red
02.12.2013
11:00
Budynek Agory w Warszawie (FRANCISZEK MAZUR/Agencja Wyborcza.pl)
"Gazeta Wyborcza" to najwikszy oglnopolski dziennik. Informuje, komentuje, pobudza do dyskusji. Szybko si zmienia, tak jak szybko zmienia si dzi nasze ycie i rynek mediw. Ma swoich wiernych czytelnikw i zagorzaych przeciwnikw. Bo "Nam nie jest wszystko jedno"
"Gazeta Wyborcza" jest najchętniej kupowaną i czytaną opiniotwórczą gazetą w Polsce i najpopularniejszym tytułem codziennym wśród reklamodawców. Gdy powstawała w 1989 r. w związku z pierwszymi demokratycznymi wyborami do parlamentu, była kilkustronicowym dziennikiem o nakładzie 150 tys. egzemplarzy. Dziś średni nakład wynosi 292 tys. egzemplarzy i sama gazeta, w zależności od dnia tygodnia, ma 24-44 strony.
>> Zobacz, jak wygląda "Gazeta Wyborcza" w liczbach
"GW" założyła grupa dziennikarzy i byłych działaczy niezależnej prasy związanej z demokratyczną opozycją. Od momentu powstania stanowisko redaktora naczelnego pełni
Adam Michnik
, intelektualista i wybitny działacz opozycji demokratycznej w latach 1968-89.
Teraz gazetę - w jej wydaniu papierowym, internetowym, w aplikacjach na mobilne urządzenia - przygotowuje 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu duży zespół specjalistów: dziennikarze, redaktorzy, wydawcy internetu, fotoreporterzy, operatorzy wideo, graficy, korektorzy. Pracują nie tylko w redakcji w Warszawie, ale też w 22 oddziałach "GW" w całej Polsce oraz za granicą.
>> Kto tworzy "Gazetę Wyborczą"
Co nas wyróżnia
Unikatowa formuła - dziennika ogólnokrajowego ze stronami lokalnymi - okazała się bardzo atrakcyjna dla czytelników i reklamodawców. Każdy egzemplarz "Gazety Wyborczej" składa się przynajmniej z trzech elementów: ogólnopolskiego grzbietu głównego przygotowywanego przez redakcję w Warszawie, stron lokalnych przygotowywanych przez jedną z 22 redakcji w całym kraju oraz krajowo-lokalnych dodatków tematycznych:
GazetaPraca.pl
i
"Ale Historia"
(poniedziałek); "Gazeta Komunikaty" i
"Palce Lizać"
(wtorek);
"Tylko Zdrowie"
i "Gazeta Dom" (środa);
"Duży Format"
(czwartek);
"Co Jest Grane 24"
i "Gazeta Telewizyjna" (piątek) oraz
"Wysokie Obcasy"
i
"Na Pamięć"
(sobota).
Magazyny - siła dobrego dziennikarstwa
Systematycznie wzbogacamy naszą ofertę dla czytelników. Poza informacjami bieżącymi (z kraju i świata) oraz komentarzami do aktualnych tematów coraz więcej jest w "Wyborczej" tekstów magazynowych prezentowanych w ciekawej formie. W poniedziałek mamy magazyny: sportowy
"Sport.pl Ekstra"
i gospodarczy
"Biznes, Ludzie i Pieniądze"
. W środę publicystykę polityczną w postaci
"Polityki Ekstra"
. W czwartek - strony konsumencko-finansowe
"Pieniądze Ekstra"
. W piątek - magazyn
"Piątek Ekstra"
, na który składają się najbardziej atrakcyjne artykuły dotyczące kultury, nauki oraz reportaże.
