Dzięki 12 mln euro przyznanym przez Brukselę w ramach programu Horyzont 2020, Tilos jest od stycznia zasilany w 100 proc. energią odnawialną. 'Era awarii zasilania dobiegła końca' - obiecuje burmistrz. Wszystko za sprawą wiatru i słońca. Stara, podmorska linia energetyczna podłączona do elektrowni na olej napędowy na wyspie Kos, która jeszcze kilka miesięcy temu zapewniała energię elektryczną, wykorzystywana jest tylko w razie potrzeby.

'W ten właśnie sposób dajemy czyste i stałe światło wszystkim, 300 mieszkańcom Tilos oraz 31 tys. turystów, którzy przyjeżdżają tu latem, oszczędzając 500 ton paliwa rocznie' - mówi profesor z Uniwersytetu Zachodniej Attyki. Jego zdaniem ten model działania jest do odtworzenia na wszystkich małych wyspach Morza Śródziemnego.

#EU4YOU

Podczas kilkumiesięcznej podróży wszerz i wzdłuż Unii reporterzy pięciu partnerów z sojuszu LENA - 'Wyborczej', 'El Pais', 'La Repubbliki', 'Le Soir' i 'Tribune de Geneve' - odwiedzą wszystkie kraje członkowskie, aby poznać, w jaki sposób zjednoczona Europa jest obecna w naszym życiu, jak wpływa na nas prawo stanowione przez Parlament Europejski i czy naprawdę eurosceptycy mają ludziom coś do zaoferowania.

Zobacz całą serię: #EU4YOU
Komentarze