„Wyborcza” to dziennikarze i czytelnicy, którzy nam zaufali

400
dziennikarzy w Polsce
i na świecie
30
redakcji lokalnych
300 tys.
subskrybentów
4 mln
archiwalnych tekstów

Nasze media

Ponad 30 lat razem

„Gazeta Wyborcza” jest największym opiniotwórczym dziennikiem w Polsce od ponad 30 lat. W 2014 roku jako pierwszy tytuł w kraju wprowadziliśmy model subskrypcyjny, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Dziś 300 tysięcy subskrybentów daje "Wyborczej" nie tylko miejsce w europejskiej czołówce, ale też finansową stabilność i niezależność wobec autorytarnej władzy.

1989

Ukazuje się premierowy numer "Gazety Wyborczej". Na zdjęciu: Adam Michnik, Helena Łuczywo, Paweł Malko i pracownicy drukarni. Pierwsza siedziba redakcji mieści się w... żłobku.

1999

Organizujemy pierwszy plebiscyt "Człowiek Roku Gazety Wyborczej". Nagroda trafia do Vaclava Havla - dziewiątego i ostatniego prezydenta Czechosłowacji oraz pierwszego prezydenta Czech. W tym roku ukazuje się również pierwszy numer magazynu "Wysokie Obcasy".

2000

Rozpoczyna się budowa siedziby głównej "Gazety Wyborczej" na Czerskiej 8/10 w Warszawie. Cel: budynek w pełni odpowiadający specyfice pracy w dużej redakcji, bezhierarchiczny, stwarzający przyjazny klimat do pracy.

2002

Ujawniamy największy skandal korupcyjny III Rzeczypospolitej. 27 grudnia 2002 roku w „Gazecie Wyborczej” ukazuje się artykułu pt. „Ustawa za łapówkę czyli przychodzi Rywin do Michnika", który ujawnia próbę skorumpowania redaktora naczelnego gazety przez jednego z największych biznesmenów w Polsce.

2006

Startuje serwis Wyborcza.pl. Na początku serwis stanowi elektroniczną wersję papierowego wydania "Gazety Wyborczej". Dziś to o wiele więcej niż tylko teksty publikowane w druku.

2012

Powstaje aplikacja "Gazety Wyborczej". Początkowo z aplikacji korzystają wyłącznie posiadacze iPhone'ów, z czasem tworzymy również wersję na Androida.

2014

Jako pierwszy tytuł prasowy w Polsce zaczynamy korzystać z modelu subskrypcyjnego. W nasze ręce trafia też nagroda Grand Press za najlepszy tytuł prasowy 25-lecia.

2019

Mamy ponad 200 tys. subskrybentów - najwięcej w kraju! Udowadniamy, że nie tylko dostarczamy treści najwyższej jakości, ale też z sukcesem wyznaczamy trendy.

2021

Otrzymujemy nagrodę Międzynarodowego Stowarzyszenia Mediów Informacyjnych INMA za najlepszą kampanię PR i społeczną za wsparcie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, w ramach której m.in. przekazujemy 700 tys. zł na działania OSK.

2022

W obliczu wojny nie pozostajemy bezczynni. Nie tylko na bieżąco relacjonujemy wydarzenia w Ukrainie, ale też przekazujemy 150 tys. zł na pomoc mieszkańcom Mariupola. Również w tym roku Wyborcza.pl pojawia się w nowej szacie graficznej.

Teksty, które zmieniły bieg historii

Od samego początku istnienia "Gazety Wyborczej" piszemy o tym, co ma znaczenie. Patrzymy władzy na ręce i prowadzimy zaawansowane, często wielomiesięczne śledztwa dziennikarskie. Badamy zjawiska społeczne, ujawniamy nadużycia, oddajemy głos najbardziej potrzebującym. Bycie dziennikarzami i reporterami to nie tylko nasza praca. To przede wszystkim nasze powołanie.

Chcesz być na bieżąco z najlepszymi tekstami?