Wydanie sobotnie "Wyborczej" to przede wszystkim
"Magazyn Świąteczny"
, który zawiera teksty publicystyczne, reportaże, felietony będące pogłębioną analizą bieżących wydarzeń i tłumaczące zachodzące we współczesnym świecie zjawiska. Od sierpnia 2014 r. "Magazyn Świąteczny" ukazuje się w nowej odsłonie: jest w nim więcej tekstów, nowe sekcje (m.in. "Życie i Styl" oraz "Gazeta dla Duszy") i nowi autorzy.
- Rozwijamy "Magazyn Świąteczny", bo nam i naszym czytelnikom nie jest wszystko jedno, jak myśleć, co czytać i co oglądać. Stawiamy pytania, szukamy sposobów, a nie wymówek na rozwiązywanie problemów - mówi Jerzy Wójcik, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".
Nasze serwisy internetowe: szybkość i jakość
Ale codzienna gazeta to przede wszystkim bieżące informacje. Zawsze można je znaleźć w serwisie
wyborcza.pl
. To jedna z najpopularniejszych stron tytułu prasowego w polskim internecie. Specjalny zespół dziennikarzy, wydawców, dyżurnych technicznych całą dobę czuwa, by serwis był aktualny, ciekawy, multimedialny. A dział mediów społecznościowych dba o kontakt z naszymi czytelnikami, odpowiadając na komentarze, listy, profil "Gazety Wyborczej" na
Facebooku
,
Google+
,
Twitterze.
Czytelnicy wyborcza.pl znajdą tam nie tylko wszystkie teksty publikowane przez "Gazetę Wyborczą" w papierowym wydaniu, wzbogacone o aktualne komentarze, interaktywne grafiki, filmy, dodatkowe zdjęcia. Pokazujemy tam również m.in.
listy od czytelników.
Dla tych, którzy szczególnie interesują się sprawami konsumenckimi, biznesem, finansami, działalnością firm czy giełdą, stworzyliśmy serwis
wyborcza.biz
. Powstał dzięki połączeniu wiedzy dziennikarzy redakcji ekonomicznej "Gazety Wyborczej" z kompetencjami wydawców serwisów biznesowych portalu
Gazeta.pl
. Publikuje teksty, raporty, porady, komentarze dotyczące spraw ekonomicznych, a także broni praw konsumentów.
Swój serwis mają też w internecie popularne "Wysokie Obcasy" - to
wysokieobcasy.pl
. Publikuje nie tylko artykuły z sobotniego magazynu, ale też nowe teksty inspirowane przez czytelniczki i czytelników oraz ich listy. Na stronie pojawiają się również materiały multimedialne.
Zmieniamy się cały czas
Specjalny zespół "Gazety Wyborczej" stworzył pierwszy w Polsce reportaż multimedialny.
"Boskie światło",
poświęcone wyprawie poszukiwawczej na Broad Peak, pokazaliśmy w grudniu 2013 r.
- To materiał unikalny w skali polskiego internetu - mówiła Katarzyna Jaklewicz, dyrektor ds. rozwoju cyfrowego "Gazety Wyborczej". - Połączyliśmy tekst Jacka Hugo-Badera oraz jego zdjęcia i materiały wideo, tworząc z nich nową cyfrową formę dziennikarską i nawiązując do nowatorskich reportaży przygotowywanych już wcześniej przez zespoły "New York Timesa" i "Guardiana".
Multimedialny reportaż "Wiosna nasza"
przygotowaliśmy też w 2014 roku z okazji 25-lecia "Gazety Wyborczej".
Wszyscy nasi czytelnicy teksty "Gazety Wyborczej" mogą przeczytać w wydaniu papierowym, w komputerze, smartfonie, tablecie lub w czytniku, np. "Gazeta Wyborcza" jako pierwszy dziennik w Polsce udostępniła swoje wydanie dla użytkowników czytników Kindle'a, "Wysokie Obcasy Extra" pierwsze w Polsce stały się magazynem udostępnionym w wersji na iPada.
