Łotwa - jedno z najmniejszych państw Wspólnoty Europejskiej. Jej niespełna dwumilionowa populacja dotkliwie skurczyła się po otwarciu granic Unii Europejskiej. Demografia to nie jedyny problem tego nadbałtyckiego państwa. Po odzyskaniu niepodległości Łotwa nadal odczuwała na wpływy rosyjskie swoim terenie. Zwrot nastąpił po przystąpieniu Łotwy do NATO i Unii Europejskiej.

#EU4YOU

Podczas kilkumiesięcznej podróży wszerz i wzdłuż Unii reporterzy pięciu partnerów z sojuszu LENA - 'Wyborczej', 'El Pais', 'La Repubbliki', 'Le Soir' i 'Tribune de Geneve' - odwiedzą wszystkie kraje członkowskie, aby poznać, w jaki sposób zjednoczona Europa jest obecna w naszym życiu, jak wpływa na nas prawo stanowione przez Parlament Europejski i czy naprawdę eurosceptycy mają ludziom coś do zaoferowania.

Zobacz całą serię: #EU4YOU
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Aż strach pomyśleć, jak ten mały kraj ,jest narażony na zielonych ludzików. Może to być kiedyś próba co z tym zrobią Amerykanie, wtedy będziemy wiedzieć co znaczy NATO.
już oceniałe(a)ś
19
1
Wlasnie. Jak pisze Jagger48: "strach pomyśleć". Moze jakas federacja z bratnia Litwa poprawila by te proporcje demograficzne?
już oceniałe(a)ś
10
0
Prawie cała Europa ma kłopot z demografią. Sama pomoc pieniężna nie skutkuje. Trzeba kobietom ułatwić powrót do pracy po odchowaniu dzieci.
@janzdechlak
Problem Łotwy polega na tym, ze ten mały kraj został w stosunku do liczby Łotyszy najbardziej zasiedlony przez Rosjan w czasach ZSRR, a ze względu na zle skojarzenia historyczne po 1990 roku nie było wysiedleń, jedyne na co się zdobyto to uznanie łotewskich Rosjan za bezpaństwowców, ale to ich w żadnym wypadku nie zmotywowało do wyjazdu, wola być bezpaństwowcami w Unii niż Obywatelami Rosji. Łotwa ma całe miasta, w których Łotysze stanowią ledwie kilka % ludności. Nawet gdyby mieli nie wiem jak duża dzietność, to i tak wiele to nie pomoże.
już oceniałe(a)ś
5
0
Oczywiscie Rosja tylko patrzy jak tu zaanektowac Lotwe bo po prostu Rosja bez Lotwy to nie istnieje. Bez kraiku ktory mozna obsikac Rosja nie czuje sie bezpiecznie i taka troche okrojona.
już oceniałe(a)ś
11
5
jak tam przemarsze esesmanów łotewskich ?? dbacie o nich ???
Przeczytajcie
"Około 1,5 tys. weteranów oddziałów Waffen SS, które walczyły z wojskami sowieckimi podczas drugiej wojny światowej, przemaszerowało w sobotę ulicami Rygi. Celem marszu było uczczenie poległych na wojnie towarzyszy broni. Sobotni marsz odbywał się pod silną ochroną policji. Pod pomnikiem wolności, gdzie weterani Waffen SS i ich sympatycy złożyli wieniec i kwiaty, zebrały się również dziesiątki przeciwników marszu, ale - jak informuje policja - nie doszło do większych incydentów.
Z jednej strony 1,5 tys zbrodniarzy z drugiej aż dziesiątki przeciwników No comments !!!
już oceniałe(a)ś
9
6
Całe szczęście, że Łotwa jest członkiem NATO i mam nadzieję Putin nie odważy się jej zaatakować
już oceniałe(a)ś
4
1
Łotwa była od dawna skrawkiem Europy na obszarze rosyjskiego imperium.
Łotewscy arystokraci byli szanowani zarówno na dworze carskim, jak i w Paryżu.
I dzisiaj Łotwa jest znacznie bliżej Europy, niż wielokrotnie większa Polska.
już oceniałe(a)ś
1
0
Niech się ta Rosja wreszcie odczepi od naszej kochanej Kurlandii i Semigalii - to co prawda tylko lenno, ale jednak polskie.
@Spoonbill
echhhh... :/
no minus, no. :)
już oceniałe(a)ś
0
0
`