Zapisz się na nasze newslettery

Wyborcza to Wy

"Wyborcza" to wspólnota ludzi, którym zależy. Wspólnota świadomych, myślących obywatelek i obywateli, którzy nie tylko chcą być na bieżąco, ale też angażować się i zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy, że jesteście z nami!

Droga Redakcjo Gazety Wyborczej, chciałabym ogromnie docenić gigantyczną pracę, jaką wykonujecie. Czuję, że jesteście cały czas na froncie. To bardzo ważne, że możemy dzięki Wam dowiadywać się w czasie niemal rzeczywistym o tym, co dzieje się w Ukrainie. Slava Ukraini. Trzymajcie się.

Joanna Cz.

W tych trudnych chwilach chciałem życzyć "Gazecie Wyborczej" i całemu zespołowi "GW" wytrwałości i tego, abyście przetrwali. Polska demokracja, jak również niezależne dziennikarstwo, opiera się na "Wyborczej". Bez niej to wszystko się zawali.

Kacper D.

"Wyborcza" jest jedną z ostatnich podwalin demokracji w Polsce. Można polemizować z tezami czy opiniami publikowanymi przez jej dziennikarzy i reporterów, ale to bezdyskusyjnie najbardziej wolnościowy dziennik w tym kraju. Nie wyobrażam sobie, że mogłaby zniknąć, byłby to dramat dla wszystkich demokratów, niezależnie od ideowych preferencji.

Mdosa

Brońcie "Wyborczej", bo to jeden z ostatnich bastionów demokracji i rzetelnej informacji, o tym, co tak naprawdę dzieje się w kraju. My, Wasi czytelnicy, staniemy za Wami zawsze.

Pretorius2015

Dzięki Wam mam w domu jako gości ludzi mądrych, przenikliwych i dobrych. Widzę, że się staracie i Wam to wychodzi. Proszę o więcej. Dbajcie proszę o siebie i o swoich następców.

Małgorzata P.

Prestiżowe dziennikarstwo

"Wyborcza" jako tytuł oraz nasi reporterzy i reporterki są laureatami wielu prestiżowych nagród - od tych doceniających najwyższej jakości dziennikarstwo, przez nagrody za wyjątkowe akcje społeczne, po te wyróżniające design i innowacyjność. Nagrody dla "Wyborczej" są dowodem na to, że od lat dostarczamy produkt premium.

60 statuetek
Grand Press

Doroczna nagroda przyznawana od 1997 przez wydawany w Poznaniu ogólnopolski miesięcznik dziennikarski „Press” dla najlepszych polskich dziennikarzy prasy, radia i telewizji.

20 statuetek
EUROPEAN NEWSPAPER AWARD

Konkurs na projekt prasowy dla prasy europejskiej organizowany od 1999 roku w Niemczech.

15 statuetek
OSTRE PIÓRA

Nagroda przyznawana przez Business Centre Club dziennikarzom prasowym, radiowym, telewizyjnym i agencyjnym z całej Polski, którzy w swojej pracy zawodowej propagują zasady przedsiębiorczości, wspierają ideę wolnego rynku i szerzą edukację ekonomiczną.

12 statuetek
MEDIATORY

Plebiscyt, w którym studenci dziennikarstwa doceniają swoje autorytety. Dzięki Plebiscytowi przyszli dziennikarze z całej Polski mają szansę nagrodzić tych ludzi mediów, którzy kierują medialną lokomotywę na najwłaściwsze - z punktu widzenia przyszłego redaktora - tory.

12 statuetek
KRYSZTAŁOWE PIÓRA

Ogólnopolski konkurs dla dziennikarzy organizowany od 2006 roku. Ideą konkursu jest wyróżnienie dziennikarzy, których praca przyczynia się do budowania społecznej świadomości na temat zagrożeń związanych z chorobami cywilizacyjnymi.

12 statuetek
NAGRODA RADIA ZET IM. ANDRZEJA WOYCIECHOWSKIEGO

Jedna z najbardziej prestiżowych nagród świata dziennikarskiego w Polsce przyznawana od 2005 roku. Jej celem jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie, tego co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane.

