWS
10 z 14
Józef Stalin podczas wizyty w hodowli koni w 1934 roku. Stalin uwielbiał konie, a podczas wojny Polsko-Bolszewickiej współtworzył I Armię Konną tzw. "Konarmię".
Fot. LASKI COLLECTION EAST NEWS
11 z 14
Józef Stalin i Kliment Woroszyłow w trakcie łowienia ryb w 1934 roku.
Mimo słów, które Stalin powiedział kiedyś o Woroszyłowie: "Dureń, ale nie pcha się pomiędzy przywódców", zaliczał go do swoich przyjaciół i chętnie spędzał z nim wolny czas.
Fot. LASKI COLLECTION EAST NEWS
12 z 14
Stalin na spacerze ze współpracownikami i ochroniarzem w 1934 r. Obok niego szef NKWD Ławrientij Pawłowicz Beria (z siekierą) - jeden z głównych wykonawców zbrodni stalinowskich, odpowiedzialny za "wielkie czystki", twórca obozów pracy przymusowej (Gułagu); z drugiej strony Michaił Iwanowicz Kalinin - Przewodniczący Prezydium Rady Najwyższej ZSRR pochodzący z chłopskiej rodziny. Na jego cześć przemianowano miasto Królewiec na Kaliningrad.
Fot. LASKI COLLECTION EAST NEWS
13 z 14
Ludowy Komisarz Spraw Wewnętrznych ZSRR Ławrientij Beria z córką Stalina - Swietłaną Alliłujewą. Na drugim planie Józef Stalin.
Fot. LASKI DIFFUSION EAST NEWS
14 z 14
Józef Stalin z córką Swietłaną podczas wycieczki po Kanale im. Moskwy. Kanał został oddany do użytku w 1937 roku, a jego budową zajmowali się więźniowie gułagu. Do 1947 roku nazywany był Kanałem Moskwa-Wołga im. Józefa Stalina.
Wszystkie komentarze