>> Wybierz "Gazetę Wyborczą" w wygodnej formie
Cały czas rozwijamy nasze aplikacje, dzięki którym w wygodny sposób z "Wyborczej" może korzystać coraz liczniejsze grono naszych czytelników, którzy wybierają dostęp mobilny: na smartfonach lub tabletach.
>> Wybierz Wyborczą na Androida
>> Wybierz Wyborczą na iOS
Przygotowaliśmy również nową ofertę dla naszych prenumeratorów. Dzięki niej zyskują dostęp do wszystkich tekstów, również z magazynów (np. "Duży Format", "Magazyn Świąteczny") dostępnych na wyborcza.pl, wyborcza.biz, wysokieobcasy.pl oraz wiadomości lokalnych (np. warszawa.gazeta.pl). Mamy trzy pakiety prenumeraty, które umożliwiają dostęp do treści na różnych urządzeniach: komputerze, smartfonie, tablecie, czytniku.
>> Czytaj tak, jak lubisz - wybierz dogodny dla siebie pakiet prenumeraty cyfrowej "Gazety Wyborczej"
Zmieniamy świat
"Gazeta Wyborcza" to rzetelne źródło wiedzy dla czytelników i ważna płaszczyzna debaty publicznej. Jest ceniona i nagradzana za jakość dziennikarstwa, innowacyjność oraz za zaangażowanie społeczne i wspieranie najważniejszych ogólnopolskich i lokalnych akcji. Przedsięwzięcia i projekty "GW" spotykają się z zainteresowaniem odbiorców i uznaniem ze strony polskich i międzynarodowych organizacji branżowych, jak: SAR (Stowarzyszenie Agencji Reklamowych), IWP (Izba Wydawców Prasy), INMA (International Newsmedia Marketing Association), WAN-IFRA (The World Association of Newspapers and News Publishers).
"Gazeta Wyborcza" znana jest też z inicjowania i wspierania najważniejszych ogólnopolskich i lokalnych akcji o charakterze społecznym, edukacyjnym i kulturalnym. Prowadzi ogólnopolskie kampanie społeczne, m.in. "Polska biega", "Energia kobiet" czy "Młodzi odwagi!", których celem jest m.in. edukacja i uwrażliwienie Polaków na problemy społeczne, zmiana stereotypów oraz kreowanie postaw obywatelskich, prozdrowotnych i proekologicznych.
>> Jak "Gazeta Wyborcza" zmienia świat
Tworzymy serwisy poświęcone najważniejszym wydarzeniom, zbierające najcenniejsze materiały redakcyjne, np.
z okazji 25-lecia rządu Tadeusza Mazowieckiego
czy
w 10. rocznicę śmierci Jacka Kuronia.
Ćwierć wieku po przełomowym, nie tylko dla Polski, roku 1989 w wielkiej akcji nasi czytelnicy i widzowie TVN wybrali
Ludzi Wolności, którzy zmienili nasz kraj.
Lokalne redakcje "Wyborczej" inicjują akcje dotyczące najważniejszych problemów w regionach, np. "Szybka kolej do Warszawy" "Gazety Wyborczej Lublin" czy "Zawracamy Łodzią na Piotrkowską" "Gazety Wyborczej Łódź". Organizują też konkursy i plebiscyty promujące najbardziej zasłużone postaci, najciekawsze miejsca i wydarzenia, m.in. w konkursach: "Stołek i Noga od Stołka" "Gazety Stołecznej" czy "Złote Klucze" "Gazety Wyborczej Lublin", prowadzą charytatywne licytacje na rzecz najbardziej potrzebujących.
"Gazeta Wyborcza" chętnie wspiera również polską kulturę, obejmując patronatami medialnymi najważniejsze i najciekawsze wydarzenia w całej Polsce. Jest współfundatorem Nagrody Literackiej Nike, honorującej od 1997 roku najlepsze polskie książki, oraz Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego za najlepszą książkę historyczną roku. Co roku w maju - w rocznicę swego powstania - "Gazeta Wyborcza" przyznaje tytuł "Człowieka Roku".