4 statueteki
NAGRODA IM. TERESY TORAŃSKIEJ

Polska nagroda przyznawana corocznie przez związaną z tygodnikiem „Newsweek” Fundację im. Teresy Torańskiej. Wyróżnia się nią „najlepszych autorów, uczestników życia społecznego, gospodarczego i politycznego oraz wybitnie uzdolnioną młodzież”. Pierwsza edycja nagrody odbyła się w roku 2013.

4 statueteki
NAGRODA IM. BARBARY ŁOPIEŃSKIEJ

Polska nagroda przyznawana w latach 2004–2014 za najlepszy wywiad prasowy, utworzona z inicjatywy redakcji czasopism, z którymi współpracowała Barbara Łopieńska.

4 statueteki
NAGRODA IM. RYSZARDA KAPUŚCIŃSKIEGO

Ustanowiona w 2010 r. przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy nagroda Kapuścińskiego służy wyróżnieniu najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

3 statueteki
INMA GLOBAL MEDIA AWARDS

W konkursie nagradzane są wybitne osiągnięcia w zakresie działań marek informacyjnych, wykorzystania platform mediowych, subskrypcji, rozwoju biznesu oraz danych i insightów.

1 statuetka
GOLDEN PEN OF FREEDOM

Nagroda przyznawana od 1961 r. mediom, które pomimo represji ze strony władzy piszą, prowadzą śledztwa, ujawniają afery rządowe. W 2022 roku, podczas Światowego Kongresu Mediów w Saragossie, tę prestiżową nagrodę przyznano redakcji „Wyborczej” oraz Fundacji „Gazety Wyborczej”.

Nasze wartości

Główną misją czwartej władzy jest patrzenie rządzącym na ręce. Ale wartościowe dziennikarstwo to o wiele więcej. To solidność, rzetelność, otwarta głowa, niekończąca się ciekawość i empatia, a także gotowość na zmiany. Nasze wartości są naszym DNA.

Rzetelność

W dobie fake newsów i szybkiego dziennikarstwa podchodzimy do naszej pracy z jeszcze większą uwagą i starannością. Przekazujemy naszym Czytelniczkom i Czytelnikom wyłącznie sprawdzone wiadomości dzięki temu, że informacje weryfikujemy w co najmniej trzech źródłach, zanim zostaną opublikowane na łamach "Wyborczej". Na każdym etapie naszej pracy, od researchu, przez pisanie tekstów, po ich redakcję, dbamy o to, by zachować najwyższe standardy dziennikarskie.

Niezależność

Od początku istnienia robimy wszystko, by żadne grupy interesu, poczynając od partii politycznych, a na kościele kończąc, nie miały wpływu na publikowane przez nas treści. Naszą misją jest patrzenie władzy na ręce, ujawnianie nadużyć i afer, tak w sferze politycznej, jak i społecznej. Robimy to skutecznie od ponad 30 lat.

Przeczytaj teksty "Wyborczej", które odmieniły bieg historii

Empatia

Czym byłoby dziennikarstwo bez próby zrozumienia drugiego człowieka? Podajemy informacje, analizujemy wydarzenia, wyjaśniamy ich przyczyny i przewidujemy skutki, ale nie zapominamy w tym wszystkich o ludziach - bohaterach naszych tekstów, nierzadko ofiarach władzy i opresji. Wzajemne zrozumienie i szacunek stanowią podwaliny naszej pracy – w redakcji i poza nią.

Innowacyjność

Nowoczesne podejście do technologii pozwala nam rozwijać się i rosnąć. Dlatego jako pierwszy tytuł prasowy w Polsce wprowadziliśmy model subskrypcyjny i dziś jesteśmy na trzecim miejscu w kraju zaraz za takimi gigantami subskrypcji jak Netflix i Spotify. Inwestujemy w rozwój naszej aplikacji i serwisu, bo wiemy, że samo dosterczanie jakościowych treści to za mało - liczy się również wygoda czytania.