KATALOG Z MATERIAŁAMI PROMOCYJNYMI
tarnowskie Góry | Szcześć Boże 81
Szcześć Boże 81
42-600 Tarnowskie Góry
www kopalniasrebra.pl
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek od 9.00,
o 15.00 jest ostatnie zwiedzanie
Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego
tel. 32 285 49 96
rezerwacje@kopalniasrebra.pl
Odwiedź kopalnię wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, odkryj kim byli tarnogórscy gwarkowie i dowiedz się jakimi metodami wydobywali skarby, które zostawiła im natura. Tylko tu poczujesz klimat dawnej górniczej pracy i przepłyniesz łodziami podziemną rzekę.
Odwiedź wyjątkową w skali świata kopalnię, w której uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową. Ciągnący się na gł 40 m labirynt korytarzy to pozostałość po dawnej kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk. Surowe warunki panujące w podziemiach, charakteryzujące się niską temperaturą i dużą wilgotnością powietrza, pozwalają poczuć klimat dawnej górniczej pracy. W czasie wędrówki turyści oglądają wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe o różnej wysokości i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami na trasie o dł. 270 m. Kopalnia to nie tylko dawne miejsce pracy tarnogórskich gwarków, to również przyroda, która zagościła w podziemiach na dobre. Eksplorując nasze, dziedzictwo odnaleźć można różne gatunki grzybów, porostów, a także zobaczyć niezwykłe zjawiska przyrodnicze, w tym jedyny w Europie lej krasowy znajdujący się w dawnej kopalni.
W budynku nadszybia kopalni znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszcowym. Można zapoznać się tu m.in. z metodami wydobycia rud srebra, ołowiu i cynku oraz poznać działanie dawnych urządzeń odwadniających. Oczy turystów przykuwa specjalna instalacja obrazująca działanie pierwszej w tej części Europy maszyny parowej, którą sprowadzono w celu odpompowywania wody z wyrobisk kopalni Fryderyk.
Każdy bilet do Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrągą upoważnia do zniżek w najlepszych restauracjach, kawiarniach i hotelach w Tarnowskich Górach, Zbrosławicach i Bytomiu, więcej na miastagwarkow.pl.
EDUKACYJNE POD ZIEMIĄ: NOWOŚĆ
Poznaj kopalnię srebra wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO podczas nowatorskich zajęć edukacyjnych. Lekcja pod ziemią skierowana jest do najmłodszych klas szkół podstawowych i jest zgodna z podstawą programową. Podczas zajęć tworzona jest przestrzeń do samodzielnego badania, odkrywania, zdobywania informacji – uruchamiany jest proces edukacyjny oparty na doświadczeniu. Dzieci m.in zamieniają się w młodych geologów, sprawdzają temperaturę pod ziemią, a z pyrlikiem w dłoni szukają srebra. Podczas warsztatów wykorzystywana jest idea czterech żywiołów.
Małopolska
krynica-zdrój
park
Małopolska
kraków
Aktywność
Małopolska
czarna góra
Aktywność
Słowacja
Ždiar
Aktywność
Słowacja
Ždiar
PARK
Słowacja
Hodruša-Hámre
Aktywność
Słowacja
Belá – Dulice
Aktywność
Słowacja
Orava
Aktywność
Słowacja
Martinské hole
Aktywność
Słowacja
Vrátna dolina
Relaks
Śląsk
Gliwice
bawialnia
Śląsk
Tarnowskie Góry
Muzeum
Małopolska
nieznanowice
relaks
Małopolska
kraków
Galeria handlowa
Małopolska
kraków
galeria handlowa